Logo

Є загроза втрати джерел питної води для мільйонів людей: екологічний комітет працює над вирішенням ситуації на Домбровському кар’єрі (фото/відео)

10-11 червня на Прикарпатті, з ініціативи народного депутата від Калущини Едуарда Прощука, відбулось виїзне засідання екологічного комітету.

Депутати оглянули об'єкти Домбровського кар'єру та хвостосховище з соляними відвалами, опрацювали питання екологічної ситуації в Калуському гірничо-промисловому районі та впровадження Протипаводкової директиви ЄС. За результатами роботи висловили пропозиції: звернутись до Ради національної безпеки і оборони України щодо екологічної ситуації Домбровського кар’єру, детально вивчити юридичні деталі представниками Фонду Держмайна України та вже цього року розпочати комплексний моніторинг Домбровського кар’єру.

«Ситуація загрозлива для мешканців регіону. Просочування солей в гунт може стати транскордонною проблемою і загрожувати втратою питної води для мільйонів людей. З 2015 року немає нових досліджень про стан кар’єру, але вдалось отримати підтримку Міндовкілля і вже у цьому році розпочнеться моніторинг на Домбровському кар‘єрі», – зазначив голова підкомітету з питань охорони і раціонального використання водних ресурсів та державного моніторингу навколишнього природного середовища Едуард Прощук.

Після зупинки видобування калійної солі, Домбровський кар’єр став наповнюватись небезпечними відходами й солями. Винесення солей річками Сівка та Лімниця може призвести до забруднення солями річки Дністер – спільного водного джерела України та Республіки Молдова.

Під час засідання перший заступник голови Фонду державного майна України Денис Кудін наголосив, що Домбровський кар'єр потрібно повертати у підконтрольне право держави.

«Наразі Домбровський кар'єр у приватній власності, яку держава не контролює. Але через незаконні дії і порушення екологічного законодавства є підстави повернути контроль держави над цим об'єктом. Потрібні законодавчі зміни в тому числі. Катастрофа уже відбувається, характер її не лише локальним, а й регіональним», – зауважив перший заступник голови Фонду держмайна України Денис Кудін.

На підсумковому брифінгу народний депутат Едуард Прощук озвучив свої пропозиції щодо вирішення ситуації в Калуському гірничо-промисловому районі. Серед них:

  • Звернутись до Ради національної безпеки України щодо контролю над ситуацією в Калуському гірничо-промисловому районі.
  • Звернутись до Кабінету міністрів України щодо сприяння роботи Міжвідомчої комісії Міндовкілля.
  • Здійснити аналіз виконання рекомендацій спільної місії ООН та комісії ЄС.
  • До початку розгляду бюджету на 2022 рік вивчити пропозиції Міжвідомчої комісії щодо включення до проекту держбюджету відповідних коштів для уникнення найгірших сценаріїв розвитку ситуації на Домбровському кар'єрі.

Народні депутати, члени екологічного комітету Верховної Ради, до 18 червня мають внести ряд пропозицій, щоб на наступному засіданні прийняти відповідні рішення.