Logo
16 Березня 2017, 16:20

«Модернізація» старовинних франківських балконів: Необхідність чи знищення історії (ФОТО)

Однією з туристичних родзинок Франківська є унікальні, старовинні ковані та муровані балкони. Одні прикрашені замислуватими кованими візерунками, другі підтримують атланти та каріатиди, а ще інші вражають своїми цікавими формами.

2

Проте у всіх них є дещо спільне – їм загрожує знищення. Основними «ворогами» цих пам’яток є час та безвідповідальні власники. Саме франківці, які хочуть  зробити балкон комфортнішим для себе часто «прикрашають» їх вагонкою, шифером чи скляними дашками, пише Бліц-Інфо.

Одним з найвідоміших балконів-шпаківень про який останнім часом багато говорили є балкон на вулиці Мазепи. Минулого року будинок на Мазепи 5 відреставрували, проте залишився один балкон оббитий шифером, який суттєво псує вигляд пам’ятки.

1

Як пояснив у коментарі кореспонденту Бліц-Інфо начальник управління архітектурної спадщини Володимир Ідак, з цим балконом  дуже неоднозначна ситуація.

«Живе в тій квартирі інвалід-пенсіонер, колишня вчителька і вона не проти демонтажу, проте там серйозна проблема зі старими дверима. Я був у неї і зрозумів, що спочатку там необхідно поміняти двері на балкон, інакше жінка замерзне. У неї одна кімнатка з відгородженою кухнею і санвузлом. Виходить, що з одного боку треба ту надбудову демонтувати, а з іншого там живе людина з обмеженими можливостями і немає змоги довести все до ладу. Тож думаємо над тим, щоб поміняти ці двері за кошти міського бюджету», - пояснив Ідак.

Проте, це не поодинокий випадок. Франківці перетворюють старовинні балкони на пам'ятках архітектури у "шпаківні". Таких "модернізованих" балконів у нашому місті є досить багато. Частина з них обшита ще за радянських часів, інші тепер.

3

За словами архітектора, в законодавстві прописана процедура демонтажу таких «удосконалень», проте на практиці вона не застосовується.

«На місце виходить муніципальна поліція, готує відповідні протоколи, комісія робить акти обстеження, подає документи. Процедура досить довга. Вона хоч і не досконала, але прописана в законодавстві. Проте за моєї пам’яті у Франківську не було ще такого випадку, щоб демонтували такі добудови», - запевняє фахівець.

Уже десятки років франківці продовжують спокійно знищувати стародавні балкони. І тут проблема не в недосконалості законодавства, а у неповазі франківців до інших мешканців міста та історії. Таку думку висловив у розмові з кореспондентом Бліц-Інфо франківський митець і фотограф Юрій Бакай.

5

 «Ми не поважаємо один одного, знищуючи історію. Якщо ми хочемо жити в місті-кишлаку, то нічого не потрібно з цим робити, але якщо вважаємо себе містянами, то повинні навчитись співжиттю. Звичайно можна вводити якісь репресивно-каральні заходи і штрафи, але думаю спочатку треба працювати з людьми», - вважає фотограф.

Митець розповідає, що знає багато власників таких балконів, які готові вкласти гроші у відновлення, але не знають хто це може зробити.  Адже у нашому місті ніхто не займається реставрацією за старими технологіями і в повному комплексі.  Юрій Бакай переконаний, що нам потрібно виростити покоління реставраторів, запросити фахівців з інших міст, відкрити реставраційну майстерню. Інакше ці не буде працювати, скільки не апелюй до влади.

6

«Спотворюючи ці балкони, ми не тільки не притягуємо туристів, ми стаємо їм нецікавими. Ми ризикуємо стати ніким, якщо не будемо поважати свою історію і те що було зроблено колись зі смаком, з повагою і любов’ю. Знищувати створене попередніми поколіннями  – це перекреслювати своє майбутнє», - вважає Бакай.

На жаль, за словами митця, зараз архітектура в нашому місті опустилась нижче рівня радянського союзу. І коли до нього приїздять  друзі з Німеччини чи Нідерландів, їм немає навіть чого показати.

«Коли ж я приїжджаю до них, то бачу красиву архітектуру. А в нас є тільки те, що зробили колись ті ж німці чи італійці», - резюмує Юрій Бакай.

Схожу думку висловив і франківський фотохудожник Денис Трофімов, який днями відкрив свою виставку світлин втраченої архітектури міста.

7

Фотограф розповідає, що так ми втрачаємо зовнішній вигляд Франківська. Ці балкони оббиті пластиком, фанерою чи ще незрозуміло чим, є своєрідним шрамом на «обличчі» будинку і псують загальний вигляд. За  словами Трофімова, ми вже звикли до такого, але коли приїжджає турист, йому це відразу кидається в очі.

«Над фасадом будинку працювали архітектори, художники, ковалі. Це все робилось вручну, щоб воно було гармонійним і грало, як налагоджений оркестр. Зараз ці «модернізовані» балкони, які з’являються як апендицити, руйнують всю цю гармонію і виходить якась какафонія. Окрім того на багатьох балконах збереглись якісь ковані родинні герби. Це своєрідна історія міста і тих хто тут колись жив. Є балкони, які взагалі знищили зрізавши з фасаду чи забивши фанерою. Звичайно, що одні балкони більш цінні, інші менш. Проте їх усі треба зберегти для історії та туристичної привабливості міста», - переконаний  Денис Трофімов.

Тож кожен сам для себе вирішує. що це -  життєва необхідність чи знищення історичної пам'яті міста. Проте власникам таких балконів варто задуматись тільки над одним - який Франківськ побачать їхні внуки через десяток років.

8

9

4

Фото Денис Трофімов.