Logo
7 Квітня 2020, 10:00

Благовіщення: заборони, прикмети та історія свята

Християни кожного року 7 квітня відзначають велике релігійне свято – Благовіщення Пресвятої Богородиці.

З Днем Благовіщення у слов'ян пов'язана безліч прикмет, заборон і традицій, пише УНІАН.

Благовіщення – історія свята

Згідно зі священним писанням, Діва Марія була вихована в єрусалимському храмі, куди її за волі Бога у трирічному віці віддали батьки - святий Іоаким та свята Анна. У 14 років Марії належало вийти заміж, і первосвященник храму, який знав про її обітницю зберегти цноту, в особливому порядку обрав їй чоловіка-хранителя. Ним став Йосип, тесляр з Назарета.

У Домі Йосипа Марії явився Архангел Гавриїл, який повідомив їй благу звістку. Вона виносить і народить сина божого і спасителя – Ісуса Христа. Юна дівчина прийняла божу волю покірно.

Для вірян Благовіщення символізує втілення Бога у світі смертних. Відомо, що свято Благовіщення виникло у християн приблизно в IV столітті, а вже до початку VIII століття став для християн східного обряду одним з найважливіших. Приблизно в той самий час його почали відзначати і в західній церкві.

Благовіщення – прикмети

У наших предків вважалося, що на Благовіщення в будинку обов'язково має бути чисто. Це приверне в будинок благо та щастя. При цьому, робити прибирання безпосередньо напередодні Благовіщення було небажано. Господині прибиралися раніше, 4-5 квітня.

День напередодні Благовіщення вважався небажаним для роботи, праці і весняно-польових робіт. Замість цього рекомендувалося провести його в молитвах. Щоб очистити будинок від недобрих сил, у хатах палили свічки.

Погодні прикмети на Благовіщення дозволяли визначити, чи варто чекати рясного врожаю і яка погода буде на Великдень (Яке Благовіщення, така Паска). Наші предки вірили, що вітер або дощ на Благовіщення обіцяють рясні врожаї пшениці, жита та інших зернових. На Благовіщення гроза, як вважалося, обіцяє швидке і спекотне літо.

Благовіщення – що не можна робити

Благовіщення – одне з найважливіших християнських свят. У цей день заборонені фізична праця, робота, прання, шиття і прибирання.

Зрозуміло, на Благовіщення не можна грішити: лихословити, сваритися, ображати людей або тварин, думати про погане і бажати комусь зла.

У Благовіщення дотримується великий піст: не можна їсти м'ясні і молочні продукти. Проте риба і морепродукти в цей день дозволені.

Заборонені надмірне споживання їжі та алкоголю.

У давні часи дівчата на Благовіщення не заплітали коси і не робили зачісок.

Поганою прикметою вважалося давати в борг на Благовіщення.