Logo
14 Серпня 2020, 16:11

97-річний боєць УПА здійснить політ над Карпатами

14 серпня 97-річний сотенний УПА Мирослав Симчич здійснить політ над Карпатами. Зокрема, пролетить над місцями героїчного бою сотні УПА з енкаведистами, який відбувся під його командуванням 75 років тому.

Про це Суспільному повідомив організатор польоту, голова правління ГО "Меморіал" імені Василя Стуса Роман Гунда, пише Типовий Франківськ.

Політ відбудеться о 17:00. Виліт заплановано з аеропорту Коломиї. Маршрут проляже над рідним селом Симчича Вижній Березів, над присілком Рушір, де відбувся бій під керуванням Симчича, над повстанською столицею УПА Космачем, над Говерлою, Верховиною, Косовом.

За словами Романа Гунди, політ виконуватиметься на чотиримісному літаку RV-10 виробництва США. У складі екіпажу будуть також військовий льотчик, підполковник Ігор Табанюк, персональний лікар Володимир Пазиняк, та заслужений льотчик-випробувач першого класу, полковник Михайло Лампік, лідер пілотажної групи "Українські Соколи".

Ідея заходу полягає у тому, щоб зміцнити патріотичний дух молоді.

"Підполковник Ігор Табанюк керує в Коломиї Прикарпатською дитячо-юнацькою асоціацією малої авіації і власне для того, щоб підняти патріотичний дух учнів цієї асоціації, і задумався такий політ", - розповідає Роман Гунда.

За його словами, політ одночасно є відзначенням 75-річниці переможного бою над полком НКВД і зміцненням патріотичного духу, що надзвичайно важливо у час, коли Україна потерпає від агресії східної держави-сусідки.

Роман Гунда пригадав історичні деталі бою сотні УПА, якою керував Мирослав Симчич, з енкаведистами: "Полк НКВД великими силами прибув до Космача, щоб розгромити столицю УПА. Бійці УПА дізналися про це і провели тактичний відступ в гори, оточили НКВДистів і прийняли бій. Він тривав понад дві доби, майже розбиті НКВДисти попросили допомогу у Станиславова. Власне, зустріти, перехопити і знешкодити цю допомогу – таке завдання отримав молодий, 22-річний, сотенний Мирослав Симчич".

Як розповідає Роман Гунда, молодий сотенний заклав засідку біля присілка Рушір, розібрав міст і там перестрів колону, яка йшла на допомогу НКВДистам. Колона була повністю ліквідована, було знищено понад 400 НКВДистів. При цьому бійців УПА було всього 200, і лише двоє з них були поранені.

Мирослав Симчич у цьому бою отримав важке поранення у ногу. Його виходили місцеві жителі.

"Ось такий був героїчний поступок. До речі, у цьому бою був убитий генерал-майор Ніколай Дергачов, який перед цим брав участь у депортації кримських татар з Криму", - розповідає Роман Гунда.

Сьогодні сотенний УПА Мирослав Симчич живе в однокімнатній квартирі в Коломиї. Він є почесним громадянином Львова і Коломиї.

На думку Романа Гунди, такі заходи є дуже важливими. "Інші держави вкладають величезні гроші, щоби навчати своє суспільство, писати історію своєї держави, - каже голова правління ГО "Меморіал". - У нашій державі дотепер немає історії України. Ми вивчаємо ту історію, яку нам колись написала Катерина ІІ, а потім трохи переробив Сталін. Ми до сих пір не досягли того рівня національної свідомості, щоб написати свою історію. І нам потрібно з нуля її писати, тому що в нас ніколи її правдивої і не було. Тому такі маленькі акції дуже важливі у той час, коли держава практично не займається вихованням молоді і звичайних людей".