Logo
3 Червня 2019, 12:35

Прикарпаття через негоду втратило частину врожаю

На Івано-Франківщині оговтуються від стихії. На тих городах, де трохи спала вода після сильних злив, можна вже збирати врожай.

Люди жартують, що тепер вирощують городину, як у Китаї рис. Гірка іронія. Насправді серце крається від вивернених кущів картоплі. Є вже молоді бульби. А потужні потоки вимили посаджене, заодно – і ґрунт із поживою, пише Типовий Франківськ із посиланням на газету Голос України.

Від шостої за місяць потужної зливи під завісу весни найбільше постраждали Коломийський, Тлумацький, Тисменицький і Городенківський райони Прикарпаття. В останньому багато шкоди стихія завдала мешканцям вулиці Ставище, що в селі Незвисько.

"Межуємо із селом Гарасимів Тлумацького району. Там є багато ставків. Під час зливи водойми переповнилися. То ми десь за годину до паводку знали, що на нас валить велика вода. Одні одним повідомляли про біду. Ховали все, що могли, рятували живність. А городи не вбережеш. Так шуміло, як гірська річка. Трохи спинившись на наших хатах, парканах і брамах, далі потоки вже слабшали. Дорогою до Дністра, що неподалік, завдали шкоди й іншим господарствам", – розповідає мешканка Незвиська Анна Ротерман.

На городі жительки райцентру Городенки Мирослави Романюк вода зробила собі потік. Змило все посаджене ще після перших злив. Коли трохи висохло – пересадили. Тепер усе повторилося.

Червень розпочався із сонячної погоди. Підсихає швидко, то господарі наново обробляють замулені городи. Важко, земля затверділа, а що вдієш? Хто має ще стару картоплю – садить. До осені встигне вирости. Ще наново садять помідори, перець, капусту. Розсади на ринках достатньо. А от інших овочів цьогоріч на Прикарпатті буде відчутно менше. Адже в зону підтоплення потрапила більшість низинних районів області.

Депутати проводять подворові обходи. Узагальнюють збитки. Подають до управління з надзвичайних ситуацій Івано-Франківської ОДА. Із місцевих бюджетів ресурси вичерпали на допомогу тим районам, що найбільше постраждали від перших злив.

Влада звернулася із клопотанням до Президента й уряду щодо виділення коштів на подолання наслідків стихії. Однак треба спершу відбудувати зруйновані мости, підлатати дороги, укріпити дамби. Зрештою, допомогти фінансово власникам підтоплених і пошкоджених стихією будинків. За втрачений урожай одноосібники компенсацію не отримають. Хіба що ті господарства, господарі яких застрахували орендовані землі.