Logo
18 Серпня 2023, 18:45

Депутати задумалися про витрати війни та заборонять переводити гроші на нісенітницю

Скандали з держзакупівлями можуть піти у минуле – у Верховній Раді з'явився цікавий законопроект. Чи вдасться в умовах війни направити державні гроші на нагальні потреби, розбиралися Vesti.ua.

Розвантаження для дітей

В Україні набирають обертів скандали з держзакупівлями та видатками з місцевих бюджетів. Останній приклад: народний депутат Ярослав Железняк знайшов у відкритих джерелах дані про держзакупівлі для ЗАЕС  цінами вдвічі вищими за ринкові. Цей тендер відбувся, хоч станцію захоплено росіянами.

Найгучнішою стала закупівля барабанів (для психологічного розвантаження дітей) та овочерізок (для приготування їжі) для укриттів у Києві за "космічними" цінами: 2 900 грн і 130 тис. грн за одиницю відповідно, а також "розумної" сковороди за 720 тис. грн. На тлі резонансу Дніпровська РДА розірвала відповідні договори, проте осад залишився.

Ще й тому, що спливають не менш обурливі факти. Наприклад, майже один млрд грн отримає зі столичного бюджету компанія Onur за капремонт 2 км Окружної дороги. Любов до зелених насаджень може коштувати ще 3 млн грн мешканцям столиці – місцева адміністрація Голосіївського району замовила на таку суму роботи з реконструкції скверу.

Війна принесла місцевим бюджетам додаткові доходи, констатував народний депутат та голова парламентського комітету з фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.

Пояснимо, що він мав на увазі: у регіонах базуються підрозділи ЗСУ, добровільні загони. ТрО, бійці яких отримують грошове забезпечення від держави, частина цих грошей (відсоток від ПДФО) надходить саме до місцевих бюджетів.  

"Деякі місцеві бюджети, будемо відвертими, втрачають зв'язок із реальністю та здійснюють витрати на абсолютно не пов'язані з війною речі. Тоді як дякувати за ці доходи вони мають передусім збільшенням витрат на утримання самих військовослужбовців", – заявив Гетманцев.

На тлі цього у парламенті зареєстрований законопроект "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення ефективного використання коштів у період дії воєнного стану".

Розплати за витрати

Суть ініціативи: на час дії воєнного стану заборонити видатки з державного та місцевих бюджетів за тими напрямами, які в умовах не є пріоритетними. Наприклад, пунктів:

- ремонт покриття доріг, колій, площ, вулиць, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон та доріжок, озеленення, створення місць відпочинку, обладнання дитячих та спортивних майданчиків;

- будівництво, реконструкція та ремонт інфраструктури у сфері дорожнього господарства, об'єктів культури фізкультури та спорту, а також об'єктів інфраструктури, які не використовуються під час воєнного стану;

- зміст державних резиденцій, держдач, будинків відпочинку на балансі органів державної влади, інших держорганів, підприємств, установ та організацій, створених органами державної влади;

- покупка транспортних засобів; оплата чартерних рейсів;

- обладнання укриттів засобами та товарами не першої необхідності;

- виробництво (виробництво) аудіовізуальних творів;

- послуги з підготовки, розміщення та просування інформації в онлайн-медіа, соцмережах;

- покупка вітальних листівок, виготовлення державних та відомчих нагород, організація заходів до пам'ятних та історичних дат, проведення виставок, ярмарків, з'їздів, симпозіумів, конгресів;

відрядження (крім тих, що мають державне значення).

Винятки з правил

Співавтори законопроекту, а це 21 народний депутат, залишають можливості для фінансування ремонтів та реконструкцій з державного та місцевих бюджетів, але для цього треба, щоб:

- Об'єкт було пошкоджено під час війни.

- Його аварійний стан підтверджено у порядку, обумовленому Кабміном.

Перелік товарів, які є необхідними для укриттів, також складається урядом. Обмеження на закупівлю ТЗ та на нагороди не працюватиме щодо закупівель на користь військових та силових структур, а також для ТЗ спецпризначення. Аудіовізуал можна буде сплатити бюджетним коштом, якщо він створюється з новинно-аналітичною, навчальною метою або для інформування іноземних громадян та міжнародних організацій про збройну агресію проти України. Тобто серіал "Інгулець" не пройде, а аналітична передача для того ж телемарафону буде оплачена за бюджетні кошти.

І найцікавіше – обмеження зарплат чиновників. "Стеля" встановлена ​​в 15 мінімальних зарплат, це 100 тис. 500 грн (6700 грн помножити на 15). Обмеження не поширюється на військовослужбовців та співробітників силових структур.

Або "на нулі", або на "нулях"

"Стеля" не зі стелі, а прив'язана до максимальної виплати "на нулі", пояснила ініціатор та співавтор законопроекту, народний депутат від "Слуги народу" Ольга Василевська-Смаглюк.  Сам факт появи документа вона пояснила так: "З фронту масово йдуть відеозвернення та листи, в яких влада всіх рівнів попереджають, що того, що зараз діється, не вибачать і терпіння бійців на фронті слабшає. Тому що ворог внутрішній страшніший за ворога зовнішнього… Бездіяльне споглядання цього "бенкету під час чуми" – співучасть у ньому. Або ми це зупинимо, або втратимо країну".

Тільки чи вдасться зупинити? З одного боку, законопроект має високі шанси на ухвалення. Підтримку офіційно вже висловила депутатська група "Платформа за мир і життя": "Девіз Другої світової "Все для фронту, все для перемоги!" має стати кредо української влади та народу. Всім іншим ми займемося тоді, коли проженемо ворога з нашої землі". З іншого, проект вже критикують, звертають увагу на шорсткості, тому також високі шанси й на його суттєве перероблення до другого читання.

Суть зауважень зводиться ось до чого.

1. Комунальні підприємства. Вони фінансуються з місцевих бюджетів і зайняті благоустроєм, ремонтом, озелененням, реконструкціями та іншим. Співробітники одержують зарплати від доходів. Не буде озеленення – не буде доходів – доведеться скорочувати штат.

2. Поточні ремонти здаються не на часі у війну, але, як зазначив заступник мера міста Славутич Михайло Шинкаренко, їхня відсутність "призведе до повної руйнації дорожнього полотна, ремонт якого надалі обійдеться на порядок дорожче". 

Комплексний і давно настав час

Такий законопроект потрібно було ухвалити півтора року тому, зазначив політолог та виконавчий директор Міжнародної асоціації малих громад Олексій Буряченко.Наразі, на його думку, такий документ необхідний: "Це – правильно, тому що в публічних фінансах багато малопублічних і точно не обов'язкових в умовах воєнного стану витрат. У суспільстві відверте неприйняття того, що чиновники не розуміють – триває війна. А вони не те, що не розуміли – вони звикли жити на схематозах і не вистачило сили волі перебудуватися під час війни", – зазначив він. Експерт допускає колізійність окремих норм закону (якщо його ухвалять), але, вважає він, "важливо, що будуть чітке обмеження зарплат та перелік непріоритетних витрат. Додайте до цього, що у багатьох населених пунктах, як свідчать дані правоохоронних органів, "заробляли" саме на КП, а зараз ці потоки будуть перекриті". Заради справедливості, наголошує експерт, у країні багато відповідальних мерів та депутатів місцевих рад, тому не можна всіх зачісувати "під один гребінець".

Надлишки поверніть

Законопроект зачіпає насамперед місцеве самоврядування, тому що держоргани – під щільнішим моніторингом. Тому тут рубати з плеча не лише безглуздо, а й небезпечно для країни загалом, вважає радник Асоціації міст України Іван Фурсенко. 

"Фактично буде посилено вплив на бюджети місцевих військових адміністрацій. В умовно-тилових областях багато громадян України із зон бойових дій. І якщо у мера, наприклад, школа на 300 осіб, а 1 вересня піде 500 дітей, заборона на ремонти шкіл, тих же стадіонів, призведе до того, що якість життя погіршуватиметься, і люди поїдуть далі з країни. А як їх повертати, не маючи якісної інфраструктури?! – побоюється він. – Будь-які рішення, ухвалені сьогодні, треба розглядати в перспективі: те, що здається зрадою, може через 10-15 років виявитися правильним рішенням. Ми ж повинні воювати і за людей: утримувати тих, що в країні залишилися, і повернути тих, хто виїхав! Хто працюватиме в країні, щоб утримувати травмованих, покалічених? Заробітчани – вже ні, вони родини вивезли та витрачають гроші там".

Тому, вважає Іван Фурсенко, законопроект – чистий популізм.

І ще є нюанс: залишки коштів на рахунках місцевих громад наприкінці фінансового року повертаються до держбюджету. Залишків більше – грошей у скарбниці теж побільшає.

Депутат Київради Леонід Ємець вважає, що автори законопроекту просто не хочуть, щоб "місцеве самоврядування брало участь у русі до нашої спільної Перемоги". І тут спливає аспект: на початку війни не було ухвалено рішення, яке дозволяло б місцевій раді, наприклад, Київраді, безпосередньо перераховувати кошти на закупівлю або виробництво тих самих дронів. Так, справді, підтверджує Іван Фурсенко, на початку війни було навіть інформкампанію проведено: не треба на місцях фінансувати армію, своїм займайтеся. 

"А зараз розпочинається кампанія з дискредитації місцевого самоврядування. Але багато військових частин і ТРО змінювали дислокацію залежно від того, які преференції отримають в обмін на ПДФО в тій чи іншій місцевій громаді. Та й місцеві депутати, співробітники також виступали ініціаторами формування ТРО та, звісно, вибивали фінансування для своїх підрозділів. Тому не можна сказати, що місцеве самоврядування ніяк не причетне до допомоги ЗСУ, але зараз уявляють, що це саме так", – пояснив він.

Наша перемога, а не ваша

Посилення контролю та прямі заборони на витрати з місцевих бюджетів позбавлять ресурсів місцеві еліти, які від цих бюджетів прямо чи опосередковано "годуються". 

"Ми чудово розуміємо, що частину коштів потім буде використано у політичній боротьбі, зокрема, проти команди Володимира Зеленського та керівної партії "Слуга народу". Тому законопроект і виглядає як спроба позбавити місцеву владу і доходів, і фінансової автономії. – вважає президент Українського інституту політики Руслан Бортнік. – "По-друге, цей законопроект, звичайно, піар, за допомогою якого центральна влада (на тлі закупівельних скандалів) покаже. що вона ні до чого. Головна мета, яка за всім цим простежується, – це протистояння між регіональними елітами та командою президента". 

Експерт звернув увагу, що сьогодні, коли багато українських партій розгромлені, придушені чи дискредитовані, лише військове середовище може продукувати лідерів нових партій. Значить, частина довіри до військових перейде і до тих, хто їм допомагав. Тому, прогнозує Руслан Бортнік, законопроект має високі шанси бути ухваленим, причому дуже скоро. У серпні в Україні на фінішну пряму виходить бюджетний процес наступного року. Якщо встигнути до вересня, положення запропонованого "Слугами народу" законопроекту буде враховано у проекті держбюджету на 2024 рік. Якщо ні, вони все одно знайдуть відображення в проекті головного фінансового кошторису країни або частково основні норми будуть проведені у вигляді поправок до держбюджету.