Logo
23 Лютого 2016, 15:35

Моє життя зі смартфоном і без

Давайте проведемо експеримент. Візьміть свій смартфон в руки і відключіть його. Повністю. Ні, не ставте режим сну, режим польоту, а повністю виключіть. Тепер покладіть його на стіл і прислухайтеся до себе. Ви відчуваєте це відчуття порожнечі, занепокоєння, позбавлення чогось важливого? Відчуття самотності? Не хвилюйтеся, зараз я вам розповім, що з вами відбувається і що з цим робити.

смартфони

Я знаю все про цю ситуацію, я теж був мобільним наркоманом. Кожне повідомлення змушувало мене хапатися за смартфон, його екран діяв на мене просто гіпнотично. Опинившись в гостях, на вечірці або в дорозі, я завжди шукав підзарядку для свого гаджета. Я добре пам'ятаю той момент, що став визначним у моєму житті. Одного разу, після чергового походу, я знайшов у своєму телефоні фотографії приголомшливого заходу Сонця. Але, боже мій, я абсолютно його не пам'ятав! Тобто, я настільки захопився тим, щоб відобразити красу на фотографії, що навіть не присвятив і хвилини спокійному спогляданню. Цей захід залишився на картці мого смартфона, але не в моїй голові! І тоді я зрозумів, що треба щось міняти.

Трохи передісторії. Ви ж знаєте, що частина моєї діяльності пов'язана з тестуванням і написанням оглядів мобільних додатків. Так, на моєму гаджеті встановлена купа різних програм: корисних, кумедних, освітніх, ігрових. У мене немає сумнівів в цінності і блискучому майбутньому мобільних пристроїв. Однак те, чим поступово стають мобільні гаджети в нашому житті, мені зовсім не подобається. Вони заповнюють все більший простір навколо нас, поступово витісняючи все інше на периферію нашої свідомості. Ну, приблизно як дивитися на гарний захід сонця через об'єктив смартфона.

Як ми тепер спілкуємося Ви звертали увагу, як важко стало при зустрічі навіть з цікавими і важливими людьми зосередитися саме на спілкуванні з ними. Так, ми киваємо, навіть щось відповідаємо, але думки наші дуже швидко починають блукати навколо зовсім іншого. Цікаво, скільки там уже листів накопичилося? Треба подивитися — мені вже відповіли в чаті? І скільки лайків зібрав мій останній знімок? І ось проходить зовсім небагато часу, в ваших руках опиняється смартфон. І у вашого товариша, з яким ви хотіли поговорити, теж. Стоп, а чого це ми тут зібралися?

Я хочу це. Прямо зараз. Ми живемо в дивовижний час. Ті речі, які зовсім нещодавно вимагали значних зусиль, сьогодні потребують простого дзвінка. Нам не потрібно писати листи, наклеювати марки і йти на пошту. Немає необхідності виходити на вулицю і купувати газети. Ми навіть їжу тепер можемо замовити прямо додому! Все, що вам необхідно, — це смартфон і одна з тисяч корисних програм. Ніяких зусиль, ніякого руху. Ей, хто там каже про непристосованість?

Суперечки і власна думка Ще зовсім недавно можна було провести дві години в суперечках про те, скільки кратерів на Місяці і транзисторів в процесорах. Сьогодні ви дістаєте смартфон, питаєте Google, бінго! — суперечку закінчено. Гаразд, правильні відповіді і інформація, зрозуміло, важливі. Але в обговоренні чого-небудь важливий не тільки результат, а й сам процес, який змушує вчитися висловлювати свої думки, відстоювати думку, шукати докази, спростовувати доводи опонента. Забудьте про це. Google сказав так — точка.

сматфони1

Цілодобово на роботі Це наші батьки могли мати чіткий графік праці і відпочинку. Кінець робочого дня — "До побачення, бос. До завтра!" Тепер ви постійно на зв'язку і в будь-який момент вас можна смикнути за ниточку. "Термінове завдання... крута ідея... ти просто подумай про це, все одно відпочиваєш" — вам доводилося зустрічатися з подібним? Сьогодні грань між робочим часом і особистим стрімко стирається, і смартфони постійно тримають нас на гачку нових повідомлень.

Мені нудно. Розважайте мене Доступність в кишені всього розважального контенту, який продукувало людство попередні сотні років, грає з нами в злу гру. Один натиск, і на екрані сердиті птиці знищують поросят, починається крутий голлівудський блокбастер або звучить музика. Наш мозок постійно приймає нові порції розваг і задоволень, поступово відвикає від тиші і спокою. Якщо вам з яких-небудь причин недоступний ваш електронний гаджет, то моментально виникає почуття нудьги і безпорадності. Скоро можна буде нові тортури придумувати — зачиняти людину у порожній кімнаті з відключеним смартфоном. Витримають не всі.

І що з цим робити? Найголовніше — усвідомити, що є проблема. І вона непроста. Я дав обіцянку собі і своїм друзям, що почну жити більш повноцінним життям. Я не дозволю цьому невеликому шматку скла, металу і пластику встати на шляху цього. Я зробив кілька невеликих кроків, які дійсно змінили мене. Перш за все, я став замислюватися як, чому і коли я використовую свій смартфон. І я залишив тільки ті додатки, які дійсно мені потрібні. Ось опис тих правил, які можуть бути корисними вам на шляху до звільнення вашого життя від телефонної тиранії.

смартфони2

  1. Тримайте його в штанах Це дуже важливе правило, з якого все починається. Просто намагайтеся, щоб ваш телефон залишався завжди там, де йому і належить бути — в кишені або сумці. Йому нічого робити на вашому робочому столі, на стійці бару або, ще чого, в вашому ліжку. Якщо ви відчувайте бажання дістати його і щось там перевірити, то бийте себе по руках. Можна домовитися з друзями і близькими про те, що кожен раз, коли вони вас застануть з мобільним, то на вас чекає невеликий штраф. Сверблячка поступово пройде, і ви знову станете нормальною людиною.
  2. Мозок насамперед, смартфон після Намагаєтеся згадати, хто співає цю пісеньку? Намагаєтеся підрахувати скільки коштує ця упаковка зі знижкою? Хочете зорієнтуватися в незнайомій місцевості? Спробуйте у всіх подібних випадках спочатку скористатися своєю головою, а не звертатися відразу за допомогою до свого електронного помічника. Не виходить? Але ніхто ж не казав, що буде легко!
  3. Видалити і заховати На моєму смартфоні були встановлені сотні програм. Програми на будь-який випадок життя. Більшість з них, в кращому випадку, запускалися декілька разів. Коли я провів прискіпливу фільтрацію, то виявилося, що дійсно потрібних програм всього кілька штук. Так, вам не потрібні чотири музичних програвача, три різних мессенджера і два десятки ігор. Так що заспокоюємось, видихаємо і видаляємо, видаляємо, видаляємо. А те, що залишилося, — ховаємо в папки, щоб не потрапляли на очі.
  4. Ніяких повідомлень Якщо тільки ваша дружина не народжує в дану хвилину або ви не очікуєте листа про вручення вам Нобелівської премії, то вимкніть усі повідомлення. Примусьте його замовкнути. Так, ви не побачите моментально свої лайки, пропустите нові кумедні відео або якісь листи, але зате вас ніхто не буде відволікати від життя, роботи, любові. А коли у Вас буде вільний час, то Ви самі зможете подивитися, що необхідно. Пора переходити від безцеремонного зливу інформації на вашу голову до дбайливого її споживання по вашому запиту.
  5. Почніть ходити пішки Ніколи не викликайте таксі, доставку їжі і таке інше, якщо для досягнення результату вам необхідно пройти менше кілометра. Якщо погода дозволяє, то ви можете і повинні ходити пішки. Просто сходіть в магазин або в парк (10 бонусних балів, якщо ви доберетеся до місця призначення без фотографії; 20 балів, якщо ви зможете ходити без музики; ще 50 балів, якщо ви не скористайтеся Google maps).
  6. Купіть годинник Я часто ловлю себе на тому, що телефон опиняється в моїх руках, щоб я просто дізнався час. А потім ви бачите іконку нового повідомлення і вирішуєте швидко перевірити його. Швидко заглядаєте в соціальні мережі. А потім виявляється, що ви вже забули про те, що просто хотіли дізнатися котра година. Купіть годинник — це позбавить вас від ще одного контакту з мобільним.
  7. Ніяких телефонів в туалеті і спальні Ви ніколи не звертали уваги, наскільки ви затримуєтеся в туалеті, коли у вас в руках смартфон? Так за цей же час можна підготувати експедицію на Місяць! Замість цього ви знову і знову прокручуєте сторінки соціальних мереж і смішних анекдотів. Про спальню я вже й не кажу. Науково доведений факт, що споглядання яскравого екрану мобільного гаджета перед сном згубно впливає на засинання. До того ж, подивіться збоку, як нерозумно виглядають двоє люблячих один одного людей, що лежать під однією ковдрою і вперлися поглядом кожен в свій смартфон.

Великі можливості вимагають осмислення Сьогодні в нашій кишені знаходяться пристрої, обчислювальні можливості яких перевищують сили комп'ютерів, що використовувалися в місячній програмі НАСА. Існують тисячі програм і сервісів, готових прийти вам на допомогу в будь-якій ситуації. Ось тільки приймати цей дар необхідно осмислено і не поспішаючи, тому що інформаційний бум розвивається набагато швидше, ніж людський мозок може адаптуватися до змін, що відбуваються. Як би нам не опинитися в становищі тубільців, які, купившись на яскраві намиста, не помітили, як втратили цілий світ. Щасливої вам мобільної детоксикації!

Джерело: Jeremy Vandehey, Територія твого розвитку