Logo

Автентична забава «Гуцульське весіле»: прем'єрні вихідні у франківському драмтеатрі

Сьогодні, 29 жовтня, в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка відбулася пресконференція з приводу чергової прем'єрної постановки - автентичної забави «Гуцульське весіле».

Забава «Гуцульське весілє» - це продовження, постановки різдвяних набутків «Коляда та й плєс. Ізпрежди віка…», продовження історії тієї самої родини. Також у виставі глядачі зможуть побачити уже полюблених усіма Марічку та Юрка, у ролях батьків молодого. 

Режисер постановки - народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Тараса Шевченка - Ростислав Держипільський, хормейстерка - Наталія Байдак, хореограф - Дмитро Лека, диригент - заслужений діяч мистецтв Богдан Ткачук. Загалом, у виставі залучений весь колектив театру.

Першими побачити «Гуцульське весілє» влітку мали нагоду учасники та гості форуму Via Carpatia-2021 у Верховині. Тоді актори Івано-Франківського національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка показали всі традиційні елементи гуцульського весілля. Четверо святково убраних гуцульських коней привезли молодого, молоду, дружбів і дружок на забаву. Були коломийки, латканки, гощення і спільні танці усіх під зорями.

IMG-20211029-104020

"Зараз ми адаптуємо дійство до нашої сцени. Як завжди, в усі автентичні речі вкладаємо свої якісь сучасні фішки, але без відходу від традиції. І навіть цікаво, як отут у нас на сцені всі ці автентичні речі будуть виглядати", - ділиться Держипільський.

В основі автентичної забави «Гуцульське весіле» - етнографічна розвідка академіка Володимира Шухевича «Гуцульщина» та твори Станіслава Вінценза.

У монографії Шухевича наведено такі етапи весільного обряду: обзорини, сватанє, заручини, благословінє, проща, запросини, зачiнанє, заводини, повниця, дар, віріжінє, вінчєнє, весілє, пропiй, сьвітивка, проводини, заводини у комору, пирожини, сьмiєни, мiни й колачини. Опис кожного з етапів, і через сотню з лишком років, захоплює своєю автентичною первозданністю і водночас магічним символізмом. 

"Це ексклюзив. По-перше, ми розробляли і репетирували «Гуцульське весіле» в Красноїллі, де колись був Гуцульський театр Гната Хоткевича, Леся Курбаса. Друге прем'єра відбулася у Верховині, колишньому - Жєб'є, гуцульській столиці, а ми працювали саме над жєб'євським варіантом весілля. Це все невипадкові моменти. Те, про що мріють теоретики театру, ми втілили: відтворили гуцульське весілля XIX століття, справжнє, без впливів руйнівної радянської ідеології на нашу традицію, як це сталося у XX столітті.  Ми хотіли показати продовження роду України, української нації і гуцулів як однієї з її складових. Дуже сильної складової, бо вони в горах тримають небо України", - розповідає режисер Ростислав Держипільський.

Прем'єра  постановки - автентичної забави «Гуцульське весіле» відбудеться в Івано-Франківському національному академічному драматичному театрі ім. Івана Франка вже цими вихідними - 30 та 31 жовтня.

З 30 жовтня усі заходи у драмтеатрі проходитимуть відповідно до постанови Кабміну України № 1236.

Для відвідування масових заходів у "червоній зоні" необхідно мати при собі один з таких документів:
- сертифікат про вакцинацію проти COVID-19;
- сертифікат з негативним результатом ПЛР-тесту або експрес-тесту, зробленого не раніше ніж за 72 години до події;
- довідку про одужання від COVID-19 (дійсна протягом 90 днів).