Прем'єр-міністр Денис Шмигаль, очільник МОЗ Максим Степанов і президент Володимир Зеленський уже запевнили українців, що вакцинація проти коронавірусу точно стартує в лютому.
«Слово і діло» зібрало все, що відомо про COVID-вакцинацію на даний момент: кого будуть прищеплювати передусім, скільки і які препарати отримає Україна, а також як відбуватиметься процес вакцинації.
Які вакцини від коронавірусу отримає Україна
У Міністерстві охорони здоров'я заявили, що в рамках ініціативи COVAX Україна отримає:
в лютому 117 тисяч доз вакцини виробництва Pfizer і BioNTech;
протягом першого півріччя 2021-го від 2,2 до 3,7 млн доз вакцини AstraZeneca.
Нагадаємо також, що 30 грудня Україна підписала договір про постачання 1,9 млн доз вакцини китайської компанії Sinovac Biotech.
За словами головного санітарного лікаря Віктора Ляшка, додатково Україні потрібно закупити ще 15 млн доз вакцини. При цьому в бюджеті на 2021 рік на закупівлю передбачено тільки 2,6 млрд грн.
Кого вакцинуватимуть від COVID-19 у першу чергу
Кабінет міністрів 29 січня затвердив план проведення вакцинації від коронавірусу на 2021 рік. Він передбачає такі етапи:
лютий-квітень: вакцинація 367 тисяч медиків в стаціонарах, а також учасників ООС;
квітень-травень: 1,9 млн українців у віці старше 80 років і працівників первинної медичної допомоги;
травень-червень: 363 тисячі інших медичних працівників;
червень-липень: 2,9 млн українців у віці 70-79 років;
липень-серпень: 640 тисяч співробітників структур держбезпеки;
серпень-вересень: 2,3 млн громадян у віці 65-69 років;
вересень-жовтень: 1,4 млн працівників освіти;
жовтень-листопад: 2,8 млн українців у віці 60-64 роки;
листопад-грудень: 1,7 млн українців з інших категорій.
Вакцинація буде безкоштовною і добровільною, наголошують у МОЗ. «Наша позиція полягає в тому, що вакцинувати потрібно щонайменше всіх громадян, що належать до групи ризику, а це – 21 млн осіб. Зараз ми докладаємо максимум зусиль, щоб саме таку кількість громадян вакцинувати протягом 2021 року», – запевнив Степанов.
COVID-вакцинація: як буде організований процес
Вакцинувати українців від коронавірусу будуть на базі кабінетів щеплень, станом на грудень 2020-го їх було понад 11 тисяч по країні. Також створять спеціальні мобільні бригади, які зможуть робити до 190 тисяч щеплень за тиждень. Ще один варіант – створення тимчасових центрів вакцинації.
Записатися на щеплення можна буде кількома способами:
через сімейного лікаря. При цьому в МОЗ зазначили, що буде можливість записатися на щеплення, не маючи підписаної декларації;
через спеціальний сайт, який запустять найближчим часом;
отримавши запрошення в телефонному режимі від Центру первинної медико-санітарної допомоги.
«Буде запущений сайт, який розповідатиме все про імунопрофілактику і дасть змогу записуватися на імунопрофілактику. Паралельно розробляється така ж комунікаційна кампанія, і будемо говорити, що сьогодні вакцинуються і записуються такі групи ризику, де будуть чітко показувати, де, в якому місці можна зробити щеплення, хто буде проводити», – розповів Віктор Ляшко.
Чи можна буде вакцинуватися в Україні від COVID власним коштом
Ще на початку грудня прем'єр Денис Шмигаль сказав, що в Україні організують вакцинацію від коронавірусу на комерційній основі.
Днями голова МОЗ Максим Степанов спрогнозував, що на комерційному ринку вакцина з'явиться не раніше літа, а її вартість залежатиме від компанії-виробника: «Ті пропозиції, які ми отримували щодо вакцин, вони починалися від семи доларів за дозу, а закінчувалися вартістю понад 33 долари».