Один депутат сільської ради може бути відкликаний за невідвідування.
Сільська рада Білоберізької ОТГ у 2018 році провела 8 сесійних засідань. З 10-ти депутатів ради лише один надав підставу для відкликання. Депутат Микола Федорчак, що представляє у раді село Хороцеве пропустив 6 засідань. Таким чином відсоток пропуску склав 75%, пише Типовий Франківськ з посиланням на Центр політичних студій.
Окрім того, ще два депутати пропустили по 2 сесії ради, що склало 25% пропусків – це Іван Шарабуряк та Іван Михайлюк.
Протягом першої половини 2019 року (від 1 січня до 30 червня) у сільської ради відбулось 4 сесійних засідання. З них 75% засідань, як і в попередньому році, пропустив Микола Федорчак.
Ще 4 депутати пропустили по одному засіданню, що склало 25% пропусків – це Василь Гілюк, Дмитро Дудидра, Дмитро Досяк та Лілія Сливчук.
Попри те, що частина депутатів не відвідувала сесійні засідання, сільська рада у відповіді на запит повідомила, що усі засідання відбулись, оскільки був належний кворум для можливості прийняття рішень.
Відповідь сільської ради Білоберізької ОТГ на запит молодіжної ради
Окрім депутатів, що пропускали сесійні засідання, слід відзначити і тих, що не пропустили жодного засідання. На всіх сесіях у 2018 році були присутні Любов Шкрібляк, Галина Бельмега та Мар’яна Федюк. Ці три депутатки не пропустили жодного засідання і в першій половині 2019 року. Окрім них, у перші 6 місяців 2019 року на всіх сесіях були присутні також Іван Михайлюк та Іван Шарабуряк.
Відсутність на сесіях депутати пояснюють географічними складностями регіону. До прикладу Микола Федорчак, що у 2018 році пропустив найбільше сесій, каже про те, що працює за 100 кілометрів від громади, через стан доріг не завжди може приїхати на сесію.
“Я працюю далеко в горах і не завжди вдається потрапити на сесію”, – каже депутат, – “Я займаюсь зеленим туризмом, тому часто зайнятий. Але з виборцями на окрузі працюю і часто спілкуюсь”.
Іван Шарабуряк пояснив, що пропустив дві сесії у 2018 році з поважних причин – одного разу через стан здоров’я, а другого – через важкі погодні умови.
“Я живу на хуторі Пасічна (високогірний регіон громади поблизу Писаного каменю – ред.), і в зимі буває таке, що немає можливості дістатись до Білоберізки через заметену дорогу. Тому і не був на сесії”, – пояснює Шарабуряк.
Сільська рада Білоберізької ОТГ не має інформації про проведення прийому громадян її депутатами.
Закон України “Про статус депутата місцевої ради” (Стаття 10) передбачає, що депутат місцевої ради повинен не рідше одного разу на місяць проводити особистий прийом громадян. Про місце та час прийому громадян депутат зобов’язаний повідомити публічно. Для цього може використовувати сайт громади, місцеві ЗМІ, дошки оголошень або соціальні мережі. У невеликих громадах, зазвичай, така інформація розміщується на сайті самої громади.
Проте, на сайті Білоберізької ОТГ інформація про місце та час прийому громадян депутатами відсутня. У відповіді на запит, поданий представниками молодіжної ради представники сільської ради ОТГ пояснюють це тим, що громада є гірською, присілки та населені пункти є розгалуженими і знаходяться далеко від центру громади. Саме тому інформація не висвітлюється на сайті ради.
Відповідь сільської ради Білоберізької ОТГ на запит молодіжної ради
Депутати сільської ради Білоберізької ОТГ пояснюють, що прийоми громадян роблять, але не повідомляють цієї інформації на сайті ради через те, що не знали про таку практику.
Дмитро Дудидра розповів про свою практику спілкування з виборцями – він робить обходи мешканців по подвір’ях.
“Я вже на пенсії, тому маю трохи більше часу. Я ходжу по подвір’ях і говорю з людьми”, – каже депутат, – “Такі подвірні обходи я роблю десь раз на місяць, а ще говорю з людьми в церкві. Я не знав, що треба на сайті публікувати дату прийому, але можу це зробити тепер”.
Іван Шарабуряк розказав про свою практику спілкування з виборцями – він кожної неділі спілкується з мешканцями округу біля церкви, а також під час обходу мешканців під час нагадування їм про сплату земельного податку.
“Я щонеділі є біля церкви, і там говорю з людьми. Також я, як депутат, роблю обходи по подвір’ях і нагадую людям про те, щоб заплатили податок на землю – тоді теж пропоную їм дати звернення”, – повідомляє Шарабуряк, – “Переважно до мене звертаються з проблемою відсутності дороги і, час від часу, з проханнями матеріальної допомоги”.
Практика проведення щомісячних прийомів громадян дозволяє депутату налагодити ефективний зв’язок та роботу з виборцями задля спільного вирішення проблем, що виникають на окрузі. Також комунікація депутата з мешканцями громади дозволяє залучати мешканців до прийняття ключових рішень у громаді.
Імовірно жоден депутат Білоберізької ОТГ не прозвітував про свою роботу перед виборцями.
Стаття 16 Закону України “Про статус депутата місцевої ради” передбачає звітування депутата місцевої ради перед громадою про кожен рік роботи. Звіт депутата повинен бути публічним, або (і) опублікованим на сайті громади, місцевих ЗМІ чи соціальних мережах. Проте інформації про звітування депутатів сільської ради Білоберізької ОТГ у публічних джерелах немає. Річні звіти депутатів у текстовому варіанті на сайті громади не опубліковані.
Попри відсутність практики звітування у Білоберізькій ОТГ, депутати переконують, що перед виборцями звітують. Зі слів депутатів – переважно роблять це на зборах селян.
На презентації матеріалу про роботу місцевих депутатів, під час сесії ради голова громади Дмитро Іванюк зазначив, що більшість депутатів роблять все, що вимагає законодавство, проте немає підтвердження цього у публічних джерелах.
“Я знаю, що частина з вас (депутатів- ред.) ці всі вимоги робить, ле ми не публікуєм цього”, – зазначає Іванюк, – “Ми маємо новий сайт громади, там вже є про депутатів інформація і я думаю, що можемо легко там додати письмові звіти”.
Деякі депутати висловили свою готовність подавати звіти для публікації ради.
“Я можу прийти в раду і подати звіт за рік, думаю, з цим не буде проблем”, – заявив Микола Федорчак.
“Я можу подати річний звіт, чи звіт за всю роботу протягом каденції на сайт ради, просто раніше таких вимог не ставили”, – каже Дмитро Дудидра.
Секретар ради Любов Шкрібляк підтвердила, що депутатам ради буде запропоновано подати письмові звіти за 2019 рік і прозвітувати разом зі старостами і керівництвом громади.
“ У нас є така практика, що голова громади, разом зі старостами звітують на сходах селян”, – каже секретар, – “Ми запропонуємо депутатам прозвітуватись у своїх селах разом з ними”.
Іван Шарабуряк теж готовий подати звіт на сайт громади, але вважає це не дуже ефективним.
“Я можу подати звіт про роботу, але впевнений, що більше половини мешканців не читають сайт. Більше того – мій округ високогірний і мені простіше людям прозвітувати біля церкви в неділю”, – пояснює Шарабуряк.
Загалом у сільській раді Білоберізької ОТГ виникають проблеми із тим, що в ході виборів при об’єднанні громади депутатський корпус склав лише 10 депутатів (через певні проблеми не представлений один населений пункт). Оскільки регіон гірський – комунікація між ключовими органами влади є складнішою. Проте, за підсумками оцінювання діяльності депутатів у 2018 та 2019 роках, є лише один депутат ради, що пропустив більше половини засідань ради і може бути відкликаним. Ще 6 депутатів пропустили по 25% засідань, що не є критичним, але свідчить про те, що цим депутатам слід відповідальніше ставитись до своїх обов’язків. Жоден депутат не прозвітував за свою роботу перед виборцями та не оприлюднив інформацію про місце та час прийому громадян. Це важлива вимога законодавства, її порушення несе для депутата адміністративну відповідальність. Звітування та прийоми громадян є одним з найважливіших методів комунікації з мешканцями громади задля спільного вирішення проблем.