Сьогодні, 22 січня, в Івано-Франківську відбулася презентація 25 оцифрованих відео повоєнного Станіслава радянського періоду від 1946 по 1952 рік.
Пластун Тарас Зень, який знайшов в архіві та оцифрував відео та краєзнавець Іван Бондарєв демонстрували відео, поєднуючи з історичними коментарями не лише про будівлі, але й про персонажів сюжетів.
За словами Тараса Зеня, знайти унікальні відео вдалося в центральному київському архіві.
«Два роки тому ми з пластунами знімали фільм про історію станіславівського Пласту. Для фільму нам були потрібні фрагменти старого міста часів Австрії або Польщі. Я звернувся в архів, думав, що це не проблема. Але там їх не було. Я почав звертатися до інших архівів, але відео ніде не було. Мене це здивувало, адже місто обласного значення, а відео в архівах немає. Після цього в мене зародився азарт і я почав шукати польське та австрійське відео. В центральному київському архіві натрапив на радянське відео і вирішив оцифрувати. Я почав передивляти журнали до бабін і виявив, що востаннє їх брали в руки ще в 60-их роках», – розповів пластун.
Він додав, що самого міста на відео не так багато як би хотілося, проте в кожному сюжеті є фрагмент Станіслава. В основному сюжети концентруються на радянській пропаганді, проте у відео фігурують плани міста.
На відео можна побачити Вічний вогонь біля залізничного вокзалу, дитячий кінотеатр ім. Шевченка (тепер вулиця Січових Стрільців), колишній центральний універмаг (тепер Пасаж Гартенберг), Медичний університет, будівля обкому партії (тепер Дім Парвосуддя на вул. Грюнвальдській) та багато інших.
Варто зазначити, що презентація викликала неабияку цікавість у мешканців міста, зала була заповнена бажаючими побачити унікальні відео.