Logo
8 Вересня 2019, 13:59

75 роковини початку операції "Вісла": що відомо про депортацію українців

75 років тому розпочалась операція під кодовою назвою "Вісла" – примусова депортація українців з їхніх етнічних територій. Внаслідок операції своїх домівок позбулися 700 тисяч українців.

8 вересня цього року Україна вперше на державному рівні вшановує роковини депортації. Торік Верховна Рада встановила другу неділю вересня Днем пам’яті примусового виселення автохтонних українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках, пише 24 канал.

Що таке операція "Вісла" і хто її провів?

Це етнічна чистка, проведена за рішенням партійного і державного керівництва СРСР, Польської республіки та ЧСР. Так, 9 вересня 1944 року в Любліні СРСР та Польща уклали угоду про "взаємний обмін населенням". Виганяли українців з Польщі, а поляків – з України.

Офіційним приводом для проведення операції стало вбивство заступника міністра оборони Польщі, в якому звинуватили УПА. Відповідальність же поклали на усіх українців, які мешкали в Польщі.

Операція полягала у примусовій, з використанням військ, депортації українців з їхніх етнічних територій – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини.

Швидкими темпами переселити українців і змішані родини на повернені території (передусім північну Пруссію), не утворюючи компактних груп і не ближче, ніж 100 кілометрів від кордону,
– мовилося у постанові Політбюро ЦК ПРП.

"Повернені землі" – це території, які відійшли Польщі після війни від Німеччини. Саме сюди вирішили депортувати українців із Закерзоння. Так називали невеличку смужку етнічних українських земель, які після приєднання Західної України до СРСР, опинились у складі Польщі. З квітня до жовтня звідси було виселено 150 тисяч українців із двох сотень тисяч, які ще залишились після попередніх переселень до Союзу.

Як проходила операція "Вісла"?

Українцям давали 2 години на збори. Речей дозволили брати не більше 25 кілограмів на сім'ю. Декому вдавалося взяти з собою худобу, що їх і врятувало. Українцям після депортації обіцяли рівноцінне відшкодування майна на новій територій, проте цього не відбувалося.

Потім українців везли у товарних вагонах. Довго і невідомо для них, куди.

Тих, кого запідозрили у співпраці з УПА, розстрілювали без слідства. Для цивільних українців Міноборони влаштувало концтабір в Явожно. Чимало українців загинули від нелюдських умов під час виселення.

Багато сіл під час "зачистки" спалили. На їхньому місці – нині пустка. А замість зруйнованих церков виросли ліси.

"Добровільне переселення" з "рівноцінним відшкодуванням майна" обернулося колгоспним рабством, голодом та злиднями, роками принижень та поневірянь без права повернення на рідні землі,– розповів голова Українського інституту національної пам’яті Володимир В’ятрович.

Дивіться відео про депортацію 700 тисяч українців:

Які заходи відбудуться в Україні до 75-річчя від початку депортації українців?

9 вересня – відкриття виставки "Вигнання" у Києві, круглий стіл "Відновлення національної пам’яті про злочин тотального виселення українців–автохтонів з історичних земель", мітинг-реквієм та молебень біля Пам’ятного Хреста жертвам Голодомору та політичних репресій в Україні, пам’ятна академія за участю представників державної влади, духовенства, ЗМІ, делегацій товариств депортованих українців, драма-концерт "Вигнані з Раю" Івано-Франківського академічного обласного музично-драматичного театру імені Івана Франка.

Як проходила операція "Вісла": дивіться відео