Logo
10 Травня 2019, 17:05

Перевір родимку: у Франківську обстежилися близько тисячі людей

Сьогодні, 10 травня, в Івано-Франківську на "стометрівці" медики проводять діагностику утворів шкіри.

В рамках відзначення Дня боротьби з меланомою та іншими раками шкіри з 8 по 24 травня в Івано-Франківську проводять ряд заходів щодо обстеження мешканців міста, пише Типовий Франківськ.

Діагностику розпочали проводити вчора, 9 травня, всі бажаючі можуть перевірити свої родимки з 10 години ранку до 18 вечора.

"За сьогодні я бачу, що людей в нас більше ніж учора. Вчора була гарна погоді й вихідний день, тому ми думали, що бажаючих буде більше, проте їх більше сьогодні. Завтра також триватиме перевірка. Нам приємо відзначити, що попередні роки було більше людей старшого віку, натомість вчора були всі вікові категорії. Багато було молодих людей, приходили з дітьми, і багато старших перевірили родимки. І чоловіків і жінок, всіх порівну", - розповідає керівник клініки БРАСС Станіслав Онищук.

Станом на 14 годину медики оглянули 150 людей.

"В нас є 3 підозри на меланому, 3 базаліоми і 5 дерматофібром. За вчора ми оглянули 500 людей. Навіть трохи більше, адже дітей ми не записували, тільки батьків відмічали. В нас було 4 підозри на меланому і 5 базаліом. Базаліома – це інше онкологічне захворювання шкіри, але воно не настільки страшне, як меланома", - повідомляє Онищук.

Перевірка в палатці триває до 5 хвилин і людина може дізнатися чи є підозра на захворювання чи немає. Оглядають родимку дерматоскопом - приладом, який дозволяє детально оглянути різні шкірні утворення. При такому пильному розгляді є ряд ознак, за якими можна відрізнити перероджену родимку від звичайної.

"Ми після того, як у людини виявили підозру, рекомендуємо звернутися в онкоцентр. В онкоцентрі вже будуть додатково обстежувати. Скоріш за все людині скажуть те саме, що той новоутвір є ризикований і його краще забрати. І після того, як утворення заберуть лабораторне дослідження його зможе зі 100% впевненістю сказати: або було, або не було. Коли у людини виявили підозру - ні ми, ні онкоцентр до того, як видалять утворення не можемо сказати, що це 100% меланома. Ми можемо тільки запідозрити її", - пояснює Станіслав Онищук.

Основний меседж, який хочуть донести лікарі до населення: не боятися приходити до лікаря. Потрібно формувати звичку обстежуватися з певною періодичністю, приходити завчасно, а не тоді коли вже пізно. Це економить і кошти, і пропагує нормальне ставлення до свого здоров’я. В будь-якому випадку краще попередити захворювання, ніж потім лікувати його наслідки.

"Через дезінформацію люди можуть легковажити рекомендацією видалити родимку. Смертність в Україні 95% - величезна. Все через те, що люди приходять тоді, коли вже пізно. Якщо виявляти це вчасно – операція триває пів години, і вона в 98% успішна й людина забуває про це на все життя. А якщо людина приходить тоді коли вже все – то вже ніщо не грає ролі. Буває кажуть, от я чув про летальний випадок при видаленні родимки. Трапитись подібне могло не тому що видалили, а тому що запізно звернулися. Найхибнішою є думка "нехай буде, краще не чіпати". Вчасне виявлення – абсолютна впевненість, що воно забереться і не повториться. А якщо прийти потім - надзвичайно складно, коли воно вже метастазувало по всьому організму щось з тим робити", - каже керівник клініки БРАСС.

На запитання чи родимка від народження може бути небезпечною, чи з якимось часом вона міняється в сторону онкохвороби, Станіслав Онищук каже, що у 80% випадків меланома – це нове утворення на абсолютно чистій шкірі.

"Не те, що була родимка і вона переродилася. А не було нічого, і утворилася – це є 80% випадків. У 20% це є переродження існуючої родимки в меланому. Основні фактори – генетика і сонце. Сонячне опромінення і саме сонячні опіки. Якщо світла шкіра, руде волосся, світлі очі – тобто мало пігменту, або багато родимок на тілі – це дорівнює не засмагати в період такого жаркого сонця з 10 до 16 години. Взагалі старатися не бути на сонці. А особливо не спікатися на сонці. Бо людина й так може належати до групи ризику, а тут ще фактор, який стимулює це – одне з другим несумісне, треба уникати», - підсумовує Станіслав Онищук.