Logo
21 Серпня 2016, 11:00

На Івано-Франківщині знаходиться єдиний в Україні діючий грязьовий вулкан (ФОТО)

Грязьовий вулкан у селі Старуня Богородчанського району — унікальна пам’ятка природи, аналогів якій немає в Україні.

вулкан1

Розміщена на лівому березі р. Великий Луковець за с. Старуня, Богородчанського р-ну, Івано-Франківської обл. і займає площу 60 га, пишуть у спільноті Туристичне Прикарпаття.

У кінці ХІХ – першій пол. ХХ ст. тут діяли озокеритні копальні, в процесі розробки яких у 1907 та 1929 роках знайшли добре збережені в торфово-озокеритних відкладах туші мамонта, волосатого носорога, оленів, що існували на цих теренах понад 25 тисяч років тому.

Геологічні породи в цьому місці створюють складний тектонічний злам і, напевно, тому у 1977 р. після землетрусу в Румунії тут з’явився вулкан.

Висота його конусу на той час сягала 2 м, а грязеві потоки, до складу яких входила нафта і озокерит, розтеклися на 50-60 м.

Сьогодні вулкан нагадує грязєву пляму, що має біля 10 кратерів, які виділяють газ (метан, етан), воду, глинисту пульпу, інколи нафту або її складники.

Біля Старунського вулкану наявні озокерит, джерела прісної та 5 типів мінеральних вод.

Унікальність «Старуні» полягає в тому, що тут на невеликій території зосереджені надзвичайно зближені і взаємозв’язані процеси, які зазвичай існують в різних частинах світу.

вулкан3

вулкан2

Фото: Vasyl Fitsak