Logo
2 Жовтня 2017, 11:55

Франківські геотехнологи вирішують проблему кратера, що утворився на Львівщині після землетрусу (ФОТО)

Внаслідок нічного землетрусу 30 вересня, поблизу Дрогобича та Трускавця на Львівщині утворилося провалля діаметром 300 метрів та глибиною до 50 метрів. А вже 1 жовтня на місце події прибули франківські фахівці з університету нафти і газу для проведення досліджень.

1

Фото Андрія Кульчинського

За даними ДСНС, епіцентр землетрусу був розташований за 6,2 км від провалля на глибині понад 2 км. На цій ділянці існують значні підземні порожнини, утворені внаслідок активного видобутку калійних солей у 70-80-х роках минулого століття, пише Zaxid.net. Науковці і сейсмологи уже багато років попереджають про небезпеку обвалів цих порожнин, що можуть спровокувати локальні землетруси.

За рішенням комісії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій на місці обвалу виставили цілодобову охорону та проводять моніторинг.

«Сьогодні вночі в зоні розробок «Полімінералу» (Стебник) над старою карстовою пустотою 100 на 100 метрів обвалилося склепіння. Локація обвалу – 500 метрів від дороги Дрогобич – Трускавець. Обвалилась зона діаметром 300 метрів на глибину до 50 метрів», – написав 30 вересня у Facebook мер Трускавця Андрій Кульчинський.

2

Фото Андрія Кульчинського

Він зазначив, що обвал був прогнозований давно, та наголосив, що небезпеки для Трускавця і його мінеральних родовищ немає.

«На місці обвалу з часом може утворитися водойма з високою мінералізацією води по типу мертвого моря», – додав мер Трускавця.

3

Фото Андрія Кульчинського

За даними ДСНС, що посилається на дані обробки сейсмічної мережі відділу сейсмічності Карпатського регіону Інституту геофізики НАНУ, епіцентр нічного землетрусу, що стався о 00:46 30 вересня, був на глибині 2,2 км і за 6,2 км на схід від місця провалля.

4

Епіцентр землетрусу розташований за 6,2 км від провалля (карта ZAXID.NET за даними ДСНС)

Проте в неділю, 1 жовтня, Андрій Кульчинський оприлюднив ще один пост у мережі, де повідомив:

“Сьогодні на місце провалля в районі Полімінералу (Стебник) прибули фахівці Івано-Франківського університету нафти і газу: Зав. кафедри геотехногенної безпеки, професор Едуард Кузьменко із співробітниками”, – написав міський голова.

5

Фото Андрія Кульчинського

За словами Кульчинського вони вже встигли провести попереднє технологічне обстеження зони просідання ґрунтів над карстовими пустотами і дорогою. Попереду тривале комплексне дослідження всієї території над рудниками.

“Попередні висновки: можливий крайовий обвал кратера до 50 метрів (тому категорично не можна підходити близько!!!), – додав мер Трускавця.- Дно кратера лежить над 100 метровою товщею води, воно теж просяде. Буде глибока водойма з насиченою сіллю водою. Що буде далі? – відповіді після повного обстеження. Що важливо!!!! Жодної небезпеки для Трускавця. По межі лісу йде зміна ґрунтів на пісчані, які не піддаються розмиванню. Це підтверджено вже попередньо проведеним комплексним обстеженням державної геологічної служби”.

Репортер