Logo
2 Лютого 2017, 12:20

Хороший-поганий коп: зради й перемоги патрульної поліції в Івано-Франківську

Днями минає рік, як на вулиці Франківська вперше вийшли патрульні поліцейські. Стільки надій і сподівань, а заодно скепсису і критики мало кому ще дісталося, як цим двом сотням новобранців-«дітей» однієї з найбільш очікуваних реформ в Україні.

коп1

Скажемо відверто, рік видався для копів непростим, суперечливим. Оглядаючись назад, пригадаємо злети й падіння, похвали та догани, або, як нині модно, зради й перемоги франківських патрульних, пише Репортер.

#перемога: довіра і відчуття безпеки. Безсумнівно, патрульним поліцейським франківці довіряють більше, ніж їхнім попередникам. За 365 днів роботи за допомогою до копів на лінію «102» надійшло понад 50 тисяч дзвінків. Своїми простими людськими вчинками полісмени дивували і продовжують дивувати, «заробляючи» прихильність містян. Патрульні бентежили водіїв привітністю і знанням англійської мови, штовхали поламаний тролейбус під час негоди, прихистили собаку, тиждень шукали власницю загубленого телефона, дозволяли з собою фотографуватися. Не забували при цьому виконувати свою роботу. За рік патрульні розкрили 263 кримінальних злочинів, затримали 123 людини за продаж чи зберігання наркотиків.

#зрада: побиті «Пріуси», оскаржені протоколи. Вже в перші місяці роботи далась в знаки занадто короткотривала підготовка, яку перед службою пройшли патрульні. Дісталось полісменам за неправильно складені протоколи та постанови і «плавання» в законодавчій базі. Однак, кажуть у поліції, офіційно оскаржували їх лише понад 300 людей із 26 тисяч. І лише у 27 випадках скарги були об’єктивними, а постанови скасовані.

Також не всім з легкістю вдалось «осідлати» поліцейські машини — «Пріуси». Одразу кілька ДТП за участі патрульних на службових машинах відбулося в перший місяць роботи. Загалом франківські полісмени потрапили у 20 ДТП, в шести з них суд визнав винними патрульних.

коп2

#перемога: менше автохамів і нетверезих водіїв. З приходом копів на вулицях міста стало менше покинутих будь-де автомобілів. За порушення правил дорожнього руху полісмени склали понад 26 тисяч протоколів і постанов. З них за неправильне паркування – 13 155.

Борються патрульні і з нетверезими водіями, хоч, бідкаються, результатами поки незадоволені. У стані алкогольного сп’яніння виявили більше тисячі водіїв.

#зрада: копи проти депутата. Наприкінці минулого року трапився інцидент, бійка двох компаній — з одного боку це були патрульні (не на службі, не в формі), а з іншого — друзі депутата міськради Віталія Мерінова. Подія трапилася в одному з нічних клубів міста. За словами Мерінова, компанія нетверезих молодиків вигукнула кілька непристойних слів у бік його товаришів-спортсменів. Почалась перепалка, а згодом і штовханина. Сутичка завершилася бійкою, під час якої один із учасників отримав травми голови та перелом щелепи. Постраждалим виявився поліцейський. Розбороняти сторони приїхали патрульні, компанії розійшлись на мировій. Та зранку чоловік написав заяву. Правоохоронці відкрили кримінальне провадження за ст.125 ККУ, умисне легке тілесне ушкодження. В управлінні поліції причетність свого працівника до бійки не приховують, але наголошують, що він був не на службі. Слідство у справі триває.

#перемога: Дана Орленко, Халаменда, Гладун. Зв’язки, гроші чи депутатське посвідчення тепер не рятують від покарання. Однакове ставлення до всіх порушників — незмінне правило полісменів.

На початку лютого чи не вся країна дивувалась неймовірній словесній сутичці між копами та скандалісткою за кермом Даною Орленко. За постанову за неправильно припаркований її Nissan Juke жінка то погрожувала, то лаялась, то просто зневажала полісменів.

«Хлопчик, ти загрався трошки в поліцейського. Я зараз зроблю один дзвінок і ти працювати на новій роботі не будеш», — заявила Орленко патрульному.

Слова розмови розібрали на цитати, а відео інциденту показали по національному телебаченню.

Кадри голлівудських блокбастерів нагадувало переслідування та затримання екс-депутата міськради від Партії регіонів та власника центрального ринку Ігоря Халаменди.

Mercedes-Benz Gelenvagen Халаменди (у місті екс-депутат більш відомий під прізвиськом Бура) полісмени намагалися зупинити за порушення правил. Однак той почав тікати. Переслідування тривало півгодини. Відтак автівка Халаменди з’їхала у кювет неподалік села Рибне. Водія повезли в обласний наркодиспансер, де лікарі засвідчили, що чоловік перебував під дією кокаїну. Однак уникнути відповідальності Халаменді таки вдалося. Він протягом трьох місяців не з’являвся до суду і справу закрили за строком давності.

Тричі патрульні ловили на гарячому депутата Івано-Франківської обласної ради, заступника голови постійної депутатської комісії з питань євроінтеграції Василя Гладуна. Вперше чоловік «відзначився» ще навесні минулого року. Залишив свою автівку просто посеред пішохідного переходу на Грушевського. Патрульному погрожував, що викличе його з начальником на сесію облради, щоб депутати негативно оцінити роботу поліції. За тиждень його знову зупинили — розмовляв по мобільному за кермом. Патрульним заявив, що нічого не порушував, просив не карати його перед Великоднем. Втретє чоловік виявився за кермом напідпитку. За таку їзду назбирав штрафів на 1,5 тис грн. і рік без водійського посвідчення.

коп3

#зрада: Міхалець vs Чайковський. Та найбільшим скандалом, що з легкістю міг перекреслити усі добрі справи, став конфлікт керівника патрульної поліції Дмитра Міхальця та бійця АТО Івана Чайковського. Останній звинуватив полісмена в побитті.

Усе почалося з того, що патрульні виписали постанову за неправильне паркування на автівку Чайковського. Той пояснював, що припаркувався за дорожньою розміткою, а нового знаку не помітив. Представився інвалідом АТО і просив не складати на нього постанову та відпустити. Однак копи постанову написали.

Наступного дня чоловік виявив у документі помилку — вписаний інший дорожній знак — і вирішив постанову оскаржити. З документом пішов до Міхальця в кабінет. З цього моменту версії сторін різняться. Атовець заявив, що полісмен вдарив його та кинув на підлогу. Міхалець каже, що Чайковського не бив, а вивів з кабінету попід руку, бо той провокував конфлікт. Після зустрічі в атовця залишився синець.

Далі Чайковський пішов з заявою до прокуратури. Конфлікт набув неабиякого розголосу. Помирити сторони навіть пробували під час спільної прес-конференції. Не вийшло. Нині в ситуації розбирається суд…

Напевно, в кожного, хто стикався з франківськими копами, знайдеться свій приклад зради чи перемоги. Одні називають їх селфіками, паркувальниками та закидають «роботизований» підхід до водіїв, інші навпаки — захоплюються ввічливістю та людським ставленням. Натомість до тих, що були раніше — міліція, ДАІ — ставлення було майже однозначним. І це вже перемога.