Logo
15 Листопада 2019, 14:13

Не дозволимо продати найдорожчий скарб: прикарпатські депутати щодо закону про ринок землі

Сьогодні, 15 листопада, у місті Яремче відбувається виїзна сесія Івано-Франківської обласної ради.

Одним із питань, яке розглядали під час засідання було питання "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обігу земель сільськогосподарського призначення", пише Типовий Франківськ.

Депутати обласної ради висловили схвилювання прийняттям даного закону у першому читанні Верховної Ради України.

Голова аграрної комісії Іван Приймак зазначив, що прийняття закону про продаж землі іноземцям не відповідає запитам українського суспільства та може створити загрозу для аграрного сектору й безпеки держави, та зачитав звернення.

Звернення: 

"Ми, депутати Івано-Франківської обласної ради, вважаємо, що законопроєкт №2178-10 "Про внесення до деяких законодачвчих актів України щодо обішу земель сільськогосподарського призначення", прийнятий Верховною Радою України 13 листопада 2019  року у першому читанні, не відповідає запитамукраїнського суспільства, створює газрози для аграрного сектору та безпеки держави, на що було звернуто увагу в попередньому рішенні обласної ради.

Звертаємося вдруге, з вимогою врахувати необхідність внесення до законопроєкту дієвих запобіжників , які сприятимуть цивілізованому обігу земель, та не дозволять методами рейдерського свавілля позбавити українського селянина його найдорожчого скарбу - землі. Переконані, ща законодавство першочергово гарантувати можливості українському господарю купувати землю, а не тільки продавати свої паї.

Законопроєктом не передбасчено державний контроль за обігом земель, перевірку покупців та походження коштів, на які вона була придбана, не визначена мінімальна вартість землі, що призведе до найсприятливіших умов для її скуповування аграрними латифундистами-олігархами за неадекватно низькими цінами, і водночас абсолютно не захищені інтереси селянина, фермера чи власника земельних паїв. Також не виписані інструменти захисту українських чорноземів від виснаження недобросовісними користувачами.

Зазначається, що сільськогосподарська земля - це привабливий об'єкт для інвистицій. Однак закрити свій потенціал для економіки України він може виключно в умовах правової держави , нав притнциавх прозорості, справедливості, сталості та всеосяжності", - йдеться у зверненні.

Депутати Івано-Франківської обласної ради глибоко переконані , що першочергово держава має забезпечити підтримку малих фермерських господарств, юридичних та фізичних осіб, які обробляють сільськогосподарські угіддя. Важливо гарантувати права для придбання сільськогосподарських земель для дрібних фермерів та справедливу вартість паїв для землевласників, які будуть мати намір їх продавати.

Також, депутати схвильовані тим, що у Законопроєкті не передбачено реєстраційний збір з операцій купівлі-продажу землі, який би спрямовувався до бюджетів місцевих громад з метою соціального розвитку територій.

Серед основних вимог у зверненні депутати виокремили наступне: 

- в рази обмежити максимальну кількість гектарів угідь, що можуть надаватися і "одні руки".

- Визначити обгрунтовану мінімальну стартову ціну продажу за гектар земель сільськогосподарського призначення.

- Передбачити реєстраційний збір від від операцій купівлі-продажу який спрямувати у бюджети місцевиї громад вчиключно для розвитку соціальної інфраструктури.

- Гарантувати захист прав на державну підтримку для придбання земель малими фермерськими господарствами.

-Відтермінувати набуття чинності положень законопроєкту до відновлення територіальної цілісності України, закінчення військової агресії, стабілізації політичної ситуації в державі.

Обласна рада Івано-Франківської області ухвалила рішення щодо звернення до Верховної Ради з незначними змінами у зверненні. За проголосувало понад 60 депутатів.