Logo
15 Травня 2019, 18:37

Плюси й мінуси банківської картки для франківських школярів

Кілька років поспіль у навчальних закладах Франківська впроваджують новинку – безготівковий розрахунок у їдальнях. Тепер школярі можуть побути у ролі «серйозних дорослих», розраховуючись справжнісінькою банківською карткою у терміналах.

Кілька місяців тому у їдальні Івано-Франківської гімназії № 2 встановили термінал для розрахунку банківською карткою. Раніше у місті схожі пристрої поставили і у інших навчальних закладах.

У яких школах, ліцеях, гімназіях та з чиєї ініціативи встановлюють термінали? У чому особливість картки Юніора? Та, які головні плюси і мінуси безготівкового розрахунку у їдальнях, дізнавалась журналістка Типового Франківська.

За словами керівника регіонального прес-офісу ПАТ КБ «ПриватБанк» Тетяни Задер, все більше навчальних закладів переходять на безготівкові розрахунки у їдальнях. В Івано-Франківську до програми «Картка для харчування» вже підключилась спеціалізована школа № 1, школа № 24 та гімназія № 2. Втім школярі та вчителі цих закладів можуть і надалі розраховуватись готівкою. Крім того, переговори, щодо підключення до програми ведуться з Івано-Франківською школою № 10 та школою № 18.

У Департаменті освіти та науки Івано-Франківської міської ради зазначають, процес введення безготівкового розрахунку у їдальнях навчальних закладів міста розпочався 3-4 роки тому. В банку батьки школярів можуть оформити дітям картки Юніора.

«Встановлення терміналів у їдальнях шкіл ініціює адміністрація, педагогічний колектив або ж батьки. Рішення також приймає дирекція, домовившись і з іншими учасниками освітнього процесу. Тепер згідно Закону України керівник навчального закладу несе персональну відповідальність за організацію усіх процесів, які відбуваються у ньому. Тому школи просто повідомляють департамент освіти та науки про встановлення терміналів. Проте не всі заклади інформують про нововведення», - коментує головний спеціаліст з питань загальної середньої освіти департаменту освіти та науки Світлана Бойчук.

Директорка Івано-Франківської спеціалізованої школи № 1 Любов Мурга каже, майже чотири роки тому банк встановив у школі два термінали. Зважаючи на те, що заклад великий і у ньому навчається близько 1400 дітей, тут є буфет та їдальня, куди і поставили сучасні прилади.

За словами директорки, встановлення терміналів не вартувало ані школі, ані батьками жодних коштів: процес організував банк. А батьки школярів, зі свого боку, одразу оформили 700-800 карток Юніора.

«Для дітей у нашій школі користуватись терміналом – уже звична справа. Щороку все більше батьків мають бажання отримати картки для школярів. Окрім оформлення, завдання батьків – їх поповнювати. Втім не усі діти користуються таким способом оплати: хтось карточку забуває, хтось губить, а нову робити не хоче, комусь батьки дають готівку», - додає Любов Мурга.

Мама двох учнів школи №1 Леся Врюкало каже, обоє її дітей мають картки Юніора. Жінка оформила їх ще близько трьох років тому і уже навіть переоформлювала, адже закінчувався термін дії. Для отримання треба було лише прийти з дитиною в банк зі свідоцтвом про народження і під’єднати до своєї карточки дитячу.

У департаменті освіти і науки коментують, що кілька років тому проводилась нарада за участі керівників освітніх закладів Івано-Франківська і представника банку, де освітянам розповідали про термінали та картки для учнів.

«Процес введення безготівкового розрахунку у школах рухається поступово, і щороку є заклади, які разом з батьками погоджуються на таку форму обслуговування. Батьки швидко помічають переваги терміналів та карток, поширюють інформацію між собою, і все більше шкіл прагне встановити прилади», - зазначає Світлана Бойчук.

Керівник регіонального прес-офісу «ПриватБанк» Тетяна Задер каже, картка Юніора - перша безкоштовна банківська картка для школярів, за допомогою якої можна робити покупки в їдальні навчального закладу, в будь-яких інших торгово-сервісних мережах, а також знімати готівку в банкоматі з дозволу батьків.

«На телефон батьків безкоштовно приходять SMS-сповіщення про кожну операцію за карткою дитини. Вона має дебетовий рахунок, тобто витратити більше коштів, ніж на неї покладено, не можна. Через контроль за витратами борги та штрафи є неможливими. Також батьки можуть встановити ліміт щоденних витрат. А поповнити картку своєї малечі вони можуть у будь-який зручний для них спосіб: у касах банку, в терміналах самообслуговування або через Інтернет-банк», - резюмує Тетяна Задер.

Керівник регіонального прес-офісу банку додає, найбільшою перевагою картки є дотримання правил гігієни, адже на ній набагато менше бактерій, ніж на грошових купюрах. Також користування терміналом прискорює черги і не потребує видачі решти. Втім представники департаменту освіти та науки, батьки та директори шкіл бачать плюс в іншому – контролі за харчуванням та витратами дітей.

«Найбільшим плюсом є те, що батьки бачать, куди діти витрачають гроші. У повідомленнях йдеться про те, що, коли, де і за скільки придбав школяр. Мама, яка хоче, щоб дитина з’їла гарячий сніданок чи обід, одразу розуміє, коли малюк харчується батончиками, печивом чи булками. Батьки зацікавлені в тому, щоб дитина повноцінно харчувалася», – розповідає директорка школи №1 і зазначає, що картка працює навіть за кордоном.

У департаменті кажуть, дітям цікаво підходити до терміналу і, не маючи готівки, щось придбати. Адже зараз час стрімких злетів в економіці, і діти бачать, як батьки розраховуються карточкою у магазинах, крамницях, тому їм також цікаво спробувати скористатись терміналом. З одного боку, для них це наче гра, а з іншого – важлива справа. І додають, батьки задоволені роботою системи й ні на що не скаржаться.

«Діти картками активно користуються, їм це зручно. Адже я не завжди встигаю дати гроші на сніданки, іноді можу забути або дати замалу суму. З іншого боку, я можу контролювати, як вони харчуються, - резюмує мама школярів. - Окрім цього, моя старша дитина є лауреатом премії міського голови. І, зважаючи на те, що син ще неповнолітній і не має паспорта, «дорослого» банківського рахунку, то щомісячно на цю карточку отримує ще й премію».

Батьки та освітяни найголовніший мінус бачать у тому, що картку дитина може загубити. Втім, зважаючи на те, що дорослі укладають договір із банком, її можна відновити.

«Проблеми також можуть виникнути з тим, що, коли до їдальні чи буфету приходить понад 300 дітей, термінал не встигає спрацьовувати. А ще утворюються великі черги. Проте, якщо з технікою виникають неполадки, банк миттєво і безкоштовно їх виправляє - і не потрібно чекати поки казначейство за місяці оплатить нам ремонтні послуги», - зазначає Любов Мурга.

Керівник регіонального прес-офісу банку Тетяна Задер жартує, що мінус карток єдиний, і то для школярів, - батьки будуть знати про всі витрати. А відключити СМС-сповіщення неможливо, поки дитина не стане повнолітньою та не отримає вже свою «дорослу» картку.

Додамо, що на Івано-Франківщині до програми «Картка для харчування» також долучилась Калуська школа № 7, Коломийська школа № 8, Коломийська школа № 9 та Бурштинська гімназія. Переговори ведуться із Калуською гімназією.

                                                                                                                                                                                            Підготувала Вероніка Ковбасюк

Р/s На момент написання статті Тетяна Задер працювала керівником регіонального прес-офісу ПАТ КБ «ПриватБанк»