Фотограф з Івано-Франківська Ростислав Шпук пройшовся кладовищем на вулиці Київській і зробив більш ніж півсотні кадрів надгробних пам’ятників, могил і території цвинтаря.
Світлини він опублікував на своїй Facebook-сторінці. Фотограф зазначив, що цвинтар «невеликий, ніби перехідний», пише Репортер.
«Його недовга життєдіяльність припала на розгублений повоєнний час. Тепер він мертвий: в 70-х сюди заборонили підселятись, а потім вже не дуже комусь і хотілось», – написав він.
Ростислав Шпук зауважив, що цвинтар чотиримовний.
«Вперемішку з польським, єврейським і українським горем – горе переможців (СРСР – ред.), котрим тоді вже встигли обжитись визволителі – власним горем – на якому ставили зірочки, так само, як і на своїх переможних набутках».
Фотограф бачив «перекошені хрести з упалими поперечинами, траплялися нетипові надгробні плити з бляхи, яка «полізла» по швах».
«Багато хрестів, не встоявши, лежать на могилах, як обвітрені до дірок стяги переможених, ніби просяться всередину, ніби теж потребують свого погребіння. Могили, що не мали огорож і каменів, вже втопталися, вросли у землю в повен зріст, натякаючи, що рано чи пізно кожне життя зробить вигляд, ніби його й не було», – додав Ростислав Шпук.
На думку фотографа, потрібні флешмоби не лише з прибирання берегів водяних річок, а й «річок часових, тобто кладовищ, де на збереженні – безбережне, незалежно від того, хто там якою мовою мовчить».