Logo
23 Травня 2016, 16:30

Коли і на яких умовах запрацює безвізовий режим?

У березні цього року Президент України Петро Порошенко заявив, що безвізовий режим можна очікувати вже у середині літа. Та чи справді через кілька місяців ми зможемо в’їжджати на територію ЄС без жодних обмежень? Розповідаємо, коли введуть безвізовий режим, на яких умовах українці зможуть перетинати кордон та які документи для цього знадобляться.

karta

Терміни та умови

Їздити до Європейського союзу без віз ми зможемо тоді, коли він погодить усі необхідні юридичні процедури. Єврокомісія уже зробила перший крок – у зв’язку з тим, що ми виконали усі умови, 20 квітня цього року вона подала пропозицію до Європарламенту скасувати візи для України.

Щоправда, на нас чекає ще ряд процедур. Спочатку рішення щодо безвізового режиму повинен схвалити Європарламент на голосуванні (достатньо звичайної більшості голосів). Далі законопроект схвалює Рада ЄС, а точніше – кваліфікована більшість, тобто принаймні 55% держав-членів Європейського Союзу. Рішення набере чинності через 20 днів після публікації в Офіційному журналі ЄС.

За попередніми прогнозами – вже у 2016 році громадяни України зможуть їздити до держав-учасниць Шенгенської угоди без віз. Точний місяць назвати складно.

Представники влади налаштовані позитивно, зокрема, на думку Віце-прем’єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, безвізовий режим може запрацювати з літа. Представники ЄС не беруться називати дати, адже наразі зробити це неможливо – візова лібералізація відбувається паралельно для України, Грузії, Косово і Туреччини, тобто для 127 млн осіб. Подібні рішення потребують узгодження усіх юридичних моментів. За прогнозами більшості експертів найреалістичніший сценарій – середина осені.

velo

Що означає «безвізовий»?

Безвізовий режим не означає, що ти зможеш їздити до будь-якої країни Європи на необмежений строк.

Для перетину кордону тобі знадобляться:

  • Біометричний паспорт, дійсний щонайменше протягом трьох місяців після запланованої дати повернення.
  • Документ про ціль поїздки та місце проживання. Тут достатньо бронювання готелю. Якщо ж плануєш зупинятися у родичів – повинен пам’ятати їх адресу та контакти, їдеш на конференцію – мати запрошення тощо.
  • Підтвердження того, що в тебе достатньо грошей із собою (сума залежить від країни, в середньому це близько 50 євро на день перебування).
  • Зворотний квиток або інший документ, який підтвердить намір повернутися назад. Можна також пояснити, що плануєш купити квиток на місці.
  • Медична страховка.
  • Страховка на автомобіль (за потреби).

Перебувати в ЄС ти зможеш протягом 3 місяців на кожні півроку. Виїхати до ЄС маєш право у якості туриста, студента, що проходить навчальний курс строком до 3 місяців або з робочим візитом. Безвізовий режим не дає права на довгострокове навчання або працевлаштування.Для цього потрібно оформляти інший пакет документів.

Зазначимо, що громадяни, які вже мають дійсну шенгенську візу та закордонний паспорт старого зразка, зможуть в’їжджати на територію ЄС після запровадження безвізового режиму.

Відміна віз відкриває українцям двері до 30 країн ЄС та асоційованих учасниць Шенгену, таких як: Австрія, Бельгія, Болгарія, Греція, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Республіка Кіпр, Латвія, Литва, Ліхтенштейн, Люксембург, Мальта, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Словаччина, Словенія, Угорщина, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція.

Нам усе ще будуть потрібні візи для в’їзду до Великої Британії та Ірландії, оскільки вони мають особливий статус в ЄС.

dvorik

Що таке біометричний паспорт і як його зробити?

Біометричний паспорт схожий на звичайний закордонний, проте в його обкладинку вбудовано електронний чіп з даними власника: ім’я, дата народження, серія документу тощо. Оформити його може кожен громадянин України віком від 12 років. Для цього необхідно звернутися до місцевого відділення Державної міграційної служби з паспортом, ідентифікаційним кодом, довідкою з військкомату (якщо ти хлопець віком від 18 до 25 років) і пройти наступні процедури:

  • сплатити вартість послуг оформлення біометричного документу в банку (тебе направить співробітник міграційної служби). Вартість – від 561,47 грн (за 20 робочих днів в Державній міграційній службі) до 1168,62 грн (за 7 робочих днів у ДП «Документ»);
  • написати заяву на отримання документу;
  • зробити фото;
  • пройти сканування для зняття відбитків пальців;
  • чекати на виготовлення паспорту.

Які країни вже скасували візи для українців?

Загалом 42 країни вже ввели безвізовий режим для України. Серед них більшість країн Південної Америки, деякі країни Сходу (Китай, Сінгапур, Азербайджан і т. д.), кілька країн Африки та Європи. Проте кожна з цих держав має власні правила перебування для українців. Наприклад, до Південної Кореї можна приїхати лише на 30 днів, за умови, що в тебе є чинна віза та авіаквиток до США, Японії, Канади, Австралії чи Нової Зеландії. Зі списком країн та особливостями в’їзду до них можна ознайомитися тут.

Джерело: Studway Фото: sitebuilderreport.com/stock-up