Свято 8 березня за довгі роки стало для багатьох українців традиційним і буденним. Українські Новини зібрали для вас дійсно цікаві факти, які дозволять поглянути на звичне свято новими очима.
Спочатку свято 8 березня було днем феміністок та революціонерок, які боролися, в тому числі, і за звільнення від влади і впливу чоловіків. Зараз же чоловіків, що не привітали оточуючих їх жінок з цим святом, вважають нечутливими і невдячними.
На святі 8 березня "прийнято" наживатися всім, кому не лінь – свято триває один день, а квіти в два рази дорожчають ще на початку місяця. При цьому вважається, що щорічно продаж квітів на 8 березня збільшується приблизно в 50 разів, купівельний попит різко зростає приблизно 5 березня, пік закупівель припадає на період з 7-9 березня, а закінчується "квітковий бум" 11-12 березня.
Незважаючи на те, що найпопулярніші квіти для подарунка на 8 березня – тюльпани, адже вони асоціюються з весною і коштують дешевше, ніж троянди, останнім часом охоче купують і горшкові рослини.
Протягом багатьох років символом 8 березня була мімоза – жовті пухнасті кульки на зелених гілочках. Її зображення навіть друкували на святкових листівках. Проте сьогодні практично неможливо знайти традиційні квіти.
Цікаво, що про наближення свята 8 березня реклама і ЗМІ починають нагадувати чоловікам ще в лютому, при цьому принаймні третина чоловіків забувають привітати своїх дружин і других половинок.
Виявляється, жіноче свято відзначали ще в Стародавньому Римі. У цей день римляни дарували дружинам подарунки, а невільниці отримували вихідний.
Саме 8 березня 1910 року французька льотчиця Еліз де Ларош стала володаркою звання першої у світі жінки-пілота, володаркою ліцензії на керування літаком.
На Мадагаскарі 8 березня - це вихідний день тільки для жінок, в той час, як чоловіки працюють. А в Китаї 8 березня - це робочий день, хоч і свято.
До 1966 року жінкам на 8 березня не прийнято було дарувати квіти і подарунки. У сім'ях, як правило, влаштовували невеликі застілля.
8 березня припускає, що жінки в цей день повинні відпочивати і балувати себе. Однак, насправді цей день пані частіше за все проводять на кухні, готуючи святкове частування.
"Міжнародний" жіночий день святкують далеко не у всьому світі. Його відзначають лише в 32 країнах світу.
8 березня – традиції різних країн
В Україні
У 1913 році 8 березня як свято вперше відзначили в Україні. Тут воно також відзначалося як пролетарське під девізом: «Жінки в боротьбі за розкріпачення: політичне і економічне».
Після, вже у воєнні роки, коли чоловіки йшли на війну з фашистами, 8 березня відзначався під гаслом: «Жінки проти фашистської Німеччини, постоїмо за своїх чоловіків».
В Італії
У цій країні чоловіків не пускають в жіночі компанії. Ви скажете – нічого собі. Так, так. Саме таким чином жінки Італії відзначають свою незалежність і свій жіночий день.
Вони йдуть в кафе або бари, п’ють легкі коктейлі. Пізніше направляються в чоловічі стрип-бари. У свято для жінок вхід безкоштовний. От вас італійки!
В Японії
Тепер в Японію. Тут свято теж у березні. Тільки третього, а не восьмого березня. Це свято називають День дівчаток. Так само його називають День ляльок, що означає свято, присвячене лялькам і їх господиням. Вони готуються ретельно до цього дня, тому що повинні виглядати краще, ніж сусідка.
Наряджають ляльок краше і багатше, ніж їх господинь. Конкурс проходить на виставках, і триває приблизно місяць. Потім треба прибрати ляльку, як ялинкову іграшку. За японськими переказами, донька довго не вийде заміж, якщо в родині не прибрали ляльку.
В Індії
В Індії свято, схоже на наш жіночий день, відзначають на початку жовтня. Триває воно 10 днів, і називається на честь десятирукої богині Дурга Пуджа.
У Швеції та Франції
У Франції та в Швеції жіночий день відзначають продажем хусточок і квіточок. Виручені гроші здаються в фонди матерів-героїнь, щоб вони могли відправитися у відпустку.
У Сербії
У Сербії так само є день матері. Відзначається він під Різдво. Діти в жарт пов’язують мамі руки. За звільнення вона повинна їм дати подарунки, приготовані ще з вечора.
У Греції
Якщо ми заглянемо в Грецію на святкування «Бабосів» – жіночого свята – то ми побачимо, як відзначають саму шанобливу і шановану жінку міста чи села. За традицією, жінки користуються своєю тимчасовою владою над своїми чоловіками, обливаючи їх водою.
У наш час все це відбувається більше в жартівливій формі. Ну а жінкам-гречанкам ніякого нарікання за цей жарт!
У Китаї
Як же святкують своє свято китаянки? Вони відзначають його 8 березня. Чоловіки в цей день працюють, ну а жінки відпочивають. Ось це так!
Коли в цей день чоловіки йдуть на роботу, їхні другі половинки йдуть гуляти і розважатися в парку, поговорити з подругами, попити чаю в кафе.
Увечері цього ж дня чоловіки готують обов’язковий подарунок – «Гарбуз вірності». Зробити це дуже складно, адже всередину гарбуза потрібно покласти фігурку, солодкий виноград, фенікса, гостру свинину, солоні обсмажені помідори, кавун шматочками.
Ось такі традиції існують в різних країнах світу, але одне об’єднує їх – це любов до жінки!