Logo

Біля міського озера в Івано-Франківську встановили унікальний сонячний годинник

Унікальний сонячний годинник з’явився в Івано-Франківську.

Ззовні схожий на ковану скульптуру, він тим не менш являє собою високоточний пристрій для вимірювання часу. Щоправда за однієї умови – годиннику потрібне сонце.

Встановили його на площі перед міським озером.

Пристрій, який наковою мовою називають армілярною сферою або екваторіальним сонячним годинником, викувано з міцної 6-міліметрової сталі. Він має гномон, шкалу та таблицю поправок.

Розробили годинник наковці Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу – професор Максим Карпаш і доцент кафедри геодезії та землеустрою Денис Кухтар. А впровадили їхню ідею в життя викладачі та учні Івано-Франківського вищого професійного училища № 21. При цьому для цього їм довелося продемонструвати не лише свої ковальські здібності, а й деякі більш специфічні навички. На приклад, вміння працювати з плазмою для того, щоби прорізати у товстих сталевих стрічках ділення, цифри та напис «A solis usque ad occasum», що в перекладі з латини означає «Від сходу до заходу». «Це ідеально чіткий годинник. Тобто в сонячні дні – ми ж його монтували набагато раніше, бо переглядали, все виставляли, - він показує з точністю до хвилини справді. Але з урахуванням оцих от поправок, - коментує свою розробку доцент Денис Кухтар і показує на таблицю поправок, - Ці поправки змінюють від +15 до -15 хвилин в залежності від місяця і дня року».

Пан Кухтар розповів про принцип роботи годинника. На шкалі годинника нанесена шкала з цифрами та хвилинними поділками – по 20 хвилин. Тінь, що падає  від гномона, показує час. На приклад, 15 година 20 хвилин. У пояснювальній записці показано поправку, яку необхідно врахувати, щоб вказати точний час. Так, для травня рівняння часу показує поправку -3 хвилини. Тобто від вказаного часу віднімаємо 3 хвилини і отримуємо 15 годин 17 хвилин. Крім того, слід враховувати переведення на зимовий час. Тоді до часу, визначеного гномоном,  додаємо поправку, але віднімаємо  одну годину.

У пояснювальній записці до годинника вказані координати місця, де розмістили годинник. Їх враховували , щоб правильно відцентрувати шкалу часу.