Logo
30 Листопада 2017, 17:30

Серед нових випадків ВІЛ у Франківську половина – у підлітків

Медики, освітяни та представники Церкви в Івано-Франківську поінформували про ситуацію з поширенням ВІЛ-інфекції та захворюванням на СНІД.

снід

В Івано-Франківському обласному дерматологічному диспансері відбулася прес-конференція, на якій констатували, що інфікування ВІЛ стрімко поширюється у середовищі підлітків та молоді. 75% випадків зараження – статевим шляхом, пише Курс.

"Основний шлях зараження ВІЛ-інфекцією – статевий, – повідомила головний лікар дерматологічного диспансеру Іванна Цідило. – Все частіше трапляються випадки, коли до нас звертаються діти 14-16 років і у них виявляють ВІЛ".

У диспансері обстеження на ВІЛ-інфекцію є анонімним і безкоштовним. Іванна Цідило, втім, зауважує, що лікарі рекомендують це обстеження як додаткове пацієнтам із хронічними захворюваннями шкіри, зокрема при піодермії, грибкових ураженнях, герпесі. А також при захворюваннях, що передаються статевим шляхом.

Якщо порівняти з ситуацією десятирічної давності, розповіла заступник головного лікаря ОКЛ, інфекціоніст Наталія Дюміна, змінився шлях поширення вірусу імунодефіциту людини. Якщо раніше інфекція циркулювала в середовищі 25-40-річних і передавалася здебільшого через кров ін’єкційним шляхом, то тепер дві третини інфікованих отримують її під час сексуальних стосунків. СНІДом, а це термінальна, тобто смертельна стадія ВІЛ, тепер хворіють значно молодші.

"Лякає, що трапляється багато випадків ВІЛ серед підлітків і молоді 15-17 років, – додає Наталія Дюміна. – Це пов’язано із тим, що тепер молодь дуже рано починає статеве життя. Сексуальні контакти незахищені. Поширення доступних неін'єкційних наркотиків знімає бар'єри в стосунках. Плюс дуже низька поінформованість дітей про загрозу і низький рівень настороженості батьків. Все сприяє тому, що останнім часом інфікування ВІЛ серед молоді зростає в геометричній прогресії. 50% нових виявлених випадків маємо у стадії СНІДу, коли вже є виразні і тяжкі симптоми захворювання".

Зараз хворіють на СНІД 412 прикарпатців, серед них 40 – діти до 14 років, народжені ВІЛ-позитивними матерями. Понад тисяча – ВІЛ-інфіковані.

У Франківську минулого року виявили 10 людей із ВІЛ, цього року 8. Обстеження пройшли близько 2 тисяч франківців.

Це дуже мало, вважають медики. Інфекціоніст наголошує, що батьки мали би бути в першу чергу зацікавлені переконатися, що вони і їхні діти здорові. Адже ВІЛ перетворюється на СНІД безсимптомно, тоді як діагностована на ранніх стадіях та відповідно лікована інфекція може не стати смертельною хворобою. У багатьох випадках терапія робить безпечним секс. Наталія Дюміна пояснює, що у подружжі хтось один може бути інфікований ВІЛ, а інший може не заразитися.

"При традиційному сексі ступінь передачі інфекції мінімальна, якщо немає внутрішніх мікротравм. Як правило, хворіють чоловіки, які мають стосунки з чоловіками, та ті, хто практикує "некласичні" статеві стосунки", – зауважує лікар.

Церква відчуває відповідальність за ситуацію, повідомив голова комісії з душпастирства охорони здоров'я Івано-Франківської архієпархії УГКЦ Руслан П'яста. Відтак готує священиків бути не лише сповідниками, а  й порадниками – щоби могли у потрібних випадках скерувати людину на обстеження чи консультацію лікаря. Разом із тим священики мають готувати молодих людей до загроз і відповідальності за своє життя.

Окрім просвіти, священики здійснюють духовний супровід інфікованих і хворих.

"Церква вважає, що найкраще в цій ситуації був би гідний приклад поводження батьків для своїх дітей. Щоб у родині повернулися до реалізації гідного способу життя і виховували толерантне ставлення до ВІЛ-інфікованих", – підсумовує Руслан П'яста.

Наразі медицина відмовилася послуговуватися зворотом "чума ХХ століття" стосовно ВІЛ та СНІД. Зараз уважається, що це хронічне захворювання, яке може завершитися смертю, коли виявлене занадто пізно.