У Франківську започаткували незвичні уроки – дітей вчать спілкуватися з чотирилапими. Спеціальні собаки-візитери навчені бути з малюками та лікувати їх і дорослих позитивом. На таких уроках долаються страхи, діти розвиваються, а ще в організмі підвищується гормон довіри, що запобігає стресам.
На четвертому поверсі «Укртелекому», що біля фонтану на Вічевому майдані, облаштували соціальний простір «Вдома», аби різні ініціативи мали, де зібратися, провести свої тренінги, майстерні, презентувати корисні проекти. На один такий потрапив і «Репортер».
Відчиняємо потрібні двері. Назустріч біжать два великі пуделі – Розі й Сані. Обнюхують, даються гладитись. Їхня господиня – кінолог-інструктор Анна Даніле – складає стільці в півколо для гостей.
Це її ідея – організувати такі уроки каністерапії (терапія собаками). Розповідає, що у світі це розповсюджена практика, яка в Україну входить маленькими й повільними кроками вже з десяток років. Щоправда, лише цьогоріч каністерапію та анімалотерапію (лікування тваринами) визнали офіційно. Досі це були волонтерські ініціативи.
«За кордоном зі спеціально навченими собаками приходять до дітей в інтернати, у хоспіси, шпиталі, аби піднімати людям настрій, – пояснює Анна Даніле. – Їх називають візитні собаки. Вони лагідні та спокійні».
Анна запевняє, що спілкування з такими собаками сприяє розвитку позитивних емоційних і розумових здібностей, поліпшенню моторики і порушених рухових функцій. Діти долають страх, стають впевненішими. Також це розвиток товариськості й дружелюбності.
Знає про що говорить, бо подібні проекти робили у Харкові. Там завдяки волонтерам ходили в інтернати до особливих дітей і бачили реакцію, результат.
«Якось до нас підійшла дівчинка й сказала, що це був найщасливіший день в її житті, – не стримує емоцій Анна. – Хочемо таке започаткувати у Франківську».
До гурту доєднується Настя Чайковська з золотистим ретривером Вікінгом. Каже, у нього сьогодні дебют – вперше виступатиме перед дітьми, бо лише вчиться бути візитером.
Новачок і австралійська вівчарка – Байт. Собаки знайомляться між собою, з дітками, їхніми батьками, що прийшли на заняття. Усі в захваті.
«Доведено, що при спілкуванні з собаками в організмі зростає рівень окситоцину – гормону довіри, – продовжує Анна Даніле. – Цей гормон виділяється, наприклад, коли зустрічаються закохані, коли мати бачить свою дитину. Також він автоматично росте, коли поруч собака. Окситоцин – гормон антистрес. Коли його бракує – можлива депресія».
Усі зібралися – починаємо заняття. Першими виступають Наталя Никонорова та її улюбленець Байт. Це треба бачити! Собака пускав бульки у мисочці з водою, збирав дрібні речі у відерко. Діти не стримували емоцій. Підказували йому, де ще ковпачок чи ручка.
https://youtu.be/g3BlJb4uUDI«Се она, се она (ще одна)», – кричить чотирирічний Дениско і рветься допомогти песикові.
Далі Байт виконував команди – лежати, сидіти, показував зайчика, як йому соромно та як він їздить на лижах. Передати дитячу радість просто неможливо. Не стримувались і батьки.
https://youtu.be/-ur9Kja7TgMПуделі Розі й Сані робили з дітьми зарядку: стрибали, ходили вісімкою, показували ластівку, давали лапою «п’ять». Діти кидали їм іграшки, а ті граційно їх ловили.
Непогано пройшов і дебютний виступ Вікінга. Його господиня задоволена. Каже, Вікі гарно поводився, йому комфортно з дітьми.
А далі було таке собі «неформальне» спілкування дітей з чотирилапими в яскравій дитячій кімнаті. Звісно, під наглядом батьків і кінологів. Здавалося, батьки забули, що саме дітей привели побавитися з собаками, бо й самі захопились.
Збоку стоїть мама маленького Антона – Наталя Вишневецька. Вона – одна зі співзасновниць простору «Вдома». Каже, у них собаки немає, але діти дуже люблять. Коли гуляє з ними на вулиці – всі собаки їхні. Говорить, що такі уроки дуже корисні, бо діти в ігровій формі можуть навчитися, як поводитись з собакою, є гарна нагода забрати страхи, змінити поведінку.
«У мене є собака, але вона несправжня», – малий Денис показує іграшкового пса та біжить до справжніх. Щасливий…
«Ми не маємо можливості тримати собаку, але Денис дуже любить тварин, – говорить його тато Михайло Веклин. – Вирішили прийти погратися, бо знаємо, що тут безпечно. Нам дуже весело».
Михайло з Денисом ще довго не могли вгамувати емоції, ділилися враженнями.
«Не так часто батьки з дітьми можуть поспілкуватися про щось спільне, – говорить Анна Даніле та проводжає гостей. – Собаки допомагають і з цим».
Подія платна – 50 гривень. Частина коштів йтиме на утримання простору «Вдома», а частина – на потреби військових. В Анни Даніле є знайомий волонтер, який допомагає армії, тож кошти вона передає йому.
Отож щосереди з 16.00 до 17.00 у просторі «Вдома» за адресою Січових Стрільців, 13 (будівля Укртелекому), четвертий поверх – на домофоні тиснути 13. Тут вас чекає багато позитиву.
Фото: Антон Куба