Logo
1 Липня 2016, 19:20

“Тридцять років ніхто системно не підходив до збереження історичних пам’яток Івано-Франківська”, – головний архітектор міста Дмитро Нижник

Івано-Франківськ отримав нового головного архітектора півроку тому. Зі старту за дорученням міського голови  Дмитро Нижник взявся за ремонт і реставрацію кількох історичних пам’яток у центрі міста, Фортечний провулок і Ратушу. А ще запам’ятався громаді, як ініціатор створення комісії з оцінки мистецької цінності муралів Porto Franko Gogol Fest.

З нагоди Дня архітектора та вже значного часу на посаді, Галка задала головному архітектору кілька запитань про підсумки роботи.

Nizhnik-Arhitektor-8055

- Ви очолили департамент півроку тому. Чи пам’ятаєте, що кинулося в очі в перший робочий день?

- Чітко можу сказати, що аналіз поточних справ та відсутність єдиної концепції формування архітектурного середовища одразу підвели до думки, що є над чим попрацювати, є. Саме це я і робив. Працював, мовчки. Маю на увазі буквально. Адже, незважаючи на те, що вже проведена суттєва робота – є нові напрацювання, є доопрацювання, – не ініціював спілкування з пресою, концентрувався на поточних завданнях та планах.

- І що змінилось, станом на сьогодні? Чи є так би мовити, системні зрушення? – Перше, що варто назвати – потребу пояснити всім мешканцям міста колективно та одночасно індивідуально кожному, що для того, щоб Івано-Франківськ завжди був красивим та комфортним, щоб утвердився як культурно-туристичний центр, слід проробити достатньо об’ємну роботу, пройти достатньо довгий шлях. І пройти треба правильно, а не як завжди. А правильно буде спочатку його грамотно спланувати, цей шлях. Маю на увазі створити адекватний генплан. Бо у нас, як весілля планувати – то детально і прискіпливо, а як місто розбудовувати – то чомусь так-сяк абияк.

Тож наразі наш департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини працює над підготовкою такого надважливого містобудівного документу як генеральний план. Над документом, де ідея і перспектива розвитку нашого міста буде викладена з математичною точністю. Розвиток міста буде і ціллю і суттю нового генплану! Ніякої захаращеності та безсистемності. Жодних виправдань для порушень. Який зробимо генплан зараз – таким буде наше місто завтра.

Nizhnik-Arhitektor-8142

- А якщо ближче до конкретних вулиць, об’єктів … скандалів?

- Щодо скандалів, то більшість мешканців Івано-Франківська і за ситуацією щодо міського озера слідкує уважно, і за «скандальними забудовами» загалом. І це правильно.

Коментувати ці ситуації обов’язково буду, але за місяць чи два. Не раніше. Зараз працює спеціальна комісія міської ради з питання забудови міського озера. Також створена комісія із погодження муралів. Будуть висновки комісій, будуть представлені на сесії міськради. Коментувати раніше не буде етично.

З плюсів по цих питаннях – є рішення побудувати на південно-західній стороні озера тенісні корти. Під цю справу вже виділено ділянку 36 «соток», яка належить міській раді. І додам, що ні на проектні роботи, ні на будівельні не йтимуть гроші з бюджету міста.

Стосовно вулиць та об’єктів, то погляньте на Фортечний провулок, про існування якого містяни раніше навіть не здогадувались. Зараз на вулиці Бельведерській, 6-8 реставрується фасад будинку, також на Гетьмана Мазепи, 7-9, готель «Дністер». Це тільки почали, далі буде.

Окреме питання – Ратуша. Розробляється проект з раціонального пристосування існуючих площ для функцій музею та представницького магістрату міста. Буде і оглядовий майданчик.

- Багато нарікань на захаращеність візуальною рекламою, вивісками, особливо центру міста.

- Так, Ви це бачите, я бачу, але є ще бачення зі сторони закону. Не погоджено, не законно? Нема питань: виявили – припис – демонтаж. Але є і законні. Законодавчо основні діючі норми були затверджені 2009-2012 року, а погодження надавалися і раніше, і діють на даний час. Тож такі елементи, об’єкти є законними!

Що робимо в таких випадках? Намагаємось спілкуватись із власниками, шукаємо компроміси, пропонуємо варіанти для заміни окремих вивісок чи інших елементів візуальної реклами.

- Є якісь конкретні приклади?

- Демонтовано непогоджені вивіски у центрі – Вічевий Майдан, вулиці Незалежності, Січових Стрільців, Гетьмана Мазепи. Демонтовано елементи на магазинах «ДЦ», «Копійочка». Проведено роботу і знайдено рішення по об’єктах торгової марки «Камея». Це так, навскидку.

- Якщо говорити про колись видані, але досі актуальні дозволи, останнім часом раптово”ожив з попелу” давній намір з побудови церкви на Валах біля Палацу Потоцьких….

- Історія ця “з бородою” тягнеться вже більше десяти років, на місці колишнього кафе “Казка”. Дана ділянка передбачена згідно схеми розташування культових споруд, як пропоновані місця будівництва нових культових споруд за адресою Дністровська, 26. Проект розроблявся давно, жодних дозвільних документів роки 3-4 останні департамент не видавав. До нас звернулася людина, яка курує будівництво. Нам представили проект рішення, погоджений ще десь 2008 року, тим часом був погоджений і дозвіл на будівельні роботи. Якось впливати на споруду і процес департамент вже немає можливості. В схемі є, проект непоганий. Некоректно коментувати, бо є автор, погодження, наміри від кураторів, що за півтори-два роки об’єкт має бути зведений.

Nizhnik-Arhitektor-8150

- Окрім «зачистки» від реклами що плануєте робити в центральній частині міста?

-  По-перше, завершився конкурс на проект пам’ятного знаку Небесній сотні на ОДА. Його має бути встановлено до листопада.

Але є ще один задум. Можливо, не такий масштабний, але однозначно вартий уваги. Мова йде про конкурс на проект пам’ятника Опанасу Заливасі, франківському художнику. Зазначу, що аналогів такому культурному об’єкту в нашому місті нема. Передбачається, що це буде не якась монументальна споруда, а пам’ятник людського зросту, добрий, душевно теплий. І прикрасити він має візитівку нашого міста – «стометрівку». Прикрасити так, щоб не порушити існуючої харизми – має виглядати, ніби він там був завжди.

Принагідно запрошую до співпраці містян, митців, меценатів щоб разом творити оригінальний франківський арт-простір!

- А що з існуючими історичними пам’ятками? Не одна з них вимагає уваги.

- Тут є суттєва проблема – балансоутримувачі. Не всі історичні будівлі є на балансі міста. А приватна власність – то власність конкретної людини чи людей. І прерогатива розпоряджатись, приймати рішення у них, а не у міста. Але працюємо, щоб вмотивувати таких власників долучатись до реставраційних робіт.

А якщо давати загальну оцінку, то за останні тридцять років, вдумайтеся, тридцять, ніхто системно не підходив до збереження історичних пам’яток міста! Були лише точкові дії. А це, як ямковий ремонт асфальтного покриття – наче і є робота, але результат всі знаємо який.

Nizhnik-Arhitektor-8020

- Тож завдань на найближчий період є більш, ніж достатньо.

- Загалом так. Адже необхідно нівелювати існуючі погрішності в розбудові міста, врегулювати «антизабудовні» конфлікти, створити інвестиційно привабливе середовище для будівельного бізнесу, основою якого стане новий генплан.

І тут один в полі не воїн. Працюємо командно, враховуємо досвід і знання тих, хто роки працює в нашому департаменті, залучаємо молодих креативних архітекторів. Тобто формуємо оптимальну команду, ефективна робота якої є справжньою підставою розраховувати на успіх наших ініціатив.

- Що побажаєте колегам в день професійного свята?

- Сміливості у ідеях, виваженості в проектах, успіху в їх реалізації!