Logo
28 Лютого 2020, 19:27

Дослідження: у Франківську та Львові найбільше законних новобудов

В Україні вперше офіційно порахували кількість збудованих багатоповерхівок площею від 1000 м2 та проаналізували стан будівництва в регіонах.

Формально такі дані були відкритими на сайті ДАБІ й раніше, проте лише формально. Вперше за роки незалежності з’явилася повна офіційна і, що важливо, доступна для всіх інформація про загальний стан будівництва в Україні.

Лише у 2019 році найбільше багатоквартирних будинків введено в експлуатацію у Києві, що складає 29% від даних по усій Україні. На другому місці Львів (15%), на третьому Одеса (13%), на четвертому — Івано-Франківськ (6%).

За статистикою, з 2015-го по 2019 року в Україні в експлуатацію ввели 3971 багатоквартирний житловий будинок загальною площею 54 944 473 квадратні метри. Серед лідерів будівництва — Київ, Одеса, Харків, Дніпро.

Також у списку — Львів, Івано-Франківськ, Тернопіль та Хмельницький. Ці відносно невеликі міста за минулі чотири роки стабільно були у п’ятірці, де найбільше будують.

«Інформація про кожен об’єкт будівництва стала відкритою та доступною онлайн. Це позитивна новина насамперед для покупців нерухомості, — говорить Олег Лєпєнін, засновник будівельної компанії «Вертикаль», яка є однією з провідних в Івано-Франківську. — Варто зазначити, що клієнти у нашому регіоні обирають перевірені компанії та прискіпливо ставляться до документації. Це зобов’язує забудовників бути відкритими до клієнта і працювати чесно».

Львів та Івано-Франківськ є лідерами в Україні за кількістю законних та безпечних для проживання будівництв. У цих двох містах найкращі містобудівні кадастри, а значить, посадовці працюють прозоро.

Про це повідомляє портал Інститут просвіти з посиланням на дослідження експерта із містобудівного права, адвоката Юрія Брикайло.

«Так, там є свої нюанси і з тією ж поверховістю. Але шанси збудувати чи придбати незаконне житло там значно нижчі, порівняно з іншими містами, практично відсутні», — вважає експерт.

Містобудівні кадастри — це важлива складова містобудівних документів, а їхня відкритість – показник прозорості роботи посадовців. Завдяки кадастровій карті будь-хто може легко перевірити законність будівництва, щоб не стати жертвою шахрайства під час купівлі житла. Однак в цілому по Україні ситуація негативна.

Якщо всі збудовані будинки в Україні перевірити на предмет законності, то лише близько 10% з них будуть безпечними для проживання. Найбільше проблемних будов у Києві: кожне друге будівництво там — фактично незаконне. Навіть коли будинок ввели в експлуатацію, до нього можуть бути не підведені жодні комунікації.

Без світла чи каналізації живуть цілі квартали на Київщині. Коли ненадійний забудовник пропонує вигідну ціну, покупець, на жаль, обирає ціну та свідомо іде на ризик.