Logo

2 Грудня 2019, 17:39
Теги: ProZorro, гроші

Як економити бюджетні кошти через інтернет-магазин в ProZorro

Тенденція до максимальної простоти та зручності електронних сервісів поступово переходить в державну сферу.

Зокрема, новації з’явились і в сфері публічних закупівель - електронні каталоги для замовників, які дозволяють здійснювати закупівлі у кілька кліків за принципом інтернет-магазину.

Електронні каталоги ProZorro-market працюють у пілотному режимі з квітня 2019 року. За цей час державними установами було куплено товарів на 2 млн гривень.

А скористатися каталогами у повному обсязі замовники зможуть навесні 2020 року, із введенням в дію нової редакції Закону України "Про публічні закупівлі", пише Типовий Франківськ із поисланням на Антикорупційну платформу.

На сьогодні дуже мало розпорядників бюджетних коштів знають про зручності нового інструменту для публічних закупівель. Про це свідчить статистика на ProZorro - за півроку існування електронних каталогів прикарпатські бюджетні установи скористалися ними лише двічі. 

Електронний каталог ProZorro-market - це онлайн-база пропозицій для закупівель товарів, вартість яких не перевищує 200 тис гривень. Інструмент створений для полегшення процедур придбання найпопулярніших груп товарів, оскільки працює за принципом звичайного онлайн-магазину. 

ProZorro-market дозволяє замовникам здійснювати допорогові закупівлі товарів у найкоротші терміни, а сама процедура відбувається максимально просто і зручно. Для цього необхідно зайти на каталог через авторизований електронний майданчик, вибрати необхідний товар і обрати ту пропозицію, яка найбільш підходить. 

Щоб представити свої пропозиції на ProZorro-market постачальнику необхідно пройти кваліфікацію в адміністраторів електронного каталогу  - ДП “Медичні закупівлі України”  (закупівлі фармпродукції) або  ДУ “Професійні закупівлі” (решта закупівель). Тобто підприємці мають можливість продавати свій товар по всій території України за чіткими і прозорими правилами.

На сьогодні в електронних каталогах вже є пропозиції різних товарів по 17 класах закупівельного словника. Замовники можуть ознайомитися із ними на сайті ДУ "Професійні закупівлі". 

В основному це найбільш ходові товари для офісної роботи: папір, канцтовари, техніка. Також активно розширюється асортимент медичних матеріалів. Що важливо, в каталогах можна купити талони на пальне - бензин та дизпаливо, за якими можна заправляти автівки в найбільших мережах АЗС.

Аналітики ГО “Агентство ефективних рішень” підрахували скільки орієнтовно допорогових закупівель здійснили прикарпатські замовники за цими класами товарів у системі ProZorro. Так, з початку року в Івано-Франківській області бюджетні установи здійснили 1,9 тисяч закупівель таких товарів. З них лише 185 були конкурентними, тобто перевищували 200 тис гривень. Решта - напряму укладені договори, загальною вартістю  139,5 млн гривень. 

“Це доволі таки значна частка  ринку публічних закупівель. І саме на цих закупівлях можна підвищити ефективність роботи замовників через пошук необхідних товарів безпосередньо через електронні каталоги. А в багатьох випадках можна ще й зекономити бюджетні гроші, на додачу до зекономленого часу під час вибору постачальника”, - пояснює керівник ГО “Агентство ефективних рішень” Остап Бринський. 

В цілому в Івано-Франківській області за більш ніж півроку існування електронних каталогів було здійснено лише дві закупівлі із використанням ProZorro-market. У серпні регіональний сервісний центр МВС в Івано-Франківській області закупив 1240 пачок паперу за ціною 100 440 гривень. Ще одну закупівлю із використанням електронних каталогів провів Департамент житлової, комунальної політики та благоустрою. Той у листопаді придбав канцелярського приладдя на майже 10 тис гривень. 

 

Проте наскільки вигідно використовувати “ProZorro-market” можна побачити переглянувши ціни  на найбільш популярні товари, які вже присутні в каталогах.

Так, у жовтні 2019 року Кам’янський протитуберкульозний диспансер закупив через ProZorro-Market дизпалива за ціною 26,46 гривень за літр. А івано-франківська обласна клінічна лікарня тоді ж купила 500 літрів дизпалива прямим договором за ціною 28,29 гривень за літр. Загалом ціни на дизпаливо в електронних каталогах варіюються від 25 до 28,9 гривень за літр, залежно від постачальника. Той самий постачальник “ОККО Контракт” часто продає через “Prozorro-market” дешевше, ніж при укладанні договору напряму. 

Ще один приклад - Болехівський ЦПМД, що закупив у “ОККО-Контракт” 1500 літрів бензину А-95 за 30 гривень за літр. Це на гривню дорожче, ніж через “Prozorro-market”. Там літр бензину А-95 коштує 29,09 гривень. Якщо порахувати, виходить переплата приблизно у півтори тисячі гривень. 

“А ось Департамент фінансів ОДА у жовтні купив три сканери за ціною 11 169,67 гривень. Такий самий сканер у ProZorro-market обійдеться на 80 гривень дешевше. При цьому Департамент проводив аукціон і учасники конкуруючи між собою знижували ціну. В той же час замовник мав підготувати специфікацію, виписати технічні характеристики, перевірити стоси довідок від учасників. Тобто замовник потратив чимало часу і грошей на закупівлі сканерів, а міг спростити цю процедуру і скористатися “ProZorro-market”. Хоча їм слід віддати належне,  що не купили обладнання ще дорожче через прямий договір, натомість провели аукціон. Це лише 3 приклади  закупівель проведених бюджетними установами області протягом останніх місяців.  Проте скільки таких закупівель протягом року відбулося і ще відбудеться до введення нового закону в дію?”, - підсумовує Остап Бринський. 

*Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) – найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією.

Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).

Схожі Новини