Logo
31 Липня 2019, 16:39

В Угринові кульова блискавка влучила в будинок

Незвичайна гостя завітала нещодавно до одного з помешкань у селі Угринові коло обласного центру Прикарпаття.

Пані Ірина, як і її чоловік Євген, – художники, тож у тій кімнаті на другому поверсі, де тимчасово ніхто не живе, вона сушить свої готові картини. І коли жінка зайшла сюди, щоб подивитися, чи висохла її нова робота, то не повірила своїм очам – в одному з вікон була майже ідеальна кругла діра. Господиня підійшла ближче і придивилася важніше – скло по краях було оплавлене, а внизу під вікном на підлозі були розсипані дрібненькі скалки і два більші шматочки, пише Галичина.

Більше нічого незвичного у кімнаті не було, але цей отвір? Звідки він і хто його зробив? Оплавлені краї наштовхнули на думку, що це могла бути кульова блискавка. Пані Ірина вирішила провести своє маленьке дослідження: занурилася в Інтернет, де знайшла багато схожих фото і прочитала достатньо інформації, щоб переконатися у правильності свого міркування. А ще жінка згадала, що минулої ночі падав дощ, але без грому і блискавки. І як раптово посеред ночі вона прокинулася від якогось глухого звуку. Трішки почекала, але все було знову спокійно і жінка заснула…

І от тепер з’ясувалася причина цього звуку. Господиня переконана, що її сім’ї дуже пощастило, що це була нетипова кульова блискавка, бо ж відомо, що такі «гості» мають дуже вибуховий характер і після них, як правило, залишаються вщент випалені і зруйновані помешкання. І страшно навіть уявити якийсь інший перебіг подій, коли жінка з молодшим сином спокійно спить на першому поверсі будинку, а на другому серед ночі «хазяйнує» така непрохана гостя.

Художниця каже, що зазвичай картини вона сушить саме на цьому підвіконні, а напередодні ввечері, наче щось передчуваючи, вона забрала картину з підвіконня і поставила її на підлогу під стіну, а ще відсунула набік гардини та штори на вікні. Наче усуваючи з шляху гості всі перешкоди, які могли б умить спалахнути від її доторку. Тепер, коли все обійшлося, друзі художників жартують, що ця кульова блискавка залетіла просто помилуватися картинами, яких в цій кімнаті було чотири. Помилувалася і покинула приміщення тим самим шляхом – через цей отвір…

Жарти – жартами, але 18 травня серед білого дня така гостя під час грози через систему вентиляції завітала й до оселі в селі Джурині Чортківського району і вибухнула, через що впала підвісна стеля кухні. На той час всередині перебувало двоє дорослих і п’ятеро дітей, серед них двоє сусідських. Всіх доставили в лікарню і, на щастя, після огляду медиків їх відпустили додому. І це теж можна вважати щасливим випадком.

Треба сказати, що кульова блискавка – це взагалі дуже рідкісне природне, і тому, мало вивчене явище. Існує декілька теорій, які начебто пояснюють її походження, але жодну з них не можна вважати достовірною, оскільки неможливо перевірити цю достовірність у лабораторних умовах. Хіба що загально, її уявляють як рухомий згусток плазми і як однієї з форм електричного розряду.

Вона може виникнути з нічого і зникнути в нікуди, рухаючись дивною траєкторією. Але здебільшого вона вибухає, знищуючи все на своєму шляху. Вона дуже легка, бо може рухатися у напрямі найлегшого протягу і водночас володіє величезною руйнівною енергією. Словом, загадкова, таємнича і жахлива. Також досі немає однозначного висновку, чи може скло стати перешкодою для кульової блискавки. Щоправда, за однією з теорій, у центральній частині кульової блискавки щільність іонного газу така висока, що може спричиняти мікродозову термоядерну реакцію, завдяки якій блискавка і має свою велику енергію. І, звичайно, з підвищенням щільності передбачається і підвищення температури, цілком достатньої в цьому разі, щоб розплавити скло, тобто не менше 750 градусів за Цельсієм...

Загалом, кульові блискавки володіють дивними, поки що незбагненними властивостями. Незрозумілим чином вилітають із електричних розеток у будинку і «просочуються» через найменші щілини в стінах і вікнах, перетворюючись у «сосиски», після чого набувають своєї звичної форми... Вони або можуть спокійно висіти на одному місці на невеликій відстані від землі, або зненацька летіти зі швидкістю 8-10 метрів за секунду. Зустрівши на своєму шляху людину або тварину, блискавки можуть триматися від них на великій відстані та поводити себе мирно, а можуть і напасти, обпалити або вбити, після чого або розтанути без сліду або вибухнути з жахливим гуркотом. Проте попри це число травмованих чи вбитих кульовою блискавкою порівняно незначне – всього дев’ять відсотків.

Та все ж насамкінець – кілька рекомендації від фахових експертів щодо того, як за можливості уникнути важких наслідків від зустрічі з несподівано-непроханою небесною гостею. Зокрема якщо ви зустрілися з кульовою блискавкою, то не варто робити різких рухів і, тим більше, втікати від неї, бо це може викликати повітряний вихор, яким вона може вже безпосередньо полетіти за вами.

Якщо ж блискавка застала вас у приміщенні, не повертайтеся до неї спиною, але неспішно підійдіть до вікна та відчиніть кватирку. З великою ймовірністю, блискавка вилетить назовні. В жодному разі нічим не кидайте в кульову блискавку! Вона може не просто зникнути, а вибухнути, і тоді важких наслідків – опіків, травм, інколи втрати свідомості і зупинки серця – вам не уникнути. Також добре було б встигнути взяти в руки який-небудь предмет, тільки не металевий, і виставити перед собою. Коли кульова блискавка «прилипне» до нього – обережно покласти предмет на підлогу та намагатися повільно вийти з приміщення, не викликаючи коливань повітря.

Коли ж кульова блискавка зачепила людину, і та втратила свідомість, то необхідно перенести її в добре провітрюване приміщення, тепло закутати, зробити штучне дихання та обов’язково викликати швидку медичну допомогу.

 

Мирослава Мандрик.