Logo
27 Січня 2021, 11:57
Теги: освіта

Інституційний аудит: що робить школу якісною

Реформа НУШ покликана створити в Україні нову якісну школу.Якісний заклад освіти – це середовище, яке створюють не стіни і красиві парти, а діти та вчителі, яких об’єднують спільні цінності та прагнення до розвитку. 

Якісна школа для дитини – це місце, куди хочеться йти і де приємно знаходитись; де дитина почувається комфортно, має друзів та нічого не боїться. Вчителі щирі та відкриті до спілкування, поважають учнів та своїм професіоналізмом завойовують авторитет і взаємну повагу від дітей. У такому закладі освіти дитині дають можливість висловлювати власну думку та вчать не боятись помилятися. У якісній школі на дитину не кричать вчителі, не принижують та не цькують учні, дитина не зазнає стресу, а відтак почувається щасливою, інформує Управління Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області.

Інституційний аудит – це зовнішнє оцінювання роботи закладу освіти, під час якого незалежні експерти оцінюють освітні та управлінські процеси. Аудит є новою для України процедурою вивчення діяльності школи, яка прийшла на зміну державній атестації шкіл. Тоді, як державна атестація була по суті перелистуванням папірців та перевіряла лише відповідність роботи закладу освіти вимогам законодавства, інституційний аудит дивиться на школу комплексно, – очима учнів, їхніх батьків, вчителів та директора, а також має на меті проаналізувати та оцінити якість освітньої діяльності та надати закладу рекомендації і підтримку у вдосконаленні його роботи.

Тому саме з цієї теми 26 січня 2021 року відбулася zoom-конференція «Інституційний аудит: що робить школу якісною?», яка організована управлінням Державної служби якості освіти в Івано-Франківській області.

Учасників конференції привітали запрошені гості:

Юрій Вергун, директор департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України;

Юрій Стефанчук, виконавчий директор Івано-Франківського регіонального відділення Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація міст України»;

Валентина Якубів, т.в.о.ректора ДВНЗ «Прикарпатський національний університет імені Василя Стефаника»;

Любов Шелемей, проректор Івано-Франківського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти.

У зазначеному заході взяли участь 99 осіб, а саме: представники уповноважених органів освіти, керівники ЗЗСО, начальники центрів професійного розвитку та педагогічні працівники закладів освіти області.
Упродовж проведення конференції розглянуто ряд питань, а саме:

Розбудова системи забезпечення якості освіти (Юрій Вергун, директор департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України).
Інституційний аудит: що робить школу якісною? (Любов Касіян,в.о. начальника управління – начальник відділу інституційного аудиту).

Повноваження органів місцевого самоврядування щодо забезпечення якості освіти на відповідній території в контексті Законів України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту» (Світлана Кобилянська, завідувач сектору взаємодії з органами місцевого самоврядування).

Управлінські процеси ЗЗСО (Світлана Клімковська, заступник начальника відділу інституційного аудиту).

Професійний розвиток педагогічних працівників як запорука створення якісної школи (Андрій ЛЕМКО, завідувач сектору роботи з експертами);

Державний нагляд і контроль (Ігор Тепчук, начальник відділу моніторингу та позапланового контролю закладів освіти).

Учасники конференції почули думку директора «Інституційний аудит. Головні особливості та переваги» (Дмитро Скидачук, директор ліцею №20 Івано-Франківської міської ради), думку освітнього експерта «Виклики та можливості проведення інституційного аудиту» (Василь Андріюк, директор Соколівської гімназії Косівської районної ради).

Нова система забезпечення якості освіти покликана не карати, а підтримати школи та показати їм, як стати кращими. Тому її ефективне функціонування залежить від об’єднання зусиль як керівника закладу освіти, так і засновника – органу місцевого самоврядування.