Logo
17 Грудня 2019, 18:18

На Прикарпатті зростають випадки самогубств

Кількість людей, які лишають себе права на життя невпинно зростає. Повідомлення про нові випадки самогубства надходять мало не щодня. Зараз суїцид може скоїти навіть дитина.

Проте чому так стається і що спонукає людей на такі дії? В чому причина?

В Головному управлінні національної поліції Івано-Франківської області Типовий Франківськ повідомили, що упродовж 2018 року розпочато 126 кримінальних правопорушень за фактами самогубств, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ст. 115 Кримінального Кодексу України. Сумна статистика охоплює підлітків (16-18 років)  та людей пенсійного віку (до 90 років). 

З початку 2019 року в області уже розпочато 135 таких порушень. Варто зазначити, що віковий діапазон перемістився нижче. Цього року наймолодшою особою, що вчинила самогубство була 11-річна дитина. Найстаршим самогубцею - 91-річна особа. Найпоширенішим способом залишається повішання.

За словами практичного психолога Аліни Касилової, самогубству передує депресія, причини якої зовсім різні - від травматичного досвіду до підвищеної тривоги, страхів, післяпологова депресія. Загострюються думки - втрата сенсу життя. Тобто, це не зовсім бажання смерті, а саме втрата розуміння, нащо жити.

«У такому стані дуже критично відносяться до слів близьких. Оскільки найчастіше (в нашій ментальності) звучить, що треба завжди посміхатись, завжди є думка «а що люди скажуть», також, багато переконуватимуть, що проблеми не тільки в тебе. Щоб змінити тему, найчастіше радять зайнятись спортом чи знайти хобі, щоб дурні думки зникнули. Проте, в такі моменти людям потрібна тільки підтримка, без зайвих слів», - каже практичний психолог.

Психологиня працює з дітьми та підлітками. Каже, батьки б’ють на сполох, коли уже бачать порізи на руках у дитини.

"Більшість дітей не знає, що таке депресія взагалі. У дітей виникають думки про самогубство, коли батьки не чують дитину, коли вдома насильство (від психологічного до сексуального), коли діти «не бажані» і вони це розуміють, а інколи й чують це у свій бік", - відзначає Аліна.

Найчастіше скоюють самогубства імпульсивні, емоційно нестійкі люди. Якщо людина розчарувалась в житті, не бачить у ній сенсу і розцінює самогубство як єдиний вихід із ситуації, то він потребує допомоги. Як правило, такі люди вже не здатні самостійно звернутися за допомогою, тому їм повинні допомогти оточуючі та близькі.

В першу чергу фахівці рекомендують звернутися до сімейного лікаря, який направить пацієнта до психолога або психіатра. Щоб запобігти таким думкам насамперед слід усунути причини, що викликають бажання вчинити суїцид і  дати можливість виговоритися.

Деколи навіть проста розмова здатна врятувати людське життя.