Випадків розвитку ускладнень після інфікування Covid-19 безліч. Проте історія, яку розповіли в КНП "Центральна міська клінічна лікарня Івано-Франківської міської ради" вражає своєю складністю.
Пацієнт поступив у терапевтичне відділення №2 ЦМКЛ з підтвердженою коронавірусною інфекцією через декілька днів після хвороби своєї родички, 80-річної бабусі. Перебуваючи в одній лікарні з літньою родичкою, він намагався, в першу чергу, допомогти їй, адже жінка побоювалась різних міфів про лікування ковідних хворих і відмовлялась від їжі та медикаментів. На жаль, пацієнтка померла, а стан чоловіка погіршився, з’явились ускладнення.
На фоні коронавірусної хвороби у пацієнта одночасно виник ішемічний інсульт з порушенням мови та слабістю в правій руці та нозі, а також інфаркт міокарда. Ускладнення були блискавично діагностовані, а отже, пацієнт перебував у терапевтичному вікні для проведення тромболізису (до 4,5 год. від початку симптомів ускладнень). Але тромболітичну терапію не вдалося провести через наявність абсолютного протипоказу (виражене зниження здатності крові до згортання у зв’язку з прийомом антикоагулянтів). Враховуючи це, інтервенційні кардіохірурги терміново провели стентування коронарних артерій (лікування інфаркту міокарда) та ангіографію артерій головного мозку для виявлення причини інсульту. При артеріографії в лівій внутрішній сонній артерії був виявлений тромб, який звисав з атеросклеротичної бляшки, перекриваючи майже 90 % просвіту артерії. Голівка тромбу при кожній пульсовій хвилі інтенсивно хиталася, що спричиняло вкрай високу загрозу повного перекриття просвіту артерії з розвитком ще одного, значно тяжчого, інсульту.
Власне перший інсульт виник тому, що маленький фрагмент цього тромбу відірвався з його верхівки і перекрив одну з гілок внутрішньої сонної артерії. Виникла потреба у терміновій операції на згаданій артерії. Але знову абсолютний протипоказ - під час стентування коронарних артерій пацієнту дали препарат "Тикагрелор", а при його застосуванні будь-які операції абсолютно протипоказані не тільки в день його прийому, але ще й 3 доби після його відміни. Враховуючи це, пацієнту було призначено спочатку медикаментозне лікування, а через 3 дні після заміни Тикагрелору на інший препарат, професором Сабадошем Ростиславом Васильовичем була проведена успішна операція на сонній артерії: тромбектомія з внутрішньої сонної артерії з її резекцією і редресацією (тромб з внутрішньої сонної артерії видалено, ділянку цієї артерії з атеросклеротичною бляшкою, на якій утворився тромб – висічено, а здорову частину артерії вирівняно і пришито до загальної сонної артерії з повним відновленням кровотоку. Післяопераційний період пройшов без ускладнень з цілковитим відновленням у пацієнта рухів у правій руці і нозі та мови.
Зараз пацієнт відновлює сили, попереду реабілітація та відпочинок. В загальному для лікування пацієнта було задіяно 8 відділень ЦМКЛ (відділення інтервенційної кардіології, радіології та кардіохірургії, неврологічне відділення для хворих з порушеннями мозкового кровообігу, хірургічне відділення, відділення анестезіології та інтенсивної терапії, терапевтичне відділення №2, рентгенологічне відділення та відділення УЗД та ФД). Комплексна та професійна допомога врятувала життя пацієнта, покращила його стан, забезпечила вторинну профілактику інсульту.
«Починаючи від приймального покою, ми відчували турботу від медичного персоналу лікарні. Коли стан погіршився до нас викликали усіх, кого можна було. Якби хтось мені розказав, що так усі бігають, переживають, несуться коридорами, постійно спостерігають за станом пацієнта, щоб допомогти – я б не повірила. Але тут на власні очі побачила, що все так і є. Окрім фізичного стану, лікарі турбувались і про емоційний стан, з розумінням ставились до нас», - згадує дружина пацієнта.
“Історія пацієнта може слугувати ілюстрацією можливих ускладнень коронавірусної інфекції та шляхів їх подолання. Ще з самого початку пандемії неврологи і кардіологи центральної міської клінічної лікарні мають справу з гострими розладами мозкового кровообігу та гострим коронарним синдромом, які виникали внаслідок підвищеного ризику тромбоутворення на фоні перенесеного ковіду. За цей період ми навчились лікувати гострі мозкові інсульти та інфаркти з супутньою коронавірусною інфекцією. В даній ситуації слід віддати належне рівню надання високоспеціалізованої медичної допомоги, а також відповідній кваліфікації медичних працівників, завдяки яким життя пацієнта було збережено, а недуги та їх наслідки було подолано”, - коментує завідувач неврологічного відділення для хворих з порушеннями мозкового кровообігу Ірина Кобець.
Увесь цей час поруч з пацієнтом була дружина, яка встигла вакцинуватися та стала міцною опорою для його одужання.
Фото з відкритих джерел ілюстроване