Logo
14 Квітня 2021, 17:13

Активісти кличуть Бойків до діалогу й вимагають відновити історичний вигляд «Дністра»

Як інформував Типовий Франківськ, власники готелю «Дністер», після ряду протестів, пообіцяли зняти склопакети з колонади та відновити доступ містян до колонади.

Як пояснили Бойки, на демонтаж буде потрібно кілька тижнів, адже ці роботи проводить спецбригада з іншої області, пише Галка.

Громадський активіст Ростислав Шпук зазначив, очно жодної позиції від Надії Лєвшакової – дружини Мирослава Бойка – не було.

«Закликаємо ту сторону до діалогу. Пропонуємо організацію круглого столу з підписанням власників будівлі на Січових стрільців, 12 гарантійного листа, де будуть узгоджені деталі вимог громади з заявою пані Лєвшакової та вказані терміни виконання зобов‘язань», – каже Шпук.
Серед них:

– відновлення форми, вигляду, об‘єму колон;

– ліквідація штучноствореного бетонного порогу;

– забезпечення періодичного доступу узгоджених осіб – представників громади до місця робіт.

«Вимагаємо від керівництва ОДА притягнення до відповідальності підписанта охоронного договору пана Давидюка та відповідальних осіб з управління культури ОДА за бездіяльність в питанні виконання умов договору.

Вимагаємо забезпечення повернення будинку до історичного стану, закликаємо експертну спільноту міста до вироблення механізму контролю над дотриманням умов охоронного договору, а франківців і активних громадян – до об‘єднання для створення повноважної конкуруючої громадської представницької інституції, щоб відстежувати збереження пам‘яток архітектури», – додає Шпук.

Павло Валько проживає в сусідньому від «Дністра» будинку четверте покоління. Каже, погіршилося побутове життя під час реставрації готелю.

«Дії власників готелю щодо реконструкції нанесли сусідньому будинку, який також є пам’яткою, шкоду. В першу чергу – порушено дренажну систему. Підвали кілька років тому за кошти жителів були відремонтовані – зараз там вода й якісь незрозумілі комунікації. Порушена геометрія даху, порушені водостічні системи. Треба дослідити, хто винен: час, історія чи реставратори», – каже активіст.

Крім того, додає Валько, був факт отруєння в будинку, що межує з «Дністром».

«Токсична дія оксиду вуглецю. Через те, що перевищена висотність будинку і зворотна тяга вентиляції даху погана – задуває у газові прибори. Дуже вчасно знайшли у ванній без свідомості. Про це є заключення з медичного закладу», – каже активіст.

Павло Валько пояснює, має намір створити незалежну експертну комісію, яка б оцінила нанесену шкоду, але підкреслює, будинок завжди був у нормальному стані. А якщо в їхній частині (реставрація «Дністра» Бойками – ред.) були проблеми – тут питання до власників, як до господарників.

«Цей будинок – кам‘яниця Австрія – від початку свого існування має потяг об‘єднання. Це є ЗУНР, УНР. Зараз спостерігаю феноменальне явище, коли об‘єдналася громада і дуже б хотілося, щоб приєдналася й влада – це частково вже відбувається. Цей будинок є як флагман, приклад, щоб більше не відбувалося таких жахливих злодіянь з іншими пам‘ятками», – додає Валько.