«Старі правила регулювали роботу комунальних служб — як підрізати дерева, прибирати сніг і т.д. І за ними практично неможливо було притягнути до відповідальності приватних суб’єктів, — говорить Смушак. — Новими правилами, прописуючи їхню відповідальність, ми це змінюємо».Гарантійне утримання доріг і без білих бордюрів. За утримання і ремонт доріг у місті відповідатиме не лише КП «Муніципальна дорожня компанія», а й переможці тендерів.
А ще у місті заборонять білити бордюри. «Це сільський дизайн, якому не місце в європейському місті, — каже Михайло Смушак. — Це окозамилювання. Дико, коли двірників змушують малювати бордюри, коли поряд купи сміття. Не треба займатися дурницями». Також штрафуватимуть за скидання сміття у дощову каналізацію.Балкони, дитмайданчики і дерева у дворах – відповідальність балансоутримувачів. Більшість будинків міста обслуговують ОСББ або приватні ЖЕКи. Тому їм теж прописали відповідальність. Зокрема, інспекція з благоустрою зможе штрафувати балансоутримувачів за аварійні балкони, рекламу й написи на фасадах будинків, несправні дитячі майданчики. Також вони відповідатимуть за утримання зелених насаджень на їхній території.
За папірець не в урні і не сортоване сміття — штраф. Прописали в документі й суворі правила щодо сміття. По-перше, за викидання у невстановленому для цього місці — штраф як за адмінправопорушення. Слідкуватимуть за цим Муніципальна варта, інспекція з благоустрою і поліція. По-друге, заборонять викидати великогабаритне і будівельне сміття на звичайних майданчиках. За потреби, мешканці зможуть замовити великогабаритний контейнер. Також штрафуватимуть, якщо у баки для роздільного збору скидатимуть несортоване сміття. А ще кожне ОСББ чи будинок зобов’яжуть мати свій сміттєвий майданчик. «Ніхто не хоче біля себе майданчиків. Понаставляли новобудов, а сміття несуть у старий житловий фонд — сусіду, — говорить головний комунальник міста. — Продукуєте сміття — мусите мати майданчик».
Копати лише з дозволу виконкому. «Розуміємо, що копали і копати будуть — більшість комунікацій, особливо в центрі міста, дуже зношені. Але ставимо нові вимоги», – пояснює Смушак. — По-перше, всі дозволи на розкопки, крім аварійних ситуацій, даватиме виконком. По-друге, до дозволу видаватимуть технічні умови на відновлення: скільки та яким повинен бути асфальт, трамбовка, гарантія». Також комунальники перевірятимуть якість відновлення розкопки.
Вивіски: без паспортів, але за нормами. «Так, ми виграли суд і порядок розміщення вивісок залишається чинним, але в ньому нам не подобається одна річ — на всі вивіски потрібне погодження архітектури, — говорить директор департаменту. — На наш погляд, дозвіл від архітектури повинні мати лише пам’ятки архітектури».
За його словами, зараз у Франківську є багато вивісок, які мають дозволи кількарічної давності, але не відповідають вимогам.
Боротиметься з незаконними вивісками інспекція з благоустрою — побудинково. «Прийшли на об’єкт 10 інспекторів, рулетку витягнули, поміряли, не відповідає — пишуть припис. Дають 10 днів для самостійного демонтажу. Власник не знімає — протокол про примусовий демонтаж», — каже Смушак.
Щодо реклами, то за нею слідкуватимуть за концепцією розвитку зовнішньої реклами, яку зараз розробляє департамент архітектури. Однак, у правилах прописують заборону на шумову рекламу та написи на тротуарах і дорогах.
Без цирків, пластикових квітів і велопрокату без дозволів. Прописали цілий новий розділ — торгівля. Відтак, на всій території міста заборонили цирки з тваринами, а також продаж пластикових квітів і первоцвітів, а також алкоголю — з 22 до 8 години. А ще заборонять продавати ритуальну атрибутику просто неба. «Не можна, щоб у центрі міста, на вулиці, домовини будинки підпирали», — вважає Смушак.
Придумали і як побороти вуличну торгівлю — вилучатимуть товар. «Зараз інспекція з благоустрою має право скласти лише протокол. Але зазвичай ті продавці живуть у селах. Відповідно до Адмінкодексу штраф накладається за місцем проживання — протокол йде у сільраду. А там сільський голова свого брата, кума, свата, сусіда не штрафує, а виносить попередження. Люди цим користуються, — розповідає комунальник. — Зараз інспекція з вартою зможуть товари конфіскувати. Повернути їх можна буде, сплативши штраф і рахунок за перевезення та зберігання. Кілька разів заплатять пару тисяч гривень — бажання порушувати правила зникне».
Також на території Франківська заборонять велопрокат без дозвільних документів.