Logo
26 Лютого 2015, 15:09

В Івано-Франківську батьки та журналісти перевірили, що їдять учні школи №3 (ФОТО)

Асоціація піклувальних рад шкіл міста, громадські організації "Мами Прикарпаття" та "Контроль" започаткували моніторинг шкіл та дитсадків Івано-Франківська з приводу дотримання якості, безпеки та різноманіття харчування дітей у навчальних закладах.

1

Перший рейд сьогодні представники батьківської громадськості спільно з журналістами провели в школі №3, пише Курс.

"Часто батьки скаржаться на харчування дітей у садках і школах, – пояснює доцільність рейду голова ГО "Мами Прикарпаття" Мар’яна Вершиніна. – Скаржаться як на неякісні продукти, так і на одноманітну їжу і невеликі порції. Так, у садках Франківська з жовтня не було риби. І тільки коли ми "засвітили" проблему в кінці січня, риба з’явилася в лютому і вже проведені тендери на березень. Розуміємо, що ситуативне вирішення проблем – не вихід. Тому ми вирішили винести проблеми з харчуванням дітей у навчальних закладах на рівень загальноміського обговорення й ініціюємо круглий стіл. В процесі підготовки подали запити у навчальні заклади та ДНЗ, а також в управління освіти і санстанцію, відповіді на які дозволять скласти загальну картину. З цією ж метою, щоби самим впевнитися у тому, що і в якій кількості їдять діти, проведемо впродовж наступних кількох тижнів моніторинг шкіл і дитячих садочків".

3

"Також ми хочемо активізувати батьківську громадськість, яка, власне, повинна взяти контроль за процесом харчування дітей у свої руки. Бо наразі відповідальними за це є директори навчальних закладів і підприємці, які постачають продукти", – підтримує голова Асоціації батьківського самоврядування шкіл міста Петро Хмельовський.

Група контролю – Петро Хмельовський, Мар’яна Вершиніна та Віталій Гоголь, голова ГО "Контроль", а також журналісти – без перешкод зайшли в їдальню школи №3.

4

Їдальня знаходиться в підвальному пристосованому приміщенні. Поруч працює буфет. В буфеті, окрім печива, соків і булочок, влаштований "вітамінний стіл" –чотири види салатів з моркви, капусти та буряка. За столом салатом із булочкою з котлетою саме снідала одна з вчительок школи.

В їдальні парували каструлі. Вже із самого запаху можна було визначити, що подадуть картоплю і смажену рибу. Контрольній закупці батьків роздавальниці здивувалися, але чемно наклали все, що просили, – дитячі порції. Бо тут подають також і дорослі, які дорожче коштують. Готують в їдальні школи №3 комплексні сніданки й обіди і так зване вільне меню, тобто ще щось на додачу до основного. Комплекс сніданку – 8 грн, обід – 10 грн.

5

З меню громадські контролери вибрали на пробу картопляний суп з кльоцками, картопляне пюре і биточок. Биточка не виявилося, натомість кухарі подали котлету і смажену рибу. Здивував розмір котлети. Смаком супу і риби всі залишилися задоволені.

Організацією харчування учнів школи №3 займається підприємець Наталія Мазур. Умовно її можна назвати заввиробництвом. На ній – постачання продуктів, організація і проведення тендерів та власне контроль якості сировини і півфабрикатів.

"Зараз в наш такий непевний час кожен підприємець дорожить своєю роботою. Тому виконує її як тільки може добре", – відбивалася від питань за засипку Наталія Мазур. Від неї дізналися, що випадки, коли підприємці постачають неякісні продукти, трапляються, і досить багато. За словами завхарчуваням, таким постачальникам вона робить зауваження, а продукти повертає. Якщо випадки трапляються кілька разів – відмовляє у постачанні. Щоби не було "провалів" у меню через постачання продуктів, замість повернутого купує щось інше. До речі, сама вибирає на ринку м’ясо.

6

Підприємець розповіла, що буфет і їдальня, в якій їдять також учителі й часто батьки дітей, дає змогу отримувати кошти, які можна спрямувати на урізноманітнення меню або придбання більш якісних харчів. Складно уявити, як таке вдається, коли міське управління освіти заборгувало підприємиці 50 тис. гривень за харчування учнів початкових класів ще за минулий рік і жодної копійки ще не платило цього року.

Проте безкоштовно учнів 1-4 класів у школі №3 таки годують. На відміну від комплексного меню, сьогодні це була гречана каша, салат з моркви і підливка зі шматочками курки. А також чай. "Смачнооооо!" –  відгукнулися школярики журналістам.

7

У школі №3 запроваджений щосеместровий контроль за якістю харчування, повідомила Наталія Демідова, заступник директора з виховної роботи, відповідальна за контроль харчуваня учнів у школі. Каже, що в усіх класах в кінці семестру проводять анонімне опитування з приводу харчування в їдальні. Зауваження потім обговорюють і враховують. "Є зауваження, – визнала завуч. – Більше м’яска просять діти, більше сочків…"

Наталя Демідова відзначила також, що за тим, що і як їдять діти, пильно наглядає голова Піклувальної ради школи. "Хто-хто, а вона не попустить!" – відгукнулася завуч. Вважайте, сказала комплімент голові батьківського самоврядування.

"Загалом харчування дітей можна оцінити як задовільне, – підсумував від групи контролю Віталій Гоголь, підприємець в галузі громадського харчування у минулому. – Як звичайні споживачі і батьки дітей ми оцінили смак страв. Маємо зауваження до картопляного пюре – здалося нам трохи водавим. Котлета – так на смак, то було 50 на 50 м’яса і хліба. В цілому меню різноманітне. Стан їдальні добрий. Тому визнаємо, що харчування в школі №3 загалом задовільне, без суттєвих зауважень".

9

Щоправда, два зауваження таки знайшлося. Перше – до вентиляції їдальні. "Трохи затиснуте повітря, невеликі приміщеня, багато дітей. Ми би просили всіх людей, які мають до цього стосунок, щоби допомогли школі вирішити цю проблему і покращити вентиляцію в їдальні", – сказав Віталій Гоголь.

Друге зауваження стосувалося "Книги відгуків". Така в їдальні була на видному місці, але цілком заклеєна целофаном і скотчем. Дістати її можна було тільки відірвавши від стенду разом із меню. "Просимо розмістити її так, щоби кожен мав доступ", – звернувся до дирекції школи Віталій Гоголь.

8

10

11

12

13

14