Logo
13 Липня 2020, 19:57

Скільки абітурієнтів з ОРДЛО вступили до українських вишів та які умови зарахування у 2020 році

Президент Володимир Зеленський підписав законопроект про можливість вступу до українських вишів без складення ЗНО для абітурієнтів з тимчасово окупованих територій АР Крим, Донецької та Луганської областей.

Абітурієнти з тимчасово окупованих територій можуть поступати до будь-яких ВНЗ України за спеціальною квотою-2, яка встановлюється Міністерством освіти.

«Слово і діло» подивилося, скільки абітурієнтів вступили до вищих навчальних закладів України з 2016-го до 2019 роки та які умови вступу у 2020-му.

Насправді з ухваленням закону не відбулось якихось революційних змін, крім того, що абітурієнти з ОРДЛО можуть вступати за спрощеною процедурою до всіх закладів України.

Спрощена процедура існує з 2016 року, коли почали створюватися освітні центри «Крим-Україна» і «Донбас-Україна». Спочатку їх було 12, на другий рік – вже 35, а у 2020 році вже працює 91 освітній центр.

Центри почали свою роботу 9 червня та будуть функціонувати до 23 жовтня. Вони створені на базі вищих навчальних закладів і закладів фахової освіти: коледжів і технікумів. Освітні центри орієнтовані на дітей з окупованих територій, які здобули українську повну загальну середню освіту.

Абітурієнти в центрах оформлюють так звану освітню декларацію і мають можливість скласти у школі державну підсумкову атестацію з української мови та історії України. В університеті чи коледжі складають одне профільне вступне випробування й мають право брати участь у конкурсі на місця державного замовлення в межах встановлених квот.

Через освітні центри мають право так само вступати діти, які здобули дистанційно повну середню освіту. Якраз вони можуть або складати ЗНО в додаткову сесію або вступати через освітні центри, складаючи іспити.

Освітні центри надають вступникам безкоштовний гуртожиток, сприяють отриманню ІD-картки, впродовж 3 місяців змінюють довідку про складення іспитів з української мови та історії на свідоцтво про повну загальну середню освіту – легітимний український документ про навчання в школі.

Ще у 2016 році абітурієнти з тимчасово окупованих АР Крим та районів Донецької та Луганської обл. отримали можливість вступати до ВНЗ України за результатами вступних іспитів без ЗНО, паспорта та атестата (за допомогою освітніх центрів «Донбас-Україна» та «Крим-Україна»).

Вступна кампанія-2020 цьогоріч триватиме до кінця вересня, а освітні центри працюватимуть на місяць довше. Прийматимуть документи для вступу на місця державного замовлення до 20 серпня з «Крим-Україна» і до 22 серпня – з «Донбас-Україна». Тут можливі зміни.

Абітурієнти з ОРДЛО не підпадають під загальний конкурсний відбір, але мають проходити конкурсний відбір за спеціальною квотою-2 тільки між собою. Квота-2 встановлюється в Правилах прийому у визначених Міністерством освіти і науки уповноважених закладах вищої освіти і становить 20% (але не менше одного місця) максимального обсягу державного замовлення за відкритими та закритими (фіксованими) конкурсними пропозиціями. Квота-2 оголошується водночас із держзамовленням.

У 2016 році на бюджетне навчання для студентів з окупованих територій держава виділила 1 тис. 600 місць. Наступного року квота становила 2 тис. 500 місць. У 2018-му та 2019 роках за квтою на бюджет могли набрати 2 тис. 600 абітурієнтів з ОРДЛО. У 2020 році квоту ще не оголосили.

При цьому поступило на навчання менше абітурієнтів, ніж передбачала квота. У 2016 році до українських вишів вступило 1 тис. 8 абітурієнтів з ОРДЛО (855 осіб з Донбасу та 153 особи з Криму). Це лише 0,4% від загальної кількості вступників.

У 2017 році квота становила 2 тис 500 осіб, а вступили 1 тис. 550 осіб (1 тис. 346 – з Донбасу, 204 – з Криму) або 0,6% від всіх абітурієнтів.

У 2018 році студентами українських вишів стали 1 тис. 749 аітурієнтів з ОРДЛО (1 тис. 522 особи з Донбасу, 227 осіб із Криму) або 0,7% від загальної кількості тих, хто став студентами.

У 2019 році за квотою поступити вдалося 1 тис. 865 жителів окупованих територій (1 тис. 600 осіб з Донбасу, 265 осіб з Криму) або 0,7 % від всіх, хто вступив до вишів.