Logo
20 Травня 2016, 12:25

Реставрація по-франківськи: Що робиться на території солодового цеху (ФОТО)

В Івано-Франківську є багато пам’яток архітектури як місцевого так і державного значення. Проте часто вони перебувають у занедбаному стані через відсутність коштів на їх реставрацію.

4

Хоча, навіть коли знаходяться спонсори, які готові взятися за реставрацію це не означає, що пам’ятку врятують від руйнування. Таких прикладів у місті багато, коли стародавні кам’яниці під приводом реставрації знищують, а на їх місці з’являються сучасні бетонні монстри.

До редакції Бліц-Інфо звернулися мешканці Івано-Франківська, яким не байдужа доля колишнього солодового цеху на вулиці Новгородській. Ця пам’ятка культури державного значення уже багато років обгороджена будівельним парканом і чекає свого відновлення. Проте занепокоєння людей викликав той факт, що нещодавно там почалися незрозумілі будівельні роботи. Франківці побоюються, що це розбирають солодовий цех.

Як відомо, будівля була споруджена між 1848 та 1857 роками. Пивоварня була сімейним бізнесом німця Зедельмайєра і після нього нею керували декілька поколінь німецької родини аж до приходу радянської влади. Варити пиво в місті припинили на початку 2000-их, а остаточно виробництво припинилося в 2002 році. Будівлі тоді викупила компанія «Гаразд Україна». Обіцяли спочатку відремонтувати варний цех, який був більше зруйнований. З тяжкою бідою вони завершили роботи у 2012 році.  Після варного цеху обіцяли, що будуть ремонтувати солодовий цех. Проте досі жодних робіт не проводилося.

В березні минулого року тодішній головний архітектор міста Володимир Гайдарзапевняв, що бачив проект реконструкції, який передбачає збереження всіх деталей пам'ятки і навіть відновлення башенки, що вже завалилась.

"Нарешті власники мають розуміння, що з ним робити. Людина, що має на солодовий цех права власності хоче зробити там міні-броварню. Фактично, повернути будівлі функції, які вона мала колись. Буде збережено зовнішній вигляд будівлі, очевидно, що доведеться "перебрати" дерев'яні балки. Те що точно буде втрачено, то це деревяні перекриття всередині. Адже там висота поверхів була 2, 20 - 2, 40. Зрештою, це теж можна якось обіграти... З точки зору архітектури, там все буде збрежено і навіть відновлено втрачене", - зауважив тоді Гайдар.

Проте, не зважаючи на запевнення головного архітектора, жодні реставраційні роботи з того часу не проводилися.

Так тривало до початку минулого місяця, коли територію цеху повністю обгородили височенним парканом і почали вантажівками вивозити звідти будівельне сміття. Ці роботи і насторожили франківців.

Щоб розібратися, що насправді відбувається за високим парканом, яким обгороджений солодовий цех, кореспондент Бліц-Інфо пішов на місце реставраційних робіт.

Як відомо, солодовий цех був збудований з частковим переобладнанням існуючих на той час конструкцій бастіону та на місці колишніх земляних укріплень.Тож, стає зрозуміло, що саме залишки стародавніх укріплень й вивозили з території цеху.

1

Так територія виглядала взимку 2015 

Адже зараз на місці оборонних укріплень залишилось тільки болото і складені залишки давньої цегли.

2

Щоб розібратись хто проводить ці роботи і з якою метою, кореспондент Бліц-Інфо звернувся за роз’ясненнями до начальника відділу охорони культурної спадщини міста Володимира Ідака.

«Проект протиаварійних робіт на цьому об’єкті розробила «Львівська організація "Західпроектреставрація". Що там робиться зараз, я не готовий коментувати. Востаннє я там був 4 дні тому. На території ділянки проводилися розкопки, мотивуючи це ремонтом водопроводу. Зараз ми звернулись в обласне управління культури, щоб вони як суб’єкт права цього охоронного зобов’язання, дали роз’яснення щодо термінів реставрації об’єкта», -  каже Ідак.

Натомість начальник відділу охорони культурної спадщини Івано-Франківської ОДА Андрій Давидюк запевнив, що це не входить до їхньої компетенції і переклав відповідальність за реставрацію на міський відділ охорони культурної спадщини.

Виходить, що поки чиновники вирішують хто відповідальний за відновлення пам'ятки, якісь незрозумілі роботи уже ведуться. Правда поки що тільки на території. Що ж стосується приміщення солодового цеху, то наразі жодних робіт там не проводять. Принаймні, на перший погляд.

3

Ось такий вигляд мав солодовий завод у лютому 2015

5

6

7

8

8

10

11

12

13

14

15