Logo

Домашні консерви: як прикарпатець захворів на ботулізм

В Івано-Франківську обласну клінічну інфекційну лікарню поступив хворий з діагнозом ботулізм.

Це другий випадок ботулізму, зареєстрованй в області у 2019 році. Захворів житель Рожнятівського району. При збиранні епідеміологічного анамнезу з’ясовано, що хворий вживав консервований м’ясний паштет домашнього приготування. 

Про це повідомляє прес-служба Державної установи "Івано-Франківський обласний лабораторний центр МОЗ України", пише Типовий Франківськ.

Захворювання викликається ботулотоксином, який виділяється збудником Clostridium botulinum в результаті його життєдіяльності (розмноження та накопичення) в харчових продуктах. Основною вимогою для розмноження збудника та виділення токсину є анаеробні умови, тобто відсутність кисню. А це різного роду консерви, зокрема домашнього приготування.

Також ботулізм може виникнути внаслідок споживання в'яленої чи копченої риби та будь-яких виробів з м'яса (ковбаси, шинки тощо). Клостридія ботулізму попадає в харчові продукти з частинками землі або під час неправильної розробки туш тварин, коли вмістом кишківника забруднюється м’ясо. Цікавим є той факт, що при споживанні кількома людьми одного і того ж продукту, захворіти на ботулізм може тільки один. Це пояснюється тим, що збудник ботулізму розмножується в продукті "гніздами", а не рівномірно по всьому продукту.

Симптоми ботулізму розвиваються не так різко як при інших харчових отруєннях, зазвичай перші прояви захворювання з’являються на 2-3-ій день після вживання забрудненого харчового продукту.

Нагадуємо, що найчастішими симптомами ботулізму є:

- ознаки ураження травної системи (нудота, блювання, послаблення випорожнень), а згодом - стадія парезу кишківника (здуття живота, закреп),

- порушення зору (двоїння або туман в очах),

- неврологічні розлади:невиразність мови, важко говорити (голос стає тихим, гугнявим або пропадає), може бути важко ковтати,

- відчуття сухості в роті, м'язова слабкість,

- у дітей симптоми ботулізму можуть проявлятися у вигляді апатії, відмови від їжі, тривалого плачу, а також м'язевої слабкості.

За відсутності терапії смерть настає від дихальної недостатності. При найменшій підозрі на ботулізм негайно зверніться до лікаря. Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості хвороби – необхідно якнайшвидше ввести протиботулінічну сироватку.

Основною профілактикою ботулізму є ретельне очищення і миття від грунту грибів, овочів, фруктів перед консервацією, правильна розробка туш тварин та риб, дотримання технології консервації (найкраще способом автоклавування).

Перед використанням домашні консерви слід піддавати повторній термічній обробці методом прожарювання протягом 30 хвилин. Не варто купувати консерви домашнього виготовлення на стихійних ринках. В жодному разі не слід споживати консерви бомбажні, деформовані.