Logo
31 Березня 2016, 20:50

Чи безпечна для здоров'я містян вода у франківських джерелах?

Чиста, холодна, свіжа... Саме з такими словами асоціюється у багатьох франківців джерельна вода. Саме тому безліч містян для пиття беруть воду з природних джерел на території Івано-Франківська.

3

Загалом у Франківську є три джерела: на вулиці Ленкавського, біля міського озера та в міському парку культури.

Яку ж воду ми п'ємо, набираючи її з франківських джерел? Чи в усіх джерелах вода однакова за хімічним складом та не забруднена? Хто гарантує її якість і чи контролюється вода взагалі? Ці запитання часто турбують іванофранківців, які постають перед вибором: пити хлоровану воду з крана, купувати недешеву бутильовану чи користуватися "живою" водою з джерел.

1

Зокрема до редакції Бліц-Інфо звернувся мешканець Франківська Микола з проханням перевірити, чи контролюють якість води у природних джерелах. Адже, за словами чоловіка, його рідні постійно використовують воду для приготування їжі та пиття з джерела на вулиці Ленкавського. Проте нещодавно у їхній родині трапився випадок харчового отруєння, тож франківець припустив, що рідним могло бути погано через якість води. Тому попросив журналістів розібратися чи хтось перевіряє її якість.

5

Щоб дізнатися чи досліджують стан води у природних джерелах і коли була остання перевірка, кореспондент Бліц-Інфо звернувся за роз'ясненнями в Івано-Франківський міськрайонний відділ державної санітарно-епідеміологічної служби України.

Як розповіла заступник начальника відділу Оксана Федорович, перевірки якості питної води у джерелах проводяться щоквартально. Зокрема чергове дослідження показників джерельної води провели минулого тижня.

2

Лабораторія СЕС надала кореспонденту Бліц-Інфо протоколи з результатами перевірки. Згідно з висновками санітарного лікаря, відібрані з джерел проби води за санітарно-хімічними показниками відповідають вимогам Державних санітарних норм та правил.

Органолептичними показниками якості води джерел, які підлягали оцінці на відповідність гігієнічному стандарту, були запах за температури 20оС і 60оС, смак та присмак, забарвленість та каламутність. За цими критеріями вода в усіх джерелах відповідала гігієнічним вимогам, а саме: була прозорою, без наявності стороннього запаху, смаку та присмаку; забарвленість у діапазоні 5о.

Загальна жорсткість не перевищує гігієнічні вимоги. Найнижчою була жорсткість у джерелі в парку Шевченка — 3,5 ммоль/дм3, джерело на Ленкавського - 5,0 ммоль/дм3 , на міському озері — 7,1 ммоль/дм3 . м. Вміст хлоридів, сульфатів та сухого залишку у воді усіх досліджуваних джерел не перевищує гігієнічних нормативів. Вміст заліза у воді усіх джерел 1,0 мг/дм3., теж у межах норми.

Що ж стосується моніторингу якості води джерел за вмістом таких важких металів як марганець, мідь, цинк, хром, миш'як, кобальт, нікель, стронцій, то він показав, що фактичні концентрації цих речовин не перевищують норм.

4

Проте вміст фтору у воді усіх джерел не задовольняє вимог фізіологічної повноцінності мінерального складу питної води (0,7 1,2 мг/дм3 ) і суттєво зниженим <0,04 мг/дм3.

Отже,  результати досліження підтвердили, що джерельна вода є безпечною для вживання мешканцями Іано-Франківська.

Цифри-цифрами, але що думають про якість природньої води самі франківці, які щодня приходять до джерел з пляшками і каністрами. Журналіст навідалася до джерел поспілкувалася з франківцями, які прийшли набрати свіженької водички.

Зокрема, пенсіонерка пані Марія розповіла, що живе в центрі Франківська, проте кілька разів на тиждень приходить з сумкою-візком до джерела на вулиці Ленкавського, щоб набрати води.

"Тут дуже хороша вода і я постійно її вживаю. Привезу собі кілька пляшок і маю що пити. Тут часто доводиться навіть у черзі стояти, щоб набрати води, адже люди навіть машинами приїжджають по воду", -розповідає жінка.

6

Досить велика черга зібралась і біля джерела на міському озері. Люди терпляче чекають з пляшками, щоб набрати свіжої води. Кажуть черга не проблема, адже ця водичка варта того.

Біля джерела у міському парку, кореспонденту Бліц-Інфо теж зустрівся франківець, який набирав воду у пляшки. Пан Володимир каже, що часто приходить сюди по воду, адже вода з-під крана ніколи не зрівняється з джерельною.

7

На запитання журналіста, чи не бояться люди пити воду з таких джерел і чи впевнені у її безпечності, біля кожного джерела запевняли, що джерельна вода поганою бути не може.

Тож, зважаючи на результати дослідження і відгуки людей, можна спокійно смакувати водою з франківських джерел.