Пандемія COVID-19 у світі, карантин, локдауни, червневі паводки в Західній Україні, неприпинення війни на Сході – ці події абсолютно вплинули на життя українців у 2020 році. Та навіть в цих умовах здобутки є.
Чимало надважливих законів прийнято у Верховній Раді, децентралізація працює, створено нові ОТГ, через виклик пандемії більше зусиль держава спрямовує на покращення умов роботи медиків. Про рік, що минає, складнощі роботи під час пандемії, депутатську діяльність й багато іншого розповідає Едуард Прощук – народний депутат України, віцепрезидент Асоціації спортивної боротьби України.
Складний рік. Було важко, але здобутки однозначно є. Попри непередбачувані видатки і перерозподіл коштів з держбюджету вдалось відстояти фінансування для інфраструктурних об’єктів, відремонтувати й побудувати десятки кілометрів доріг в окрузі, придбати нове сучасне медичне й освітнє обладнання та багато іншого.
Ми зрозуміли, яке важливе вміння людини – адаптуватись. Адже впродовж цілого року вчились носити маски, дотримуватись карантину й повного локдауну, вчили наших дітей, що таке соціальна дистанція і навіщо її дотримуватись. Підприємці шукали і знаходили нові напрямки роботи, всі переходять в онлайн: в спілкуванні та бізнесі. Навіть урядовці проводять засідання через відеозв’язок. Закінчується рік, який навчив нас новому і вкотре дав розуміння, що попри всі виклики ми вміємо адаптуватись і можемо жити, вчитись і розвиватись у складних умовах.
Економіка, продовження реформ, війна на Сході – мені здається, саме у цих сферах українці найбільше чекали змін. Всі розуміють, що підняття економіки країни після такого важкого року очікувати не варто. Кожна країна світу, в тому числі Україна, мають цього року втрати. Реформи продовжуються але не такими темпами, як хотілось би. Обмін полоненими відбувся, Віталій Марків повернувся додому, але перемир’я все ж немає, домовленості не працюють, ворог їх не виконує!
Наприкінці кожного року аналізую, що важливе вдалось зробити, чого не вдалось і на що робити акцент в майбутньому. У 2020 парламент прийняв низку важливих законів: скасували депутатську недоторканість, підтримали кримінальну відповідальність за кнопкодавство. Діє низка необхідних законів для ФОП: збільшення лімітів, перенесення введення касових апаратів, мораторій на перевірки, одноразові допомоги тощо.
На округ (Калуський район, Рогатинський та частина Галицького) впродовж року вдалось залучити понад 380 млн гривень. Продовжується будівництво школи в Боднарові та спорткомплексу у Новиці, закупили сучасне обладнання в другий та десятий ліцеї у Калуші та училище №7 та декілька шкільних автобусів, на території Голинської школи закінчили будівництво спортивного майданчика зі штучним покриттям. Відповідно до потреб лікарень Калуша й Рогатина, придбали нове медичне обладнання. Сімейні лікарі отримали нові авто, щоб зручно виїжджати до пацієнтів.
Влітку частину Прикарпаття накрили паводки і внесли корективи в нашу планову роботу. Всі мобілізувались навколо жахливої катастрофи та подолання її наслідків: люди, представники влади усіх рівнів, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, президент. Майже одразу з резервного фонду виділили чималу суму на ліквідацію наслідків паводків. Станом на сьогодні на Калущині й Рогатинщині майже всі об'єкти відбудовані. Крім цього, за моєї ініціативи на базі екологічного комітету напрацьовуємо законодавчу базу для протипаводкової стратегії країни та спільно з Обласною радою – протипаводкову стратегію області. Превентивні заходи будуть обходитись державному бюджету значно дешевше ніж ліквідація наслідків паводків.
Відстоювати у парламенті перспективи розвитку Прикарпаття та мого рідного округу – моя щоденна робота. Регіон потребує економічного зростання, створення умов для успішної роботи малого й середнього підприємництва та залучення міжнародних інвесторів. А для цього необхідні умови. Не помилюсь, якщо скажу – розпочинати треба з інфраструктури, комунікацій та доріг.
Наприклад, сьогодні через задовільний стан міжнародної траси М-12, яка проходить Рогатинщиною, немає автомобільного потоку цією територією й зацікавлення інвесторів. Адже добратись туди вкрай складно. Але Укравтодор передбачив і освоїв близько 100 млн гривень на цю дорогу, відремонтувавши близько 10 км об’їзної Рогатина до села Пуків. Сподіваємось на активне продовження робіт у наступному році. Це вирішить питання транспортної доступності та сприятиме інвестиційному й соціально-економічному розвитку регіону. Серед пріоритетних напрямків діяльності на наступний рік: дороги, інфраструктура, медицина, благоустрій, екологія.
На початку року власними силами нам вдалось відкрити Академію боротьби на базі Прикарпатського університету. Нещодавно в Сербії закінчився Чемпіонат світу, де в тому числі вихованці нашої Академії в складі збірної зайняли призові місця та показали чудові результати, з чим їх сердечно вітаємо! Це неабияк мотивує працювати для розвитку та успішного майбутнього нашої молоді та дітей!
Спорт, зокрема боротьба, розвиває не лише фізичну силу та зміцнює здоров’я, а й виховує повагу, цінності та відповідальність. Крім батьків важливу роль у вихованні дитини може відігравати тренер. Він може стати наставником та справжнім другом. Так було у мене і такого я бажаю своїм дітям та юним спортсменам, які почали свій шлях. Спорт – це правила, особистісний розвиток та бажання вдосконалюватись щодня.
Звісно, ми всі чекаємо, щоб пандемія коронавірусу закінчилась, а економічний розвиток країни й регіону зростав. Маю в планах багато проектів для Прикарпаття, хочеться разом з місцевою владою та активними громадами їх втілити. Щоб діти й молодь мали більше простору для розвитку і відпочинку, щоб сільські громади ставали самостійними, щоб людям було комфортно в своєму містечку чи селі. Велике будівництво окружної дороги в Калуші Укравтодор запланував на 2021 рік. Я дуже сподіваюсь на реалізацію їхніх планів, люди цього дуже чекають. Щиро вболіваю, щоб у новому році нормалізувалась ситуація з пандемією, підприємці могли повернутись до звичного режиму роботи, щоб розвивалось сільське господарство. Щоб кожна родина відчула добробут і всі були здорові!