Піст триватиме 40 днів, до 6 січня.
Число 40 є досить символічним для християн.
40 років Мойсей водив свій народ по пустелі, 40 днів він постив, перед тим, як отримати кам’яні скрижалі, на яких були вибиті десять заповідей Божих. І сьогодні нам, вірянам, даються ті ж самі 40 днів для мандрівки нашою душею, щоб віднайти в ній темні куточки, засмічені гріхами, на які з повсякденними проблемами та клопотами не звертаємо уваги. Вони так потихеньку накопичуються, стаючи невимовно важким тягарем на душі. Тому піст – це чудова нагода зробити генеральне прибирання всередині нас, щоб достойно зустріти одне з найвеличніших свят для всіх християн – Різдво Христове!
Нажаль, сьогодні більшість з нас всю інформацію черпають з соц.мереж. Тому часто-густо особливо молоді люди, бажаючи дотримуватись посту , шукають порад не у священника, а у Фейсбуці. А там знаходять абсурдні правила та безглузді поради, на кшталт: «у Різдвяний піст не можна грішити повсякденними гріхами!». Так виглядає, що в інші дні можна…
Отож, про особливості Різдвяного посту ми поспілкувались з отцем Володимиром Лукашевським, керівником прес-служби Івано-Франківської Архиєпархії УГКЦ.
- Часто Різдвяний піст називають радісним. Чому так?
- Насамперед піст – це є своєрідне приготування до якоїсь важливої події. Перед кожним важливим святом, перед Христовим Воскресінням, перед святом Успіння Божої матері, перед святом Верховних Апостолів Петра і Павла. Власне, перед Різдвом Христовим церква дає нам піст, щоб ми могли духовно приготуватися. До чого готує нас Різдвяний піст? Відповідь криється в самій назві: до Різдва Христового. Адже Різдво Христове то є радість від народження нового життя. Відповідно тому цей піст називають радісним.
- На період посту припадає багато свят. В ці дні можна їсти м'ясо?
- Кожної середи і п’ятниці у нашій церкві є піст, коли маємо втриматися від м’ясних страв. Піст сам по собі - це не тільки відмова від м’яса. Ми можемо сказати, як в тому анекдоті, що я не їм курку і замовимо собі лобстера чи креветок. І сказати: «Я їм рибку, ото я ж тримаю піст». Чи це буде піст? Напевне, ні. Піст є щось глибше. Чому церква закликає утриматися від м’ясних страв, жирних. Тому що, коли ми наїмося, ми не хочемо тоді думати, а хочемо спати, лінуємося. Лінивство в свою чергу породжує нові гріхи. Отож, під час посту ми маємо бути пильні, бути, ніби, спортсменами, які готуються до змагання. Так само життя християнина - це постійна підготовка. Час Різдвяного посту я б назвав мандрівкою, яку повинна здійснити кожна людина.
- Часто священники закликають не зосереджуватися в часі свят на подарунках. Церква не схвалює традицій Різдвяних подарунків?
- Ми не маємо традиції Різдвяних подарунків. Ми маємо традицію допомагати Святому Миколаю. А Різдвяні подарунки - це практика більше Західного світу, Америки, Європи. Це їхня традиція. Але знаєте, я гадаю, подарунки можна робити будь-коли. Необов’язково чекати приємних моментів, свят. Ще раз повторюся прикладом, чому церква дає піст? От уявіть, що ви йдете на день народження до своєї мами. Ви будете готуватися. Будете думати, що їй сказати, гарно одягнетеся. І звичайно, приготуєте мамі якийсь подарунок. Так само церква та Різдвяний піст. Ми йдемо на День народження до Спасителя! І на цей день народження маємо прийти підготовленими. Ми маємо подбати про свій стан, подбати про свою сорочку, тобто про свою душу. Повинні прийти до Таїнства Покаяння та посповідатися. Також ми маємо приготувати йому подарунок. Давайте подумаємо логічно: що ж людина може подарувати Богові. Багато хто скаже: своє серце. Ну добре, а дехто скаже молитву. Це теж добре, але вона більше нам потрібна, ніж Богу. Бо це є розмова з Богом. Що ж ми можемо йому подарувати?
Найкращим подарунком для Бога є те, що ви зробили одному з найменших, то ви Богу це зробили. Саме діла милосердя для наших ближніх мають неабияку вагу в очах Божих. В часі Різдвяного посту маємо свято Миколая, чудова нагода допомогти тим, хто по-особливому потребує цього.
- Які поради Ви б змогли дати тим, які шукають інші способи постити?
- Насправді, варто зробити собі якесь обмеження. От на моєму прикладі. Ну скажімо вдень я випиваю чотири, п’ять кав і на час минулого Великого посту я собі сказав, що не буду вживати цукор. І знаєте, я дотепер не вживаю цукру. Це був мій піст, але в кожної людини є свій піст та своє приготування. Знаєте, для однієї людини відмовитися від м’яса не є проблемою. За такою вузькою логікою вегетаріанець взагалі не має проблеми постити. А для іншої людини навпаки: лікарі приписують їсти м'ясо. Є речі, які ми можемо віддати, як те, що нам дороге. От скажімо, відмовитися від пустослів’я, від обговорення, наклепів, брехні, слів паразитів. Ця відмова буде також подарунком, що я можу принести Христові.
Є ряд людей, яких церква звільняє від посту:
Діти до 14 років та особи, яким виповнилося 60 і вище; важкохворі; вагітні; матері після пологів, які ще годують груддю; ті, які подорожують, якщо час подорожі перевищує 8 годин; ті, що важко працюють; ті, що харчуються з чужого столу, наприклад, прийде жебрак і ми йому даємо щось.
Також варто сказати, що в час Різдвяного посту припадає Новий рік і зазвичай його святкуємо гучно. На цей період є таке поняття як звільнення від посту.
Розмову вела Юлія Щербій