Logo
1 Грудня 2017, 17:00

Платити треба більше. На скільки у Франківську подорожчав новорічно-різдвяний ярмарок

У вівторок, 12 грудня, напередодні свята Андрія, в Івано-Франківську офіційно відкриють новорічно-різдвяний ярмарок. Організатори обіцяють чимало розваг, а також багато смаколиків і сувенірів від місцевих виробників. Однак, підприємці скаржаться, що цьогоріч місця на ярмарку суттєво подорожчали, тож багатьом він просто не по зубах.

1

Особливо не заробиш

Ярмарок у Франківську організовують уже четвертий рік поспіль. На Вічевому майдані та на вулиці Вітовського встановлюють дерев’яні будиночки, де місцеві підприємці продають сувеніри та їжу. Організатори ярмарку кажуть, що такі заходи проводяться, аби «популяризувати народні ремесла Прикарпаття і розрекламувати сувенірну та харчову продукцію регіону», пише Репортер.

З самого початку таких будиночків було 26, але з часом попит на них збільшився і ще 12 доставили. Разом з тим, збільшилась плата за їхню оренду, що вдарило по кишенях самих підприємців.

«Минулого року я вирішив орендувати будиночок на Вічевому майдані, позаяк для мене це єдина можливість заробітку взимку, – розповідає Михайло Фицик, який продає каву. – Планував, що буду робити так і в майбутньому. Спеціально зробив додаткові меблі, світильники. Але вже після самого ярмарку таке бажання в мене відпало».

Каже, минулого року оренда будиночка коштувала 330 грн за один день, але заплатити треба було наперед за весь період ярмарку. Йому це обійшлося в понад 14 тис грн. А до цієї суми потрібно ще додати зарплату працівника та витрати на утеплення робочого місця. Тож особливо заробити не вдалося.

«Претензій до організаторів в мене немає, – говорить Михайло Фицик. – Будиночки були здані вчасно, був струм. Але я розчарувався, бо в таких умовах дуже важко працювати. В самих будиночках є щілини і він продувається з усіх боків. Довелося ще додатково купувати синтепон і плівку, якими обшивав стіни».

За словами Михайла, детально порахувавши всі витрати, він зрозумів, що після ярмарку практично «вийшов в нуль». А якщо врахувати, що цьогоріч плату за оренду будиночків підняли вдвічі, такий бізнес йому геть не вигідний.

2

Ціни обґрунтовані

Отож цього року місце на різдвяному ярмарку коштуватиме 450 грн за день для виробників сувенірної продукції і 700 грн – для закладів громадського харчування. Аргументували це тим, що в порівнянні з минулим роком зросли витрати на організацію.

«Облаштування ярмарку обходиться нам дуже дорого, – говорить керівниця відділу організації дозвілля КП «Центр розвит­ку міста та рекреації» Олександра Копаєва. – Якщо минулого року в бюджет ми заплатили 70 тис грн, то цьогоріч піднялися податки і лише в бюджет нам довелося віддати майже 100 тисяч. Також піднялися ціни на монтаж, електроенергію, вивіз сміття та інші послуги».

За словами Копаєвої, найбільший крик зараз піднімають ті, хто до ярмарку не має жодного стосунку. А підприємці, які беруть участь у ярмарку з року в рік, жодних скарг не мають.

«Ціни повністю виправдані, – каже вона. – Калькуляція в нас робиться офіційно. Той, хто обурюється, просто не розуміє, що ціни зараз ростуть абсолютно на все. Підприємці також підвищують вартість своїх товарів».

До вибору продукції на ярмарку підійшли серйозно, кажуть, усі товари сертифіковані. Хоча, в порівнянні з минулим роком, зараз сувенірів буде менше, ніж закладів громадського харчування – 14 і 20 відповідно. Ще три будиночки поки вільні.

3

Без алкоголю, але із сніговиком

Чимало коштів витратили на ілюмінацію та розваги на ярмарку – приблизно 120 тис грн. Планують облаштувати кілька фотозон. Зокрема, на вулиці Вітовського розмістять сніговика висотою 3,2 м. Окрім того, гостей розважатимуть ростові іграшки – гуцул з гуцулкою.

«Також закупили музичне обладнання, яке обійшлося в 40 тис грн, – розповідає Олександра Копаєва. – Зараз встановлюємо колонки, які будуть розміщенні через кожні три будиночки. Пісні будуть підбиратися відповідно до святкових днів. Це буде новорічно-різдвяний репертуар української музики, наші й закордонні колядки».

Також біля будиночків встановлять спеціальні столики з урнами. Ідею запозичили у львів’ян. Позаяк минулих років підприємці самі облаштовували столи – вони виглядали не акуратно і псували загальну картину.

«Ці столики будуть зроблені під колір будиночків, – пояснює Копаєва. – Їх покриють спеціальним лаком, щоб вони не розмокали, а всередині будуть вмонтовані урни. Наразі ми замовили 40 столів. Один ряд стоятиме на Вітовського і два – на Вічевому майдані. Цього мало б бути достатньо, та якщо буде потреба, то докупимо ще».

А от алкоголем торгувати на ярмарку заборонено. Кажуть, закон дозволяє продавати тільки сухе столове вино, тож нічого міцнішого за глінтвейн там не буде.

«В інших містах продають різноманітні настоянки. Але в нас вирішили, що цього краще не робити», – каже Олександра Копаєва.