Logo
8 Квітня 2021, 18:20

Європейський суд із прав людини визнав законною обов'язкову вакцинацію

Європейський суд із прав людини постановив, що обов'язкова вакцинація є законною та може бути необхідною в демократичних суспільствах. Експерти вважають, що це рішення матиме вплив на вакцинацію проти коронавірусу, хоча позов і не стосувався нинішньої пандемії.

Про це йдеться в рішенні суду від 8 квітня, а також DW, передає Громадське.

До суду скаржилися чеські родини, які виступали проти обов'язкової вакцинації дітей. У Чехії дітей обов'язково потрібно вакцинувати проти дев'яти захворювань, зокрема проти правця, коклюшу, кору та дифтерії.

Батькам, які без поважних причин не вакцинували дітей, може загрожувати штраф. Поважною причиною можуть бути медичні протипоказання. Крім того, невакцинованих дітей не допустять до дитячого садочка.

У ЄСПЛ вважають, що чеські органи охорони здоров'я запроваджують обов'язкову вакцинацію відповідно до «найкращих інтересів дітей». Суд вирішив, що вакцинальна політика Чехії не порушує право на повагу до приватного життя згідно з Європейською конвенцією з прав людини.

«Мета повинна полягати в тому, щоб кожна дитина була захищена від серйозних захворювань за допомогою вакцинації або колективного імунітету», — зазначили судді.

Крім того, в ЄСПЛ пояснили, що недопуск дітей до закладів освіти є захисним механізмом, а не каральним. Хоча діти і втрачають від цього рішення певні можливості, влада виконує обов'язок захищати громадське здоров'я, зокрема дітей, яким вакцинація протипоказана.
Як це стосується вакцинації проти коронавірусу?

Скарга та рішення безпосередньо не стосуються пандемії COVID-19. Проте рішення ЄСПЛ створило прецедент, згідно з яким обов'язкові щеплення не суперечать Європейській конвенції з прав людини.

Експерти вважають, що рішення може вплинути на тих, хто досі заявляв про відмову від щеплень. Юрист Ніколас Герв'є, який спеціалізується на ЄСПЛ, заявив, що це рішення посилює можливість запровадження обов'язкової вакцинації в умовах пандемії COVID-19.

Фейки про вакцини

Від початку пандемії коронавірусу з дезінформацією про вакцини почали боротися не лише окремі держави, а й транснаціональні корпорації. Оскільки це захворювання з'явилося рік тому, знання людей про цю інфекцію поки що недостатні. А це, зі свого боку, створює можливість для поширення дезінформації про вакцини.

Серед найпопулярніших теорій змов — те, що за допомогою вакцин людей хочуть чипувати, а коронавірус можна підхопити через 5G.

Соціальна мережа Twitter у березні оголосила, що тепер боротиметься з дезінформацією щодо вакцин проти коронавірусу. До цього компанія боролася лише з фейками про коронавірус.

Водночас у YouTube заявили, що з початку пандемії видалили понад 800 тисяч відео, які містили неправду про коронавірус та вакцини проти нього.

Про моніторинг фейків заявляють і в TikTok. Представники цієї платформи зазначають, що завжди видаляють матеріали з неправдивими даними, якщо вдається підтвердити факт дезінформації. 

Також про боротьбу з фейками про коронавірус повідомляють у Facebook. Так, лише у квітні 2020 року соцмережа виявила та залишила попереджувальні позначки про неправдиву інформацію на 50 млн постів про COVID-19.