Logo
28 Вересня 2017, 10:45

Черга йде в онлайн. У Франківську потрапити до лікаря можна лише за попереднім записом

З 11 вересня у поліклініках Івано-Франківська з’явилося нововведення: прийом пацієнтів лише за попереднім записом. Так місто готується до впровадження електронної системи обліку пацієнтів.

1

Серія інфографік «Як козаки медицину випробовували» – частина комунікаційної кампанії проекту «Програма комунікації реформ в Україні», така собі реклама медреформи

Приходьте через тиждень

Дев’ята ранку. В міській поліклініці № 1 біля реєстратури невелика жвава черга – людей на 10. Усі – по талончик, аби записатися на прийом. В реєстратурі лунає нагадування: «Дівчата, записуємо до всіх спеціалістів, які сьогодні приймають», пише Репортер.

Підходить черга пенсіонерки Уляни Кравчук. Хоче записатися до ендокринолога, але вільні години є лише за тиждень.

«Як так? – бідкається жінка. – У мене рецепт на ліки закінчується, що мені робити тиждень?». Працівниця реєстратури спершу відчитує бабусю, мовляв, де були раніше, але знаходить вільний час наступного дня.

2

«Мені рецепт за програмою «Доступні ліки» видали ще місяць тому, де я знала, що тепер запис буде тиждень наперед», – пояснює пані Уляна, забравши свій талончик на 10:30 середи.

Наступна жінка хоче потрапити до терапевта і уролога. Вона без проблем отримує два талончики – на 9:15 і 9:45. Черга швидко розходиться – хто до лікаря, а хто – додому чи в справах, якщо до прийому ще є час.

За новими правилами на одного пацієнта у лікаря є 20 хвилин, тому немає змісту сидіти під кабінетом: у кожного – своя година прийому.

Лікар-хірург міської поліклініки № 4 Тарас Брилковський каже, що говорити про оцінку новації ще рано – треба, аби минуло більше часу. За його словами, у поліклініці № 4 хірурги почали приймати за записом лише з понеділка. До цього був запис тільки до терапевтів.

«В принципі, лікарю стало краще – немає черги під кабінетом, кожен пацієнт знає свій час і тоді приходить, – каже Брилковський. – В перший день в реєстратурі було тісно, бо люди ще не знали про нововведення. Чи це добре, можна буде говорити, коли вже всі звикнуть».

Додає, що не кожного разу йому вистачатиме 20 хвилин на прийом пацієнта: «Тут не зовсім зрозуміло, бо на операцію мені 15 хвилин не вистачить. Сьогодні ще люди мають звичку чекати під кабінетом, тому ніхто нічого не скаже, а як далі – будемо бачити».

Поки в поліклініці не попереджали, коли саме запрацює онлайн-облік пацієнтів, але хірург каже, що фото і резюме для бази лікарів надав ще в липні.

3

Реєстратура не винна

Не обійшла новація і дитячу поліклініку. Батьки, які вперше дізнаються про запис з оголошення на дверях, обурюються, бо ходити з дитиною туди-сюди – ще та розвага. У реєстратурі радять подбати про візит до педіатра заздалегідь, записатися можна телефоном або собисто.

«Нині ми ведемо запис і до педіатра, і до спеціалістів, і навіть на УЗД, – говорять телефоном в реєстратурі. – Ні ручку, ні слухавку з рук не випускаємо цілий день. Більшість батьків – з претензіями: чому ми не попередили? Я ж не прийду до кожного додому. Думаю, треба час, щоб батьки звикли».

Час на прийом у дитячій поліклініці залежить від спеціалізації лікаря: від 8-12 до 20 хвилин на одного пацієнта.

В міському управлінні охорони здоров’я кажуть, що за тиждень-два всі медзаклади міста первинної ланки перейдуть на електронну систему обліку пацієнтів. Тоді записатись на прийом можна буде ще й онлайн.

Така новація є частиною впровадження медреформи та в ідеалі мала б позбавити українців від зайвих паперів. Адже уся інформація про пацієнта, його історія хвороб, аналізи та обстеження – все це буде в єдиній базі даних. І лікар, якого обиратиме тепер сам пацієнт, матиме доступ до цієї інформації.

Поки медреформа в Україні ще не запустилася. Та міська влада Франківська пішла на експеримент і ще 17 серпня офіційно підписала домовленість з ІТ-компанією з Хмельницького щодо впровадження елект­ронної системи обліку пацієнтів Medics.

Нині ця платформа вже успішно працює в Хмельницькому і є офіційним партнером МОЗ із впровадження e-health – системи автоматизації медичних послуг в Україні. На реалізацію онлайн-обліку місто отримало 1,3 млн грн грантових коштів. Їх має вистачити на перші три роки роботи

4

Зміни вже на порозі

Марія Бойко, очільниця управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради, пояснює, що пацієнт, який має скарги на самопочуття або ж потребує огляду лікаря чи довідки, зможе звернутися до поліклініки за записом – через мобільний чи телефонний дзвінок, смартфон чи елект­ронну пошту.

«Немає конкретної прив’язки до лікаря – пацієнт сам обирає, до кого записатися на прийом, – каже Бойко. – При цьому ми будемо стикатися з тим, що до більш фахового і досвідченого лікаря черга буде більшою».

Електронна картка матиме багато переваг, бо міститиме всі дані про пацієнта. Крім того, 2-4 рази на рік людям приходитимуть повідомлення з проханням прийти на черговий медогляд. Адже пацієнти з хронічними захворюваннями – як от, цукровий діабет чи серцево-судинні хвороби – потребують такого нагадування, додає Бойко.

«Є домовленість, що електронна картка пацієнта буде доступна не лише пацієнтові та його лікарю, – говорить Марія Бойко. – Якщо вагітна жінка стає на облік в жіночу консультацію, то і там матимуть доступ до її картки, аби мати інформацію – чим хворіла, які в неї ризики».

Зареєструватися в системі просто. Достатньо ввести номер телефону і придумати пароль – мінімум на 8 символів. Потім на телефон вам прийде код підтвердження, через який ви отримаєте доступ до картки пацієнта. Тут уже можна ввести ім’я, прізвище, по батькові, адресу та дату народження. Поки в систему внесли лише п’ять міських поліклінік, дитячу та дорослу стоматполіклініки. Але жодних даних про лікарів ще немає.

Вже незабаром у системі можна буде не лише записатися на прийом, а й обрати лікаря, залишити відгук про візит, отримати електронний рецепт і навіть поспілкуватися зі спеціалістом онлайн. А для тих, хто з інтернетом не дружить, залишиться стара-добра реєстратура і талончики.