Logo
31 Липня 2015, 11:58

Як у Івано-Франківську працює первинна медична допомога

Сьогодні дуже часто говорять про реформу медичної галузі та про перехід із дільничної служби до інституту сімейної медицини. Що таке первинна медична ланка, як вона розвинена у Івано-Франківську та чи готова до реформування, розповіла головний лікар міської поліклініки №4 Таїсія Єрєміна.

медицина

За її словами, медична допомога за видами розподіляється на декілька рівнів: на екстрену, первинну, вторинну (спеціалізовану), третинну (високоспеціалізовану), паліативну, медичну реабілітацію. На первинному рівні медична допомога надається  дільничними терапевтами,  педіатрами, сімейними лікарями, які мають певну дільницю і опікуються людьми, які на ній проживають.

Основним завданням лікаря первинної ланки є спостереження за станом здоров’я своїх підопічних, за розвитком можливих ризиків виникнення захворювання, проведення лікувальної роботи, реабілітаційних заходів.  Тому важливою є профілактична робота, донесення до відома населення інформації про можливий ризик і про основні симптоми захворювання, про те, як себе поводити в тих чи інших ситуаціях.

Для поширення знань серед населення щодо таких загрозливих захворювань як туберкульоз, гіпертонічна хвороба, цукровий діабет, тощо в різних районах міста  періодично поліклініками, за участю лікарів первинної ланки міста, проводяться Дні здоров’я.

„Первинна ланка медицини зараз на слуху тому, що на неї дуже багато покладено. Якщо вона справиться з цим завданням, то результатом стане раціональне використання державних коштів, якісне надання медичної допомоги, скорочення невиправданих витрат. В принципі, лікар первинної ланки має взяти на себе основну кількість захворювань, які він може пролікувати, звільняючи від навантаження вузьких спеціалістів, спеціалістів вторинної ланки”, – розповідає Таїсія Єрєміна.

На сьогоднішній день в Україні працює майже 50% лікарів первинної ланки, тоді як у розвинених медичних технологіях за кордоном первинна ланка займає 60-80%. Позитив реформування в тому, що лікар стане більш самодостатнім. Адже в Україні медики первинної ланки зведені лише до надання окремо терапевтичної або педіатричної  допомоги. А легкі неврологічні, лор, гастроентерологічні, навіть деякі хірургічні захворювання, які допустимо лікувати в лікаря первинної ланки, абсолютно виключаються із практики.

„Система, яка існує сьогодні, передбачає повне зрівняння, в першу чергу, в оплаті праці: доктор, до якого люди не хочуть йти на прийом і доктор, до якого люди просяться, в якого під кабінетом постійні черги, адже в нас існує вільний вибір лікаря пацієнтом, працюють однаковий робочий час та отримують однакову заробітну платню. При реформуванні медичної галузі у молодих докторів буде стимул постійно вчитися, мати знання, щоб до них зверталися пацієнти, оскільки передбачається, що державні гроші будуть іти за пацієнтом. Адже тільки пацієнт якнайкраще може оцінити якість наданої йому допомоги: ставлення лікаря до хворого, досягнення бажаного ефекту в лікуванні”, – каже Таїсія Єрєміна.

Вона переконана – працівники старшого віку, які не зможуть вписатися в запропоновану систему, поступляться робочими місцями молодим спеціалістам.

Якщо первинна ланка запрацює так, як вона має працювати, не у вузькому терапевтичному чи педіатричному колі, а з ширшими повноваженнями, вона вивільнить вузьких спеціалістів.

Перехід від дільничної до сімейної медицини є цілком реальним і лікарі Івано-Франківська йдуть цим шляхом, готуючись до запровадження інституту сімейного лікаря. Майже усі лікарі первинної ланки пройшли відповідне навчання і мають сертифікати сімейного лікаря.

Звісно, будь-яка реформа передбачає і певні труднощі. Матеріальна база на сьогоднішній день не є достатньою для того, щоб лікар міг в своєму кабінеті повноцінно подивитися горло і вухо хворого, зробити електрокардіограму, не виходячи з кабінету.

Дільниця сімейного лікаря повинна передбачати 1200-1400 пацієнтів. А у нас зараз існують дільниці, на яких понад 3000 людей, тому лікарі перевантажені роботою.

„На прикладі поліклініки №4 можна побачити, як у Івано-Франківську реалізовують державну програму підготовки сімейного лікаря. За сприяння головного лікаря міста Тараса Масляка, ще у 2012 році ми провели планування – графік проходження навчання лікарями. За період 2012 по 2015 роки тільки в нашій поліклініці пройшли спеціалізацію та отримали сертифікат сімейного лікаря 15 терапевтів. Програма  повного переходу  до інституту сімейної медицини в державі розрахована до 2020 року. Проте на сьогодні ми майже повністю готові до такого переходу. Зрештою, ми маємо позитивний досвід роботи сімейних лікарів, адже одні з перших в місті відкрили відділення сімейної медицини, запровадили вісім дільниць сімейних лікарів, які успішно працюють і обслуговують людей від народження і протягом життя”, – наголошує Таїсія Єрєміна.