Logo
27 Жовтня 2021, 18:24

Чи повинні роботодавці зберігати паперові трудові книжки

Управління праці нагадує, що з 10 червня 2021 року змінилися правила обліку трудової діяльності працівника. Такі зміни передбачені Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі" від 05.02.2021 № 1217-IX (далі – Закон).

Цим Законом передбачається внесення змін, зокрема, до ст. 48 КЗпП, у якій зазначається, що облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування у порядку, визначеному Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

При цьому ведення паперових трудових книжок не скасовується.
Якщо працівник працевлаштувався після 10.06.2021, то він сам зберігає свою трудову. Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі.
Видавати працівникам трудові книжки, які зберігаються у роботодавця, підстав немає. Водночас відсутні підстави відмовити працівнику у видачі такої трудової книжки на його вимогу. Таку вимогу бажано оформити у вигляді заяви.
Видача всіх наявних трудових книжок працівникам в обов’язковому порядку передбачається після завершення робіт щодо включення Пенсійним фондом України до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відсутніх відомостей про трудову діяльність працівників, які мають бути здійснені протягом п’яти років.

Правила щодо дій роботодавця щодо працівника, що звільняється, також змінено. Наразі, роботодавець зобов’язаний в день звільнення видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у ст. 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.

До речі! Порушення порядку обліку, зберігання і видачі трудових книжок – це порушення законодавства про працю. За це посадових осіб можуть притягнути до адміністративної – від 510 до 1700 грн (ст. 41 КпАП) та дисциплінарної відповідальності. Підприємству за недотримання правил зберігання трудових книжок загрожують фінансові санкції в однократному розмірі мінімальної зарплати (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

 

Фото з відкритих джерел