Logo
6 Вересня 2017, 17:45

Археологічну розкопку біля Палацу Потоцьких, де знайшли історичні артефакти, засипають сміттям (ФОТО)

Проводячи кілька років тому археологічні розкопки біля Палацу Потоцьких в Івано-Франківську, місцеві науковці не сподівалися на сенсаційні знахідки. Кількаметрове за площею місце розкопок, втім, виявилося справжнім клондайком для істориків та краєзнавців.

1

На глибині два метри натрапили на ідеально рівну площу, закладену бруківкою, яку датували XVIII століттям. Каміння для бруку, ймовірно, брали з котроїсь із Бистриць. Також на поверхню витягли  кільканадцять гарматних ядер. Крім того, відкопали кількасот артефактів, серед яких уламки скляного та керамічного посуду різних століть, переважно XVIII-ХІХ, невелика кількість залізних виробів, кістки свійських тварин та навіть люльки для куріння.

Розкопку вирішили не закривати землею і залишили над нею дерев’яне накриття. Під цим накриттям є шпарини, які випадкові перехожі використовують замість смітників – скидаючи туди різний непотріб, пише МІСТО.

3

"Люди не всі розуміють цінність цього. Інколи там з’являється сміття, яке треба прибирати, – каже Василь Федорович Романець, директор Прикарпатської археологічної експедиції інституту археології НАН., який керував розкопками. – На сьогоднішній день нами там не робиться нічого. Все, що запланували – ми зробили. Ведемо переговори про археологічне дослідження в частині палацу".

За його словами, було знайдено фортечні комунікації, які характеризують прибрамний комплекс перед палацом.

"Ми вибираємо зараз матеріали дослідження, з яких можна буде зробити проект реконструкції і пристосування палацу під сучасні потреби. Колись ми так зробили на «Бастіоні» і потім запропонували варіант модифікації картинної галереї, яка існує зараз", – розповів Василь Романець.

На думку археолога, знайдену на великій глибині і вже розчищену бруківку та частини фортечного муру гріх засипати. Такі скарби варто представити на публічний огляд. Музей під відкритим небом можна облаштувати у вигляді амфітеатру, щоб східці вели углиб до невеличкої брукованої площі і фортечної стіни.

"Ми знайшли там на глибині 2,20 м перше історичне мощення цієї площі. Вона була мощена каменем з Бистриці. Є пропозиція понизити площу до історичного рівня, показати рів, який ми розкопали, ядра. Показати, як воно було. Підвальні приміщення палацу пристосувати під музейні потреби. Це важка, довга і кропітка робота. Зараз вирішується питання власності, власник нібито погодився віддати палац громаді міста, це ще юридично не оформлено. Це важка, довга і кропітка робота", – зазначив Романець.

5

6

4