27 і 28 червня у Парку Шевченка та біля Міського озера пройде перший фестиваль АртЕфект. Організатори обіцяють несподівані поєднання музики, танців, живопису, фотографії, літератури і театру. АртЕфект вони бачать як першу сходинку до створення платформи творчих людей у Франківську – аби вони могли творити тут, а не їхати з міста. UFRA розпитала про АртЕфект співорганізаторку фестивалю Тетяну Голинську.
Тетяна Голинська,
співорганізаторка фестивалю
Ідея
Ми не просто хочемо провести дводенний фестиваль. Наша мета – надати можливість молоді самореалізуватися і виразити себе через різні напрямки мистецтва. А в перспективі хочемо створити платформу для креативних ідейних людей.
Зараз у місті багато талановитої молоді, але більшість не знаходить тут себе. І про неї чують в інших містах. Тому ми хочемо зробити стартовий майданчик, щоб цих людей активізувати, зібрати в одну спільноту і створити творче середовище.
Я сама з Коломиї, де організовувала у 2012 році фестиваль АвангАрт. Тоді для Коломиї це був «вау-ефект», бо раніше нічого подібного не проводилося. Я думала, що було б добре робити такий фестиваль щороку, а оскільки переїхала до Франківська, вирішила робити фестиваль тут.
Мені дуже подобається спілкування з людьми мистецтва. Ці обмін та синтез дуже цінні. Мені важливо залучити людей до такої творчої спільноти, щоб далі зробити щось глобальніше і масштабніше.
Локація і програма
Фестиваль пройде на великій сцені біля Міського озера, малій сцені в парку, і на Мистецькій галявині (ми вигадали таку назву для цієї локації). На Мистецькій галявині буде виставка фотографій, картин, ілюстрацій, плакатів. Тематика довільна, але звісно, в рамках цензури. Фотографій в жанрі ню в нас не буде – ми вважаємо, що цього не потрібно робити, адже на фестивалі буде багато дітей.
На малій сцені – музичні імпровізації, літературно-акустичний перформанс. Модеруватимуть літературну сцену молоді письменники Максим Дупешко та Андрій Тужиков з Чернівців. Також на цій сцені – танцювальні і театральні перформанси і майстер-класи. Велика сцена – рок-гурти з шостої до десятої вечора, а впродовж дня буде Школа сучасних мистецтв StarTeam.
Ми придумали таку фішку – АртDance. Це перформанс, що відбуватиметься біля пам’ятника Шевченку і поєднуватиме художників, танцівників та музикантів.
Ідея в тому, що кілька художників упродовж години малюватимуть на мольбертах, а потім розмальовуватимуть танцюристів – і ті передаватимуть в танці емоції, що зобразили художники.
На фестивалі буде хенд-мейд майстерня – виставка-продаж робіт і майстер-класи з полімерної глини, різьби по дереву, ляльки-мотанки, прикрас із мідного дроту та інших.
Ми думаємо згодом створити інтернет-магазин для виробів майстрів-хендмейдерів. Хтось із них має свої крамниці, а хтось працює вдома і не має, де показати вироби.
В Україні проводиться багато фестивалів схожого формату, але у Франківську події, яка б об’єднувала різні напрямки мистецтва, не було. Окрім того, ми хочемо не тільки підтримати таланти, але й показати, що вони є навколо нас.
Ми запросили стріт-арт художників зі Львова розмалювати каналізаційні люки на шляху до локацій фестивалю. Також хочемо розмалювати лавочки в парку біля малої сцени. Головний архітектор міста Володимир Гайдар не проти такої ідеї. До цього можна залучити людей, які не є художниками: дати їм наждачку, фарби, пензлі – і разом надати місту барв та кольорів. Засобами забезпечимо всіх.
Також до фестивалю ремонтуємо сцену в парку: міняємо підлогу, фарбуємо конструкції.
З партнерами ми співпрацюємо здебільшого на бартерних умовах. Ми пропонуємо рекламу на банерах, доступ до аудиторії. Також на фестивалі будуть приватні підприємці, які розташують ятки зі своєю продукцією та рекламою послуг.
Серед таких назву АртDance, театральну постановку «Барви» від чернівецького театру-лабораторії «ВНЕ СТЕН» і творчу зустріч з письменником Юрієм Винничуком. А також читання авторів видавництва «Дискурсус», у якому після фестивалю вийде альманах із творами письменників разом фотографіями та картинами, що будуть на виставці.