Logo
14 Березня 2016, 10:15

Великий піст: що можна і не можна? Смачні рецепти пісних страв

Сьогодні у православних християн і греко-католиків розпочинається Великий піст, який триватиме до 1 травня – світлого Христового Воскресіння.

піст2

Великий піст – найбільш строгий і значний зі всіх постів. Під час посту не можна їсти м’ясо, рибу, яйця, молоко, палити і пити алкогольні напої. Дозволяється тільки рослинна їжа (фрукти, овочі, сухофрукти), соління (квашена капуста, солоні і мариновані огірки), сухарі, сушки, чай, гриби, горіхи, хліб чорний і сірий, киселі, каші на воді.

По суботах і неділях можна пісне масло, вино і є два рази на день. У святкові дні, які збігаються з постом, піст стає менш строгим: у Лазареву суботу можна ікру, а на Благовіщення, у Вербну неділю – рибу.

Перші чотири дні Великого посту, а також вся Страсна Седмиця – найсуворіші дні посту. У Велику П’ятницю – їсти нічого не можна. У Чистий понеділок прийнято повне утримання від їжі. У п’ятницю першого тижня можна їсти тільки (варену пшеницю, підсолоджену медом або цукром).

В інший час посту: понеділок, середа, п’ятниця – сухояденіє (вода, хліб, фрукти, овочі, компоти), вівторок, четвер – гаряча їжа без олії; субота, неділя – їжа з рослинним маслом.

Але головне призначення посту не у відмові від їжі, а в духовному очищенні людини. «Справжній піст є видалення зла, приборкання язика, відкладення гніву, приборкання пожадливостей, припинення наклепу, брехні, клятвопорушення».

Розумне утримання від їжі в пост корисно для організму. Але церква дозволяє постити хворим і старим, якщо вони роблять це щиро, а не з примусу. Вважається, що людина, свідомо шкодить своєму здоров’ю, робить смертний гріх. Хворим, немічним, дітям, вагітним та годуючим жінкам, військовим та тим, у кого важка фізична робота дозволяється послабити ці рамки.

Однак, їсти чи не їсти – особиста справа кожного.

піст3

Та чим би ви не харчувалися під час посту, пам’ятайте, що найбільші гріхи ховаються не тут.

Перш за все, варто обмежити себе від поганих вчинків, слів, конфліктів. Потрібно допомагати ближнім та говорити їм приємні слова. Ходити до церкви та бути чистим душею.

Обмежуйте себе в тому, що ви найбільше любите. Любите цукерки чи каву – відмовтеся від них. Палите – спробуйте цих 40 днів не палити.

Обов’язковими напередодні Великодня є причастя та сповідь. При цьому, священики рядять не чекати останніх тижнів посту, а зробити це раніше.

Якомога більше добрих справ.

Піст – це час добра. Час душевної рівноваги та добрих вчинків. Говоріть приємні слова рідним, допомагайте старшим по дому, відвідайте родичів, яких давно не бачили… І не акцентуйте увагу на тому, що ви чогось не їсте. Це має бути вашою особистою справою.

піст1

А от прості рецепти страв без масла. І смачно, і часу багато не займе.

Перші страви:

Суп з гарбузом: картоплю розварити, додати стільки ж гарбуза, стільки ж цибулі, зелень. Подавати

Суп з локшиною : багато цибулі, моркви. Локшину додати в кінці. Зелень в тарілки. Суп краще з’їсти відразу, поки локшина не розкисла.

Суп-пюре картопляний : розварити картоплю, окремо розтерти в гладке пюре, з’єднати з картопляним відваром, додати потовчений часник, кріп. Можна чорний перець. Подавати з грінками. Можна додати трохи черемші замість часнику.

Суп з крупами: розварити картоплю, додати будь-яку крупу (гречку, рис, пшенкой і т.д.) , багато цибулі, моркву, коріння за смаком (петрушку, пастернак, селера). Часник, зелень – в тарілки. Можна додати трохи томату.

Французький суп: не розварювати картоплю, але варити до готовності; зелений горошок (краще морожений), капуста білокачанна або цвітна, моркву, цибулю. Можна додати поламану спаржу. Зелень – в тарілки.

Розсольник овочевої: картопля, рис, моркву поварити, потім додати петрушку, ріпу (соломкою), цибулю-порей, солоні огірки. Петрушку свіжу – в тарілки. Подавати з підсушеним хлібом.

Другі страви:

 Локшина з маслинами: будь-які макаронні вироби відварити, промити холодною водою, додати туди сік від маслин, нарізати самі маслини, томат або кетчуп типу “Верес – грибний соус”, часник або черемшу, базилік (сушениЙ АБО СВІЖИЙ)

Коли можна, добре туди додати рослинне. масло, тертий сир. Замість локшини можна готувати зелену квасолю.

Тушкований картопля з горохом або грибами : 3 частини картоплі відварити до напівготовності, додати 4 частини різаною кубиками моркви, 1 частина різаних коріння селери, варити півгодини, потім 1 частина цибулі, 1 частина грибів (свіжих або сушених відварених) або гороху (будь-якого: свіжого, мороженого, сушеного і відвареного) варити 5 хв. Зелень – в тарілки.

 Квасоля по-монастирськи : Квасоля відварити до напівготовності, всипати багато дрібно різаного цибулі, варити ще півгодини. Зелень – в тарілки.

 Тушкована капуста : Згасити до пом’якшення 1 кг капусти, додати червоний мелений перець, 2 картоплі і тушкувати до готовності. Влити 200г томатного соку. В кінці додати кріп. Можна тушкувати з болгарським перцем.

Капуста з грибами: Відварити гриби до напівготовності, дрібно нашаткувати. Загасити цибулю в невеликій кількості грибного відвару, потім нашатковану капусту, додати червоний перець, потім гриби. З останків відвару зробити соус (борошно розвести у відварі, додати прянощі, поварити до загусання). Заправити готову капусту соусом та зеленню.

 Салат з кукурудзою (горошком): відварити картоплю в мундирі. Нарізати кубиками, додати дрібно різаний лук (краще зелений, можна черемшу), солоні (мариновані) огірки (кабачки) без шкірки, консервовану кукурудзу із соком (горошок). Додати трохи маринаду від огірків, зелень. Можна з маслинами і соком від маслин.

Пісна випічка:

Торт «Медовий»: 1 ст. теплої води, 1 ст. цукру, 2 ст.л. меду розмішати до розчинення меду і цукру. Остудити. Додати просіяне борошно (до густоти сметани), по 0,5 ст. родзинок і горіхів, ваніль (або цедру), соду з оцтом. Перемішати. Випекти.

 Торт «Манний» : 1 ст. води, 1 ст. цукру, 1 ст. манки перемішати, залишити на 30 хв. Потім всипати просіяне борошно до густоти сметани, додати ваніль (цедру або корицю), гашене соду. Випекти. Можна змастити готовий корж варенням. Можна в тісто додати какао. Білий і коричневий коржі можна укласти один на одного і змастити варенням – вийти найвищий торт. Коли можна, в тісто можна додавати 1-6 ст.л. рослинного масла.

Торт «Вишневий» : 1,5 ст. води, 1,5 ст. вишневого варення, 1 ст. цукру, 1 ст. горіхів, ваніль (цедру) – перемішати, додати борошна до густоти сметани, гашене соду. Випекти. Замість води можна використовувати відвар з сухофруктів.

Джерело