Logo
12 Червня 2024, 10:05

Діпфейки бувають такої якості, що відрізнити їх від оригіналу неможливо, - політолог

Поки ми говорили про лагідну українізацію, відбувалась системна русифікація нашої країни, пише у блозі "Високий Замок" політолог, засновник агенції соціальних технологій "VD Consult", комунікаційник Всеукраїнської асоціації фахівців з громадського здоровʼя Володимир Джигіта.

Інформаційна грамотність — це не просто термін чи вислів. Він має стати стилем та правилом життя для кожного українця.

"Ми добре пам’ятаємо ряд «фейків», які зіграли дуже важливу, а, можливо, і ключову роль, у поширенні сепаратистського руху в 2014 році. «Розп'ятий мальчік», «поїзди бандеровцев» на Крим, «заборона» російської мови та інші вкиди не мали нічого спільного з реальністю, по одному звучали смішно, але сукупно стали потужним фактором впливу" , - наголошує Володимир Джигіта.

Насправді увесь період з Дня відновлення Незалежності України ми постійно перебували під інформаційним впливом північного сусіда, який різними методами наповнював простір своїм продуктом. Музика, новини, кіно, театр — всі вони були частиною великого механізму, який запускали та підігрівали ворожі спецслужби. І поки ми говорили про лагідну українізацію, відбувалась системна русифікація нашої країни.

І цей один глобальний процес складався із багатьох, на перший погляд, дрібних інформаційно-психологічних операцій, які постійно сіяли ворожнечу між людьми, використовуючи болючі теми — історію, мову, фінансовий достаток. Образи українця, як неосвіченого селянина-гуцула або вічно п’яного гопника-нероби з’явилися саме завдяки сотням і тисячам ІПСО.

І хоча цей термін за останні роки став відомий і зрозумілий практично кожному українцю, але такі операції ворога і надалі постійно мають успіх. Підіграє цьому і бажання пересічного українця хайпанути.

Тисячі відео спілкування з працівниками ТЦК, медиків з пацієнтами чи вчителів з учнями, на рецепції в готелі чи у магазині зливають в мережу прості українці. А потім, грамотно оброблені ворогом, стають гострішими, радикальними, або і взагалі перевертають ситуацію з ніг на голову. При цьому менеджмент більшості соціальних мереж досить лояльно ставиться до таких російських вкидів, активно обмежуючи спроби протидіяти їм, блокуючи відповідний контент.

Тож на даний час чи не єдиними ліками проти ворожих ІПСО є інформаційна грамотність.

Слід використовувати різні джерела інформації, не довіряти тим, які уже були помічені у поширенні фейків. Не сприймайте новини із гучними заголовками, особливо в анонімних телеграм-каналах. Намагайтеся мислити критично, аналізувати інформацію. Важливо користуватися верифікованими джерелами, особливо в інформації, яка має емоційну складову.

І головне — не вірте навіть тому, що побачили на власні очі. Адже діпфейки інколи бувають такої якості, що відрізнити їх від оригіналу просто неможливо.

"Як підсумок — не поширюйте того, у чому не впевнені, щоб не бути інструментом у руках ворога", - підкреслив політолог.