Logo
21 Вересня 2014, 10:56

Дезертирство? А як воно бути два місяці під «Градами» із наказом не стріляти?!, - командир 5-го батальйону

51-у механізовану бригаду із Волині, 5-й батальйон із Прикарпаття , 24-у механізовану бригаду із Львівщини рідні удома зустрічали, як героїв. Натомість військове керівництво закидає воякам дезертирство.

5 батальйон

Саме за свою правду зараз бореться й 5-й батальйон територіальної оборони «Прикарпаття». Після двох місяців, проведених під обстрілами із «Градів»  командир Віталій Комар самовільно прийняв рішення вивести бійців з-під Амвросіївки. Близько чотирьохсот  солдат повернулися додому наприкінці серпня.

«Ми нічого не могли там вдіяти, - розповідає боєць 5-го батальйону територіальної оборони «Прикарпаття» Андрій. – Все, що мали, - автобуси, на яких і приїхали на позицію. Але ж воювати без бронетехніки неможливо. Хто винен в цій ситуації? Генштаби напевне. Мали бійню в одні ворота. Отримували накази спостерігати, не стріляти, але не здавати позицій.

Зараз Віталія Комара звинувачують у непокорі командирам й ухилянні від військової служби. Його взяли під варту на два місяці. Аби вивільнити комбата, бійці віднайшли кошти для застави у сумі 60 тисяч гривень.

 «Дезертирство? Два місяці батальйон знаходився під обстрілами на території Донецької області. Хлопці трималися два місяці: якби були дезертирами, то за обставин, в котрі потрапили, одразу б поїхали геть»,  - говорить Віталій Комар.

Тим часом батальйон, яким керував Комар, вирушив в Рівне на навчання.

Більшість бійців 51-ї механізованої бригади також самовільно покинули зону АТО.  Додому добиралися за власний кошт, гроші передавали родичі, декому допомогли волонтери. Місце їх дислокації - військова частина у Володимирі -Волинському. На війну більше не хочуть, вимагають демобілізації, ротації, адже перебували на сході від початку квітня.

За словами бійця Петра Леха, який воював сході 5 місяців, форму, зброю, продукти отримували  від волонтерів, а від держави – лише накази.

«Хто нами командував? Пивоваренко – полковник, який зараз вважається зниклим. Стало відомо, що він здавав інформацію про переміщення частини», - додав чоловік.

Частина бійців бригади ще від початку серпня перебуває в Старобільському СІЗО. За словами правозахисника Володимира Нагорного, подана апеляція зникла.

«Уже місяць, як доля апеляцій невідома. Вона ж мала бути розглянута в 5-денний термін, бо мова йде про обмеження прав людини», - розповів Володимир Нагорний.

Наразі ж ведуться розмови про переформатування 51-ї бригади на 14-ту.

«Бригада існуватиме. Але під яким виглядом?  Може, нове найменування, може, з новими регаліями, озброєнням, чисельністю. Прийматиметься додаткове рішення», - повідомив генерал-лейтенант, керівник групи «Північ» Ігор Колесник.

178 вояків 24-ї механізованої бригади додому повернулися 4 і 6вересня. Спочатку відкрито розповідалм про пережите. Тепер же  адвокати, які представляють інтереси солдатів, яких  можуть визнати дезертирами, радять своїм підопічним не спілкуватися із журналістами.

Т.в.о. начальника штабу 24-ї бригади Олександр Бабяк не на камеру пояснив: якби бійці після повернення поводилися  тихо, усе вдалося ю владнати наступного ж дня.

«Їх би завели у частину і на цьому б все закінчилося», - переконаний він.